Trybuna Diuków, Prokrustes, 08.07.2020 r. o 21:54
Wystąpienie Burmistrza Grodziska

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Mieszkańcy Grodziska, z olbrzymią przyjemnością wracam do kolebki Księstwa Sarmacji obejmując urząd Burmistrza po raz trzeci. Najprawdopodbniej. Na pewno drugi raz pośmiertnie. Zaczynam tę nową przygodę z nadzieją na całą epokę a nie epizod. Zaczynam ją również z doświadczeniem i nauką wyciągniętą z wcześniejszych prób na tym i innych stanowiskach.

Powiedzieć, że świat się zmienia to powiedzieć mało. Nasze wspaniałe miasto wydaje się jednak trwać zamrożone w czasie i jedynie stopniowo zębem tego czasu nadgryzane. Kolejni chwilowi Burmistrzowie, kolejne strony internetowe. Zamiast być budowanym i kształtowanym Grodzisk po trochu się rozsypuje losowo tracąc części swego dziedzictwa.Równocześnie przestrzeń w której żyjemy zwyczajnie ignoruje nasze istnienie. Opustoszałe dzielnice przemysłowe, pełne pustostanów osiedla mieszkalne i fatalna komunikacja miejska. Wszędzie jest daleko a zabytkowe centrum to już w ogóle nie miejsce dla ludzi.

To wszystko sprawia, że jednym z priorytetów jakie przede mną stoją to zainicjowanie wielkiej przebudowy Grodziska. Nie jest to zadanie na miesiąć ani na rok. To kwestia długoterminowej strategii rozwoju.
  1. Po pierwsze - nasze miasto trzeba zmniejszyć i przewietrzyć. Odciąć zrujnowane obrzeża, zburzyć i rekultywować piękne niegdyś tereny.
  2. Po drugie - mam taką wizję by aktywne życie naszego miasta, potrzebne urzędy i instytucje jak i lekką zabudowę mieszkaniową skierować bardziej ku portowi.
  3. Po trzecie - wspomnianego portu tak na prawdę nie mamy, trzeba go zlokalizować i zbudować.
  4. Po czwarte - port wraz z nową zabudową stworzą nowe centrum miasta, nową w pełni samowystarczalną dzielnicę.

Kolejną kluczową dla Grodziska sprawą będzie rozrywka. Gdy zaczniemy przechodzi wielką transformację przestrzeni miejskiej co może dla wielu mieszkańców oznaczać stres i niewiadomą musimy znaleźć czas i środki na to żeby się po prostu rozerwać. Dlatego też pierwszą rzeczą jaką zrobiłem po objęciu urzędu było uruchomienie Miejskiego Domu Kultury. Już teraz trwa na forum lekka i przyjemna zabawa oparta o koło fortuny a w przygotowaniu jest mechanika dla sesji Bingo. Na tym się nie skończy bo monotonna rozrywka to nie jest rozrywka.

Dalej - edukacja ! Nie będziemy stawać w szranki na zatłoczonym rynku uniwersytetów chociaż wydawałoby się, że powinniśmy. Idąc jednak za tłumem najczęściej nigdzie się nie dochodzi. Dlatego też, jako miasto, będziemy rozwijać coś całkiem innego - unikatowy projekt Zespołu Szkół Niższych.
Mówię tutaj o edukacji podstawowej i średniej.

Ostatnim punktem jaki chcę poruszyć jest gospodarka. Przebudowa miasta, stworzenie nowej i lepszej przestrzeni to olbrzymi koszt i gigantyczna praca. Potrzebujemy ludzi, materiałów i pieniędzy. Już teraz statki Starosarmackiej Żeglugi Kupieckiej korzystając z przestarzałej i mocno prowizorycznej infrastruktury portowej przywożą materiały z całego znanego nam świata. Musimy im stworzyć lepsze warunki a także być może uruchomić żeglugę śródlądową.
Skorzystamy też z pozytywnego trendu jaki obserwujemy w Starosarmacji. Gospodarka całego regionu dźwiga się z kolan, podaż pracy jest olbrzymia i wystarczy tylko wyznaczyć cele oraz projekty do realizacji. W porozumieniu z władzami prowincji musimy uzyskać gwarancje rozbudowy infrastruktury transportowej. Niezależnie czy strategia będzie się opierała na transporcie samochodowym czy też kolejowym rzeka towarów musi popłynąć do Grodziska i dalej w świat. Grodzisk i nasz nowy port będą oknem na świat.

Na koniec pragnę podziękować Namiestnikowi, Czcigodnemu Bartoszowi bar. von Thorn-Janiczkowi za okazane zaufanie oraz za wszystko co robi dla Starosarmacji.
Wszystkich interesantów zapraszam do Urzędu Miasta. Niech się nam darzy !
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Filip I Gryf, Felix Polon von Sarm.
Serduszka
8 999,00 lt
Ten artykuł lubią: Bartosz von Thorn-Janiczek, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Joahim von Ribertrop von Sarm, Cillian Saerucaeg, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Adam Jerzy Piastowski, Wilhelm Orański, Filip I Gryf, Severin von Verwaltung-Rentner, Guedes de Lima, Felix Polon von Sarm, Grzegorz Tomasz Jakub Czartoryski, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Laurẽt Gedeon I.
Komentarze
Bartosz von Thorn-Janiczek
Brawo! Winszuję pomysłów. Umiejętne połączenie tkanki lekkiej zabudowy i gmachów urzędowych wyjdzie na dobre - zwłaszcza, gdy ulice będą omiatane lekką bryzą znad portu. No i to pole do popisu dla restauratorów!
Odpowiedz Permalink
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
A co z cmentarzami?
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
@TadeuszBrus
Cmentarze to moja ukryta agenda. Zawsze.
Nie są one częścią głównej strategii rozwoju miasta i mogę jedynie zagwarantować, że żaden grób nie zostanie zlikwidowany.
Jeżeli budżet pozwoli wprowadzimy program 1000+ dla każdego zmarłego na remont grobu i najbliższego otoczenia.
Odpowiedz Permalink
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
I to jest konkretna rzecz. Będę miał dylemat z wyborem miejsca pochówku...
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
A ja mam pytanie do Pana Burmistrza. Dlaczego radny kradnie?
Odpowiedz Permalink
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Jaśnie Oświecony Diuku Burmistrzu!
Życzę pomyślności i rozwoju dla Książęcego Miasta Grodziska. Mam jednak pytanie: Czy zamierzacie wyburzać zabytki...?
Odpowiedz Permalink
Severin von Verwaltung-Rentner
Gitara program. Pozdro, z fartem.
Odpowiedz Permalink
Daniel January von Tauer-Krak
Powodzenia
Odpowiedz Permalink
Felix Polon von Sarm
Naprawdę super pomysły. Gratuluję i życzę powodzenia.
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
@kaxiu Który radny kradnie ? A może zatrudniam narkomanów albo jest powódź a mnie nie ma w Grodzisku ?
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
@Zombiakov Każdy.
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
Zapowiadam pozew.
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Czy Burmistrz ma świadomość, że w stołecznym Grodzisku istnieje ukryta opcja sclavińska? :D
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
Już wiem. Może trzeba to jakoś uwzględnić planując nowy ład przestrzenny. Jakaś ulica wokół której opcja ta by się gromadziła.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Ambitnie i konkretnie, widać wieloletnie doświadczenie. Brawo i powodzenia; w pewnym momencie odezwę się by pogadać o budynkach dla KSZ i części portu :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.