Uniwersytet Starosarmacki, Prokrustes, 17.08.2020 r. o 23:20
Historia Sejmików Koronnych - część III

VII Sejmik Koronny Starosarmacji

Ostatni sejmik w 2017 r. i siódmy w historii rozpoczął obrady 23-ego października z udziałem 10 obywateli. O urząd Marszałka rywalizowała rekordowa liczba trzech kandydatów. Ostatecznie zwyciężył Paviel Gustolupulo (5) przed Janem Zaorskim (2) i Peterem Westem (1). Czwartego listopada 2017 r. zmieniono Konstytucję i wprowadzono nowy zwyczaj starszeństwa przy wyborze Marszałka Seniora sprawiając, że nie staż w Księstwie a czas posiadania obywatelstwa Starosarmacji jest decydujący. Nie powiodła się natomiast próba zdjęcia wymogu szlachectwa dla kandydatów na Namiestnika - projekt przepadł przy silnym oporze konserwatywnej części posłów. 8-ego listopada Namiestnikiem został wybrany Remigiusz Vladimirowicz Lwowski von Hochenhaüser uzyskując 5 głosów z 7. Niewiele brakowało by w wyborach wzięło udział aż dwóch kandydatów ale kontrkandydatura Petera Westa nie mogła być zgłoszona przez brak tytułu szlacheckiego.

Remigiusz Vladimirowicz Lwowski von Hochenhaüser
"..Od siebie mogę dodać, że będę zapewne pogłębiał marazm z końcówki rządów obecnego Namiestnika, a także notorycznie opóźniał się z wszelkimi obowiązkami formalnymi, a w szczególności dotyczącymi finansów..."

W kuluarach Sejmiku ponownie doszło do nadania odznaczeń i orderów tak więc dziwna ta i niezrozumiała tradycja była kontynuowana. Również expose nowego Namiestnika przyjęło taką mało formalną formułę. Główne plany Namiestnika dotyczyły Zyriusza, Tropicany, rozwoju narracji oraz porządkowania historii.

Remigiusz Vladimirowicz Lwowski von Hochenhaüser
"..Ponieważ, mimo moich wcześniejszych zapowiedzi, chciałbym jednak coś zdziałać na tym szlachetnym stanowisku, przedstawię kilka punktów, jakimi pragnę się podczas tej kadencji zająć. Na wstępie prosiłbym o wyrozumiałość dla mnie i wsparcie ze strony obywateli, gdyż po raz pierwszy znalazłem się na takim urzędzie i na razie w dużej mierze będę się uczyć swojej funkcji..."


Sejmik zamknięto 13 listopada.

VIII Sejmik Koronny Starosarmacji

Obrady ósmego Sejmiku zainaugurowane 22 stycznia 2018 r. przeszły do historii jako najżywsze w historii. W Sejmiku wzięło udział 16 obywateli a nadzwyczaj wyrównaną walkę o stanowisko Marszałka zwyciężył Paviel Gustolúpulo pokonując Petera Westa 8:4 (31 stycznia 2018). Namiestnik von Hochenhaüser przystępując do reelekcji przedstawił sprawozdanie z pierwszej kadencji wskazujące na częściową realizację złożonych obietnic ale również przejrzyście przedstawiające liczne niedostatki. Samo złożenie takiego sprawozdania jest ewenementem w historii Starosarmacji. 18 lutego Namiestnik uzyskał reelekcję pokonując w głosowaniu Petera Westa 8:3.

Sejmik debatował nad zmianami konstytucji. W trakcie debaty diuk Prokrustes wygłosił przemówienie o upaństwowieniu Starosarmacji, wyznaczające ambicję bycia jak "20-osobowe Księstwo Sarmacji". Diuk trafnie przewidział pogłębianie się w przyszłości dążeń federacyjnych krajów i prowincji Księstwa.

Prokrustes
"...Gdyby pójść za autorem i przyjąć, że Sarmacja to składowa część Federacji ? Gdyby przyjąć, że nasz kraj - Sarmacja - powinien rzeczywiście wyglądać i działać jak takie mniejsze państwo ? Przecież czytamy i słyszymy, że federacyjność jest jedynym możliwym kierunkiem. A po każdym kroku będą się pojawiały kolejne kroki - bo odwrót już od dawna jest niemożliwy..."


W debacie padły też słynne słowa JKW Piotra Mikołaja:

JKW Piotr Mikołaj
"...Nie zgadzam się na stawianie w jednym rzędzie tożsamości sclavińskiej i teutońskiej (o baridajskiej się nie wypowiadam, nie było mnie podczas Sierpnia). Jedna z nich nie znajduje się w opozycji do tożsamości sarmackiej...."

W pierwszym podejściu projekt zmian wprowadzający dzielnice oraz wpisujący monarchofaszyzm do konstytucji nie został przyjęty i został podzielony na dwa osobne projekty. Wprowadzenie okręgów zostało odrzucone 25 lutego. W tym samym dniu przeszła zaś druga część utrwalająca obecność Sarmackiej Zjednoczonej Partii Monarchofaszystowskiej w naszej prowincji. Sytuacja ta wzbudziła zaciętą dyskusję gdyż w porównaniu do pierwotnego oryginalnego łącznego projektu wynik powinien był być odwrotny

Krzysztof Czuguł-Chan
"..Winszuję delegatom, uchwalili, to co im przeszkadzało, uwalili to, co miało być uchwalone. To jest taki rak, że nawet ja nie....."

Sejmik pochylił się również nad nadaniem odznaczeń Namiestnikowi a w ramach kuluarowych dyskusji ujawniona została sytuacja Gellońskich Pustkowi i nazwa ta po raz pierwszy zaistniała w przestrzeni publicznej. Trwający ponad miesiąc sejmik został zamknięty 26 lutego.

IX Sejmik Koronny Starosarmacji

Pomimo niezwykle aktywnej postawy władz Starosarmacji w kolejnym sejmiku wzięło udział już tylko 9 obywateli łamiąc magiczną granicę 10 (20 kwietnia 2018 r). Stanowisko Marszałka otrzymał Peter West pokonując w głosowaniu JKW Tomasza Ivo Hugona stosunkiem głosów 5:2. Namiestnik ponownie przedstawił sprawozdanie z mijającej kadencji wspominając o sukcesach na polu przemysłowym (Zyriusz), rozwoju Tropicany oraz znacznie mniejszym osiągnięciach Pustkowi Gellonii. Mieszane uczucia Namiestnika budziły wyniki pracy Ministerstwa Propagandy.


Podjęto debatę "o wyznaczeniu nowego hasła przewodniego" dla Starosarmacji ale posłowie szybko zgodzili się, ze monarchofaszyzm trzyma się mocno i jest za wcześnie by się to zmieniło.

Robert von Thorn
"... Kraina ta już dłuższy czas cieszy się stabilnym ustrojem, który doskonale sprawuje się w zakresie do jakich został stworzony. To sprawia, że ustrój samorządu nie jest problemem, nie jest też problemem samorządu zarządzanie. Problemem jest zupełnie co innego — rozmyta tożsamość Starosarmacji. Tropicana - wspaniałe miejsce, gellońskie pustkowia - wspomnienie niegdyś prężnie działającej prowincji, zapomniane Trzyczaszkowo, czy nawet niezwykły Morvan. To wszystko dziś wydaje się nie wykorzystanym potencjałem. Osobiście odnoszę wrażenie, że brakuje spoiwa, a jednym jakie jest to właśnie ów ideologiczny neomonarchofaszyzm..."
Prokrustes
"..Ja już zaakceptowałem, że jedynym sposobem na monarchofaszyzm jest jego ignorowanie..."

W dniu 28 maja do Konstytycji wprowadzono pojęcie Obywatelstwa Honorowego. Namiestnik Remigiusz zdecydował, śladem swojego poprzednika, ubiegać się o trzecią kadencję. Zapowiedział bliską współpracę ze Sclavinią (SEG, podwójne obywatelstwo), wykorzystanie potencjału lenn oraz przeciwdziałanie nielegalnej produkcji Kukulicy w Sclavinii. Pojawiła się również zapowiedź utworzenia miasta Harz. Głosowanie, bez kontrkandydatów, zakończyło się 29 maja jednogłośnym poparciem reelekcji.
Remigiusz Vladimirowicz Lwowski von Hochenhaüser
"...Na koniec sprawa najważniejsza. Bratanie się ze Sclavinią brataniem się że Sclavinią, a to co się ostatnio w Konsulacie wyrabia w sferze alkoholowej nie może być tolerowane. Nielegalna produkcja kukulicy na terenie Sclavinii szkodzi interesom czarnoleskich producentów i odbiera ich marce rozpoznawalność..."

Odrzucono zamach na tradycyjną nazwę urzędu Namiestnika i zastąpienie jej Wojewodą. Upadła również propozycja nadania obywatelstwa honorowego Pavielowi Gustolúpulo - przy sprzeciwie samego zainteresowanego.

Paviel Gustolúpulo
"..Z racji, że sprawa się toczy moim kosztem pragnę zadać dwa pytania - czemu ma służyć ta farsa i czy możemy ją zakończyć?.."


Nie udała się również próba dodanie formułki religijnej do roty przysięgi obywatelskiej (projekt Petera Westa). Zgodnie z tradycją Sejmik docenił urzędującego Namiestnika serią odznaczeń. Sejmik zamknięto 4-ego czerwca 2018 roku.
ciąg dalszy nastąpi
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Henryk Leszczyński, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz.
Serduszka
5 893,00 lt
Ten artykuł lubią: Joahim von Ribertrop von Sarm, Orjon Surma, Tomasz Ivo Hugo, Laurẽt Gedeon I, Henryk Leszczyński, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Peter West, Severin Verwaltung-Esteladio, GdL, Gotfryd Slavik de Ruth, Zbyszko Gustolúpulo.
Komentarze
Prokrustes
No i jeszcze oznaczenia jak zawsze: @rybczak @Camel @peterwest @RemigiuszL @Helwetyk @Hugo
Odpowiedz Permalink
GdL
Teraz dopiero dotarłem i przeczytałem. Żmudna praca, a taką cenię najbardziej. Czapki z głów.
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
Mi się najabrdziej w tym podoba wygrzebywanie cytatów i refleksja, że w kółko gadamy o tym samym i te same błędy popełniamy :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Kawał dobrej roboty. Zasłużone serce.
Permalink