Trybuna Diuków, Prokrust Zombiakov, 08.07.2020 r. o 21:54
Wystąpienie Burmistrza Grodziska

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Mieszkańcy Grodziska, z olbrzymią przyjemnością wracam do kolebki Księstwa Sarmacji obejmując urząd Burmistrza po raz trzeci. Najprawdopodbniej. Na pewno drugi raz pośmiertnie. Zaczynam tę nową przygodę z nadzieją na całą epokę a nie epizod. Zaczynam ją również z doświadczeniem i nauką wyciągniętą z wcześniejszych prób na tym i innych stanowiskach.

Powiedzieć, że świat się zmienia to powiedzieć mało. Nasze wspaniałe miasto wydaje się jednak trwać zamrożone w czasie i jedynie stopniowo zębem tego czasu nadgryzane. Kolejni chwilowi Burmistrzowie, kolejne strony internetowe. Zamiast być budowanym i kształtowanym Grodzisk po trochu się rozsypuje losowo tracąc części swego dziedzictwa.Równocześnie przestrzeń w której żyjemy zwyczajnie ignoruje nasze istnienie. Opustoszałe dzielnice przemysłowe, pełne pustostanów osiedla mieszkalne i fatalna komunikacja miejska. Wszędzie jest daleko a zabytkowe centrum to już w ogóle nie miejsce dla ludzi.

To wszystko sprawia, że jednym z priorytetów jakie przede mną stoją to zainicjowanie wielkiej przebudowy Grodziska. Nie jest to zadanie na miesiąć ani na rok. To kwestia długoterminowej strategii rozwoju.
  1. Po pierwsze - nasze miasto trzeba zmniejszyć i przewietrzyć. Odciąć zrujnowane obrzeża, zburzyć i rekultywować piękne niegdyś tereny.
  2. Po drugie - mam taką wizję by aktywne życie naszego miasta, potrzebne urzędy i instytucje jak i lekką zabudowę mieszkaniową skierować bardziej ku portowi.
  3. Po trzecie - wspomnianego portu tak na prawdę nie mamy, trzeba go zlokalizować i zbudować.
  4. Po czwarte - port wraz z nową zabudową stworzą nowe centrum miasta, nową w pełni samowystarczalną dzielnicę.

Kolejną kluczową dla Grodziska sprawą będzie rozrywka. Gdy zaczniemy przechodzi wielką transformację przestrzeni miejskiej co może dla wielu mieszkańców oznaczać stres i niewiadomą musimy znaleźć czas i środki na to żeby się po prostu rozerwać. Dlatego też pierwszą rzeczą jaką zrobiłem po objęciu urzędu było uruchomienie Miejskiego Domu Kultury. Już teraz trwa na forum lekka i przyjemna zabawa oparta o koło fortuny a w przygotowaniu jest mechanika dla sesji Bingo. Na tym się nie skończy bo monotonna rozrywka to nie jest rozrywka.

Dalej - edukacja ! Nie będziemy stawać w szranki na zatłoczonym rynku uniwersytetów chociaż wydawałoby się, że powinniśmy. Idąc jednak za tłumem najczęściej nigdzie się nie dochodzi. Dlatego też, jako miasto, będziemy rozwijać coś całkiem innego - unikatowy projekt Zespołu Szkół Niższych.
Mówię tutaj o edukacji podstawowej i średniej.

Ostatnim punktem jaki chcę poruszyć jest gospodarka. Przebudowa miasta, stworzenie nowej i lepszej przestrzeni to olbrzymi koszt i gigantyczna praca. Potrzebujemy ludzi, materiałów i pieniędzy. Już teraz statki Starosarmackiej Żeglugi Kupieckiej korzystając z przestarzałej i mocno prowizorycznej infrastruktury portowej przywożą materiały z całego znanego nam świata. Musimy im stworzyć lepsze warunki a także być może uruchomić żeglugę śródlądową.
Skorzystamy też z pozytywnego trendu jaki obserwujemy w Starosarmacji. Gospodarka całego regionu dźwiga się z kolan, podaż pracy jest olbrzymia i wystarczy tylko wyznaczyć cele oraz projekty do realizacji. W porozumieniu z władzami prowincji musimy uzyskać gwarancje rozbudowy infrastruktury transportowej. Niezależnie czy strategia będzie się opierała na transporcie samochodowym czy też kolejowym rzeka towarów musi popłynąć do Grodziska i dalej w świat. Grodzisk i nasz nowy port będą oknem na świat.

Na koniec pragnę podziękować Namiestnikowi, Czcigodnemu Bartoszowi bar. von Thorn-Janiczkowi za okazane zaufanie oraz za wszystko co robi dla Starosarmacji.
Wszystkich interesantów zapraszam do Urzędu Miasta. Niech się nam darzy !
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Filip I Gryf, Felix Polon von Sarm.
Serduszka
8 999,00 lt
Ten artykuł lubią: Bartosz von Thorn-Janiczek, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Joahim von Ribertrop von Sarm, Cillian Saerucaeg, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Adam Jerzy Piastowski, Wilhelm Orański, Filip I Gryf, Severin von Verwaltung-Rentner, Guedes de Lima, Felix Polon von Sarm, Grzegorz T. J. Czartoryski, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Laurẽt Gedeon I.
Komentarze
Bartosz von Thorn-Janiczek
Brawo! Winszuję pomysłów. Umiejętne połączenie tkanki lekkiej zabudowy i gmachów urzędowych wyjdzie na dobre - zwłaszcza, gdy ulice będą omiatane lekką bryzą znad portu. No i to pole do popisu dla restauratorów!
Odpowiedz Permalink
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
A co z cmentarzami?
Odpowiedz Permalink
Prokrust Zombiakov
@TadeuszBrus
Cmentarze to moja ukryta agenda. Zawsze.
Nie są one częścią głównej strategii rozwoju miasta i mogę jedynie zagwarantować, że żaden grób nie zostanie zlikwidowany.
Jeżeli budżet pozwoli wprowadzimy program 1000+ dla każdego zmarłego na remont grobu i najbliższego otoczenia.
Odpowiedz Permalink
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
I to jest konkretna rzecz. Będę miał dylemat z wyborem miejsca pochówku...
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
A ja mam pytanie do Pana Burmistrza. Dlaczego radny kradnie?
Odpowiedz Permalink
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Jaśnie Oświecony Diuku Burmistrzu!
Życzę pomyślności i rozwoju dla Książęcego Miasta Grodziska. Mam jednak pytanie: Czy zamierzacie wyburzać zabytki...?
Odpowiedz Permalink
Severin von Verwaltung-Rentner
Gitara program. Pozdro, z fartem.
Odpowiedz Permalink
Daniel January von Tauer-Krak
Powodzenia
Odpowiedz Permalink
Felix Polon von Sarm
Naprawdę super pomysły. Gratuluję i życzę powodzenia.
Odpowiedz Permalink
Prokrust Zombiakov
@kaxiu Który radny kradnie ? A może zatrudniam narkomanów albo jest powódź a mnie nie ma w Grodzisku ?
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
@Zombiakov Każdy.
Odpowiedz Permalink
Prokrust Zombiakov
Zapowiadam pozew.
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Czy Burmistrz ma świadomość, że w stołecznym Grodzisku istnieje ukryta opcja sclavińska? :D
Odpowiedz Permalink
Prokrust Zombiakov
Już wiem. Może trzeba to jakoś uwzględnić planując nowy ład przestrzenny. Jakaś ulica wokół której opcja ta by się gromadziła.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Ambitnie i konkretnie, widać wieloletnie doświadczenie. Brawo i powodzenia; w pewnym momencie odezwę się by pogadać o budynkach dla KSZ i części portu :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.