Park Stołeczny, Orjon Surma, 25.10.2020 r. o 17:09
Manifest Nowej Sarmacji

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
879T5qE1.png

Drodzy Sarmaci i Sarmatki,
zwraca się do Was Rada Ocalenia Sarmacji.

Powstaliśmy z potrzeby chwili - chcemy ocalić to, co tworzyło przez ponad 18 lat nasze państwo, tradycję i kulturę, od zapomnienia. W obecnej, trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, potrzebny jest każdy obywatel, każdy mikronauta, który czuje się istotnie Sarmatą, który chce działać dla Sarmacji, a nie dla innej mikronacji czy też na dwa fronty. Jesteśmy gotowi na każdego, kto chce działać w interesie Sarmacji - na dobre i na złe. Osobiste urazy czy popełnione błędy z przeszłości nie mają tutaj znaczenia, o ile dana osoba nie będzie działać na szkodę kraju. Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych metod i pracy ponad podziałami. Jeśli czytacie teraz ten manifest i zastanawiacie się nad tym, czy wrócić i pomóc, zróbcie to. Historia umie wynagradzać i z pewnością w stosownym czasie wszystkie zasługi i działania podjęte w celu uratowania naszego wspólnego dorobku zostaną odpowiednio docenione.

Jesteśmy świadomi popełnionych przez ostatnie lata błędów i zaniedbań. Ich naprawa zajmie czas - nie wszystko stanie się od razu. Jednakże musimy się stanowczo sprzeciwić tym stwierdzeniom, które sugerują, jakoby w ostatnim okresie w naszym kraju nie działo się nic wartościowego, godnego uwagi. To insynuacje i bzdury. Z powietrza nie wzięły się przecież koncepcje państw stowarzyszonych, uaktywnienie SOBOS-u, Koło Fortuny, KalamBURZA. Te akcje, inicjatywy, stworzyli ludzie. Mieszkańcy i Sarmacji, i państw stowarzyszonych, które odeszły bądź odejdą niedługo z naszej wspólnoty. Dlatego właśnie uważamy, że rozpowszechnianie podobnych insynuacji jest błędne i mija się z prawdą.

W ostatnim czasie emocje zdecydowanie wzięły górę nad zdrowym rozsądkiem. Akcje podejmowane zarówno ze strony tzw. centrali, jak i państw stowarzyszonych, powodowały eskalację napięć i nasilanie się tendencji, które spowodowały, że Baridas, Sclavinia i Teutonia zdecydowały się obrać własną drogę. Życzymy im powodzenia na nowej ścieżce rozwoju i wierzymy, że jeszcze kiedyś się spotkamy - z pewnością w innych warunkach niż w tych, z którymi się rozstajemy. Być może taki rozwód jest nam wszystkim obecnie potrzebny - jest to okazja do dokonania rachunku sumienia po obydwu stronach. W ramach Rady Ocalenia Sarmacji deklarujemy, że zrobimy wszystko, aby nasz kraj stał się dla osób, które istotnie chcą działać w Sarmacji, bardziej elastyczny i atrakcyjny. Widzimy, że pewne rzeczy po prostu nie wyszły.

Pora zatem na konkretne działania, czyny, które pomogą w odbudowie naszej wspólnoty. Mniejszej niż ta, która była przedtem, ale bardziej skonkretyzowanej, takiej, która ma swoje konkretne cechy. Trzeba uprościć prawo, dokonać reformy wszystkich instytucji, zacząć wszystko właściwie od zera. Razem, skonsolidowani, damy sobie z tym radę. Nowa Sarmacja będzie taka, jakiej zechcą sobie wszyscy jej obywatele. Nowa Sarmacja musi się pozbyć pewnego balastu, nadmiaru prawa, administracji, skomplikowania. Inaczej nowa Sarmacja nie będzie zabawą, a jedynie kiszeniem się we własnym sosie. A zapewne nam wszystkim chodzi o coś zupełnie innego - o to, aby się tu dobrze bawić i współpracować, jeśli to możliwe.

O kolejnych działaniach powstałych w ramach Rady będziemy komunikować na bieżąco. Każdego, kto chce do Nas dołączyć, zapraszamy do kontaktu.

Vivat Sarmatia!

Sygnatariusze Rady do chwili ogłoszenia Manifestu:
(—) Albert Jan Maat von Hippogriff,
(—) Alfred Fabian von Tehen-Dżek,
(—) Antoni Kacper Burbon-Conti,
(—) Avril von Levengothon,
(—) Bartosz von Thorn-Janiczek,
(—) Filip I Gryf,
(—) Gotfryd Slavik de Ruth,
(—) Gustaw Fryderyk,
(—) Krzysztof Hans van der Ice,
(—) Magnum von Graudenz,
(—) Orjon von Thorn-Surma,
(—) Prokrustes,
(—) Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste.
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Konrad Einsiedler von Hippogriff, Filip I Gryf.
Serduszka
10 405,00 lt
Ten artykuł lubią: Albert Jan Maat von Hippogriff, Grzegorz Tomasz Jakub Czartoryski, Andrzej Fryderyk, Ludwik Tomović, Mateusz Wilhelm, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Magnum von Graudenz, Torkan Ingawaar, Joahim von Ribertrop von Sarm, Michał Jerzy Potocki, Antoni Kacper Burbon-Conti, Laurẽt Gedeon I, Filip I Gryf, Jakub Wiśniowiecki von Sarm, Severin Verwaltung-Esteladio, Aleksander Damian Chojnacki, Peter West.
Komentarze
Mateusz Wilhelm
Szkoda, że trzeba było tak dużego wstrząsu, żeby zacząć działać w tym kierunku :|
Odpowiedz Permalink
Michał Jerzy Potocki
Chociaż nie jestem w Radzie Ocalenia Sarmacji to pragnę przekazać moje zapewnienie, że jeśli będzie trzeba to pomogę w SOBOS-ie. Co prawda swoją osobą chciałem pomóc Hasselandowi, ale mogę i ogólnie Sarmacji. :)
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Proponuje zaczac od wyczyszczenia tronu ksiazecego.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@defloriusz chcesz coś z Avonu?
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Na pewno otwiera się nowy, coraz ciekawszy rozdział w historii KS. ;-)
Odpowiedz Permalink
Severin Verwaltung-Esteladio
@Orjon @AlbertJanMaat

Skoro zamierzacie zaczynać od upraszczania prawa, to zacząłbym teraz od tymczasowej reformy sądownictwa, w taki sposób że wyrokować będzie wspomniana Rada Ocalenia Sarmacji. Użeranie się z KPPTK jest teraz najmniej wszystkim do szczęścia potrzebne. Najgłupsze niedopatrzenie w połączeniu z czyjąś złośliwością może bardzo utrudnić albo opóźnić wprowadzanie zmian. Wszelkie niezgodności możecie rozstrzygnąć głosowaniem zwykłą większością głosów, kierując się tym co słuszne, a nie rzeczoną, trudną ustawą. Jeśli głosowanie w 13 osób uznacie za problematyczne, to możecie wybrać np. 5 spośród siebie.
Odpowiedz Permalink
Orjon Surma
@Seweryn kwestię KPpTK rozumiemy. Rada nad tym działa. Niestety, póki nowelizacja się nie pojawi, trzeba działać w ramach starego prawa. Staramy się, aby ten palący problem rozwiązać jak najszybciej.
Odpowiedz Permalink
Aleksander Damian Chojnacki
Filharmonia zawszę będzie działać.
Odpowiedz Permalink
Aleksander Damian Chojnacki
Vivat Sarmacja !!!
Odpowiedz Permalink
Michał Jerzy Potocki
Niestety ale dołączając do instytucji jaką jest SOBOS nikt mnie nie przeszkolił jak i gdzie robi się ankiety. Nie dał mi żadnych danych, haseł, loginów itd. Nie wiem zatem jak miałbym pomóc i cos zrobić dla Sarmacji nie mając dostępu do SOBOS-u
Odpowiedz Permalink
Orjon Surma
@Rokusz Może to wynikać z tego, że obecnie jeszcze porządkujemy sytuację i nie wszystko można "ogarnąć" od razu. W kwestii SOBOSu prawo, konkretniej ustawa o SOBOS, nakłada na Kanclerza bądź Sejm konieczność wniesienia o odwołanie dyrektora SOBOSu (nawet w przypadku, gdy już nie posiada on sarmackiego obywatelstwa). Dopiero po odwołaniu obecnego dyrektora można powołać nowego...
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Powiem tak że pierwsze 24 h to napawały mnie grozą, że to wszytko zostanie stracone...ale każdy dzień pokazuje że jest coraz większe światło.KS zostało poważnie zranione, ale powoli podnosi się z tego stanu.
Permalink
Hayes Henry
Strasznie się tu pozmieniało . Nie było mnie kilka lat i takie zmiany.
Permalink
BetelRigSun (Karol von Sarm)
Jak dołączyć do Rady @Orjon ?
Odpowiedz Permalink
Peter West
Wiwat Sarmacja!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.