[Grodzisk 2020] Poślij w bój komputer!

Wielkimi krokami zbliża się turniej szachowy w Grodzisku. Oczekując na chwilę, kiedy będziemy mogli zmierzyć się w klasycznych szachach, zapraszam do rejestracji na chess.com i zajrzenia w inny ich wariant, gdzie my tworzymy punkt wyjścia do partii, a rozgrywają je za nas komputery, czyli Automate.

Na czym to polega? Na początku mamy pustą szachownicę. Nie dostajemy wprost figur, ale 35 punktów, które wymieniamy na figury i pionki zgodnie z ich standardowymi wartościami szachowymi. Tak więc hetman „kosztuje” 7 pkt, wieża 4, konik i goniec po 3, pionek 1, król nie ma przypisanej wartości (ale oczywiście musi być, jest lokowany na końcu).

Na początku lokujemy 6 pionków, na swoim drugim lub trzecim rzędzie. To oznacza, że możemy je ustawić w linii, w „zamek” lub dowolnie inaczej. Zostaje nam 29 pkt. i odtąd wybieramy figury w dowolnej ilości – w skrajnym wariancie możemy wziąć 4 hetmanów i pionka. W praktyce na te parę partii, które grałem, ludzie brali dwóch hetmanów, a resztę stawiali mocno na figury lekkie. Wszystkie figury muszą być ulokowane na drugim lub pierwszym naszym rzędzie. Oczywiście lokowanie pionków i figur odbywa się na zmianę po jednym, więc trzeba obserwować, na co rywal kładzie nacisk.

Na końcu biały, a potem czarny lokują królów i tu czarny musi uważać, żeby nie postawić króla na polu już potencjalnie szachowanym przez jakąś białą figurę. To powoduje przegraną bez gry.

Gdy drugi z królów zostanie ustawiony, grę podejmują za nas dwa silniki szachowe o jednakowej mocy, które rozgrywają partię w tempie wręcz blitza.
Gorąco polecam tego typu szachy jako przetarcie przed turniejem, bo pomaga to ćwiczyć wyobraźnię (a podczas partii, chcąc obmyśleć zagranie na parę ruchów do przodu, nie ma czasu sobie tego obrazować).

Na chess.com można to znaleźć w menu bocznym:
YFVmL9gC.png
Wybierając bezpośrednio Automate lub Variants - Automate. Potem pokazuje się ekran z zasadami gry. Można wstawić wyzwanie i system dobierze nam rywala, lub wysłać komuś link do partii. Oczywiście polecam też inne dostępne tam warianty. Można m.in. zagrać partię „na ślepo”, nie widząc figur. W sumie to jest nawet pomysł na kolejny turniej...

Grafika z rotatora-źródło: www_slon_pics, Pixabay
Dotacje
2 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Piotr II Grzegorz, Filip I Gryf, Albert Jan Maat von Hippogriff.
Serduszka
5 538,00 lt
Ten artykuł lubią: Piotr vel Bocian, Filip I Gryf, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Joahim von Ribertrop von Sarm, Piotr Jankowski, Albert Jan Maat von Hippogriff, Piotr II Grzegorz, Albert Felimi-Liderski, Konrad Einsiedler von Hippogriff.
Komentarze
Piotr vel Bocian
Zamiast pustego serca daje też niniejszy komentarz doceniając zapał w dziedzinie szachów :)
Odpowiedz Permalink
Piotr Jankowski
Super!
Szczerze mówiąc nie korzystałem jeszcze z tego trybu.
Odpowiedz Permalink
Piotr II Grzegorz
Zainspirowało mnie to do aż dwóch pomysłów. Uwielbiam takie wariacje z szachami. Ostatnio odświeżam TBBT i tam Sheldon wymyślał nowe figury
Odpowiedz Permalink
Piotr II Grzegorz
(Między innymi Spocka)
Odpowiedz Permalink
Piotr Jankowski
Sprawdziłem. Ciekawy pomysł, ale mnie to nie wciąga. Patrzenie przez parę minut bez możliwości zrobienia czegokolwiek nie jest dla mnie zbyt porywające, ale z pewnością znajdą się i tacy którym przypadnie to do gustu. Ja tam jednak wolę zwykłe szachy ;)
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
@piotrek jest tam tych trybów więcej,m.in. King of the hill, gdzie król musi "zdobyć" któreś z pól środkowych szachownicy ;)
Odpowiedz Permalink
Piotr Jankowski
A to brzmi ciekawiej, popróbuję sobie.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Przyznam się że nigdy, nie nauczyłem się grać w szachy...
Permalink
Albert Felimi-Liderski
Niestety szachy to nie moja bajka i raczej nie wykroczyłem nigdy ponad poziom gry przy stole kuchennym. Niemniej, powodzenia w organizacji!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.