Improwizowane miny wybuchowe jako zagrożenie dla wojsk lądowych

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
(Mała informacja na początek: Wiem, że wielu Szanownych może ten artykuł w tym miejscu zdziwić, szczególnie, że to nie zaliczanie szkolenia, a samowolny krok mający na celu urozmaicenie średnio aktywnych ostatnio sił zbrojnych. Jeśli cokolwiek sknociłem, to z mojej własnej niewiedzy i głupoty, miałem jednak dobre intencje)


Fugas, IED, improwizowany ładunek wybuchowy - wiele określeń jednego, strasznego narzędzia będącego często niemal znakiem firmowym terroryzmu i wojny partyzanckiej. Jest to w zasadzie dość szeroka grupa przede wszystkim min, które łączy sposób ich wykonania - z tego, co twórca miał pod ręką.

5ch2QSc6.jpg
Jest to przykład ludzkiej kreatywności w konstruowaniu rozmaitego uzbrojenia. Improwizowane ładunki wybuchowe, zwane też fugasami wykonywane są z saperskich materiałów wybuchowych, pocisków artyleryjskich, bomb lotniczych, granatów, głowic torped i wszelkich innych niewypałów lub niewybuchów. Ten "recykling" jest często śmiertelnie niebezpieczny dla żołnierzy i ludności cywilnej. Zakopane w ziemi ładunki mogą być bardzo trudne do rozbrojenia, a czasem nawet do zauważenia.

2Il8pWbs.jpg
Fugasy, zwane też IED bądź ajdikami, zaczęły się pojawiać wraz z wynalezieniem prochu. Na początku bywały często groźniejsze dla samego ich twórcy, bywa tak i dzisiaj. Nieustannie ulegają jednak "ewolucji", powstają fugasy zapalające i inne tego typu improwizowane diabelstwa.


Pocieszyć może fakt, że obecnie w Sarmacji i okolicach nie jest toczony żaden konflikt, w którym fugasy mogły zostać użyte. Jest to jednak kolejny dowód, by stwierdzić, że praca sapera należy do wyjątkowo trudnych i niebezpiecznych.
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Filip I Gryf, Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
6 850,00 lt
Ten artykuł lubią: Albert Jan Maat von Hippogriff, Joahim von Ribertrop von Sarm, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, BetelRigSun (Karol von Sarm), Bartosz von Thorn-Janiczek, Antoni Kacper Burbon-Conti, Piotr vel Bocian, Franz Langer, Filip I Gryf, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Gotfryd Slavik de Ruth, Eugenia von Sarm, Piotr Jankowski.
Komentarze
Piotr vel Bocian
Jaką mamy pewność, że jeden z tych niebezpiecznych ładunków nie jest gdzieś pod ziemią jako pozostałość po którymś z minionych konfliktów zbrojnych? Czy wojsko prowadziło, prowadzi lub zamierza przeprowadzić jakąś akcję w celu sprawdzenia i wyczyszczenia ziem, przynajmniej na terenach zurbanizowanych?
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Od lat KSZ a w szczególności saperzy, prowadzą akcje rozbrajanie niewybuchów. Czy to z pozostałości Wielkiej Wojny, czy to w ramach misji stabilizacyjnych w których KSZ bierze udział. Zdumiewające jest jak wile tego typu niebezpieczeństw czyha w obecnej sytuacji na cywilów i żołnierzy.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.