Powrót do Ziemi Smoczej

tpT0y5Gm.jpg

P
o ponad rocznej przerwie w opisywaniu fabularnych zdarzeń lenna wywołanym poniekąd tym, że bardziej niż lennem zainteresowany byłem sprawami Kontynentu Północnego, postanawiłem wrócić do przedstawiania szerokiej publiczności, chociażby szczątkowych wieści na temat tego skrawka ziemi na peryferiach Królestwa Hasselandzkiego.

Ku mojemu zasmuceniu odkryłem, iż moje włości nie były należycie zagospodarwane, wiele wsi i częściowo miast powoli się wyludniało, zaś zamek rodu von Hohenburg, opustoszały i zostawiony sam sobie również zamieniał się stopniowo w ruinę.

Finanse i budżet lenna również nie napawały optymizmem — kopalnia miedzi w Sauelaae przynosić zaczeła więcej start niż zysków, i co się z tym wiąże władze były zmuszone ogłosić bankructwo tego zakładu przemysłowego. Kilka zakładów z branży celulozowo-papierniczych, zostało zamkniętych lub przeniesione w inne regiony, czego skutkiem był spadek dochodów lenna o kolejnych kilkanaście procent. Aby utrzymać administrację oraz służby porządkowe, władze Baronii zmuszone były zaciągać kredyty, czego efektem było powstanie znacznego zadłużenia Ziemii Smoczej.

***

Wczoraj przed południe przechadzałem się wąskimi uliczkami Kolodierii i zrozumiałem jak bardzo wyludniły się moje ziemie — ulice niegdyś gwarne, dziś są puste, parki i tereny zielone zarastają chwastami, które to z kolei zakrywają nawet pomniki moich wielkich przodków i wielu innych zacnych osób zasłużonych dla miasta i dla całej wyspy. W przypadku tego miasta, spadek liczby ludności był równy 600 osobom, czyli aż 1/5 wszystkich mieszkańców! Była to zdecydowanie największa procentowo emigracja z miast lenna. Pocieszający jest jednak fakt, iż przynajmniej część z nich możliwe że powróci gdy tylko kondycja ekonomiczna ich małej ojczyzny ulegnie poprawie.

dMl5Sml3.jpg

Postanowiłem tego dnia odwołać kilku niegospodarnych zarządców lenna i skarbnika, aby na nowo napisać plan na rozwój gospodarczy lenna i zniwelowanie zadłużenia Baronii. W związku z wciąż trwającym w Hasselandzie i w całej Sarmacji okresem wakacyjnym, władze regionu mają nadzieję na przypływ dochodów z turystyki, wszakże wciąż chętnie wybieranym regionem wyspy jest właśnie Ziemia Smocza. Trwają także rozmowy z Hasselandzkim Towarzystwem Turystycznym w celu organizacji kampanii promocyjnej Baronii.

***


Nie wszystko co spotkało lenno w ciągu ostatniego roku mojej nieobecności było złe, rozwijała się chociażby kultura, powstawały nowe towarzystwa i fundacje stawiające sobie za cel upowszechnianie wiedzy o regionie i spuściznie rodu von Hohenburg, a także organizacja mniejszości winkulijskiej. Te organizacje również wspierają nasze starania w celu rozpowszechniania Ziemi Smoczej jako miejsca godnego zobaczenia i organizacji na jej terenie wypoczynku.

Tym krótkim artykułem chciałem rozpocząć nowy rozdział w historii lenna, i mam tylko nadzieję, że nie będzie to jego ostatni rozdział (ani też jego ostatnia strona) :]
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Filip I Gryf, ramael.
Serduszka
6 573,00 lt
Ten artykuł lubią: Cillian Saerucaeg, Filip I Gryf, Joanna Izabela, Adam Jerzy Piastowski, Guedes de Lima, Joahim von Ribertrop von Sarm, Gustaw Fryderyk, Felix Polon von Sarm, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Juliette Alatriste, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek.
Komentarze
Filip I Gryf
Oby i powrót do Księstwa był udany! ;-)
Odpowiedz Permalink
Erik Otton von Hohenburg
@JanuszekvHP Dziękuję WKM :)
Odpowiedz Permalink
Gustaw Fryderyk
Miło , że Pan wrócił. Mam nadzieję na szybkie odbudowanie potęgi rodu von Hohenburg ;)
Odpowiedz Permalink
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
No Erik :D Miło cię znów widzieć. Artur też wraca?
Odpowiedz Permalink
Erik Otton von Hohenburg
@TadeuszBrus nic mi o tym nie wiadomo, w każdym razie wątpię. Jeśli o mnie chodzi, to narazie zamierzam działać w Księstwie narazie w takich niszach, które nie stałyby na przeszkodzie abym wciąż mógł się udzielać w ZWiV :)
Odpowiedz Permalink
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
@HochErik rozumiem. Zapraszam do Skały Gryfów :)
Odpowiedz Permalink
Erik Otton von Hohenburg
@TadeuszBrus z chęcią skorzystam z zaproszenia, jak znajdę trochę czasu :)

@GFvH zapomniałem odpisać, że potęgę rodu von Hohenburg nie można odbudować, bo najpierw musiałby upaść :D
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
@HochErik smoki są cool ;)
Odpowiedz Permalink
ramael
Powodzenia na ścieżce odbudowy lenna. Trzymam kciuki :)
Odpowiedz Permalink
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Dziwi mnie czemu tak mało serduszek :/
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.