Goniec Czarnoleski, Henryk Leszczyński, 19.06.2020 r. o 20:55
Czarnolas nad przepaścią. Harcerze i harcerki rozpoczynają walkę o miasto
Seria wydawnicza: Czarnolas

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
vBgS7uyc.jpg
Czarnolas, jedna z najstarszych sarmackich miejscowości, zagrożony. W myśl ostatniego dekretu nowego namiestnika prowincji, miasto ma zniknąć z systemu informatycznego Księstwa. Okoliczne środowiska harcerskie rozpoczęły akcję ratowania miasta.

Władze Starosarmacji chcą ograniczyć liczbę miejscowości w prowincji w imię pobudzania aktywności w pozostałych ośrodkach. Tym samym już w poniedziałek Czarnolas może przestać być widoczny w systemie informatycznym Księstwa. Stanie się sanktuarium.

- Idea skądinąd słuszna, jednak mamy wiele obaw i wątpliwości – mówi Antoni Morwaniewicz, działacz społeczny, opozycjonista, instruktor w 13. Czarnoleskiej Drużynie Harcerzy im. Mentorów Wyklętych „We wzwodzie”. - Władze zapewniają, że miasto będzie istniało, ale obawiamy się, że raz ukryte może nigdy nie powrócić. A to będzie okrutny cios dla Starosarmacji, dla całego Księstwa – dodaje.

W aktywnej osadzie musi mieszkać pięciu mieszkańców, w tym jeden aktywny. Obecnie Czarnolas systemowo zamieszkuje dwóch mieszkańców, w tym jeden aktywny. Wielu zasłużonych czarnolesian ma obecnie status bezdomnych. Druhny i druhowie chcą to zmienić, odwiedzając domostwa i zachęcając do ponownego zamieszkania w Czarnolesie.

- Zachęcamy do zamieszkania u nas, choćby na krótko, w geście dobrej woli, wszystkich, którym zależy na zachowaniu dziedzictwa kulturowego regionu – zaznacza Morwaniewicz. Zapowiada też zbiórkę podpisów pod apelem o zachowanie miasta i inne działania. - Nie spoczniemy – podkreśla, nawiązując do miana swej drużyny.

Drugów ze „Wzwodu” wspierają druhny z 66. Czarnoleskiej Drużyny Wędrowniczek „Blask zmroku”. Wszyscy używają wszelkich dostępnych metod, by przysłużyć się sprawie. - Wszelkich – podkreśla Eutanazy Plicha, zastępowy „Trzynastki”, podciągając filuternie i tak kuse już spodenki.

Historia Czarnolasu sięga 2006 roku. Za sprawą dobrego zarządzania Burmistrza, małe niegdyś miasteczko rośnie w potężne miasto. Przez długi czas Czarnolas pochwalić się mógł największą liczbą mieszkańców.

Działało tu wielu znamienitych Sarmatów m.in. Krystyna Jarosławska, Zbigniew Malon, Andrzej Dzikowski, Tomasz Ku, Maciej Piaskowski, Marek Lipa-Chojnacki, Mateusz Olejniczak, Piotr Jabłoński, Karol Marcjan, Jakub Bakonyi, Krzysztof Czuguł-Chan, Emanuel Śmigło czy Tomasz Hugo Pac. W Czarnolesie utworzono wiele instytucji, a szczególnie instytutów naukowych, m.in Uniwersytet Starosarmacki, Czarnoleski Instytut Przyrodniczy, gazetę Goniec Czarnoleski i Czarnoleskie Służby Informatyczne, w które przekształcona została Czarnoleska Administracja Stron Internetowych. W mieście działają liczne kluby sportowe, m.in. piłkarskie FC Czarnolas, Polonia Czarnolas czy Dyskobolia. Czarnolas to także nieformalna stolica Kościoła Diuczej Wiary.

Chcesz nam pomóc i zamieszkać w Czarnolesie? Kliknij tutaj, przejdź na stronę miasta i zamieszkaj!
Dotacje
6 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Cillian Saerucaeg, Laurẽt Gedeon I, Andronik.
Serduszka
12 822,00 lt
Ten artykuł lubią: Bartosz von Thorn-Janiczek, Wojciech Hergemon, Joahim von Ribertrop von Sarm, Filip I Gryf, Grzegorz Tomasz Jakub Czartoryski, Cillian Saerucaeg, Laurẽt Gedeon I, Guedes de Lima, Albert Felimi-Liderski, Jakub Wiśniowiecki von Sarm, Severin von Verwaltung, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Eugeniusz Maat, Artur Jarowit, Andronik, Julian Fer at Atera, Felix Polon von Sarm, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Peter West, Władysław Pijany.
Komentarze
Bartosz von Thorn-Janiczek
Cytuję:
W myśl ostatniego dekretu nowego namiestnika prowincji, miasto ma zniknąć z systemu informatycznego Księstwa.

Echh... ponownie dementuję, żadnego znikania czy usuwania, jedynie ukrycie...
Odpowiedz Permalink
Ola Marcjan-Chojnacka
Wszystkie jakiekolwiek istniały powinny zostać.
Odpowiedz Permalink
Bartosz von Thorn-Janiczek
@Ola Zapraszam do wątku prowincjonalnego, tam jest uzasadnienie zmian takich, a nie innych. :) Poza tym - miejscowości zostają - fabularnie. Dalej może się tam toczyć (i mam nadzieję, że będzie!) narracja.
Odpowiedz Permalink
Joahim von Ribertrop von Sarm
Tylko że w rzeczywistości nie ma szans na ich powrót. Nie można tam zamieszkać, to jak mają wrócić.
Odpowiedz Permalink
Bartosz von Thorn-Janiczek
@joahimvonribertrop Ależ w prosty sposób! Zgłasza się do Namiestnika odpowiednia liczba osób, stwierdzają "chcemy zmiany statusu miasta X, zamieszkamy tam!" i pyk - Namiestnik składa wniosek o "odkrycie" miejscowości, zmienia dekretem jej status i gotowe. Chcieć, to móc :) I wymaga to faktycznej aktywności.
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
Ja tylko pozwolę sobie zauważyć, że jedną z najaktywniejszy fabularnie miejscowości w Teutonii jest Zielnybor - który chyba w ogóle wyleciał już dawno z systemu.
Odpowiedz Permalink
Bartosz von Thorn-Janiczek
@kaxiu I oto dowód, że nie należy fetyszyzować systemowości.
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Będzie coś na ten temat w sarmackim radiu?
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Ja bardzo popieram dzielnych harcerzy we wzwodzie!
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
@GuedesDeLima tylko na DAB :D.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Hans van der Ice
@GuedesDeLima Tak. Zwłaszcza Jastrzębiec i Nowy Kotwicz popierają inicjatywę Czarnolasu.
Odpowiedz Permalink
Severin von Verwaltung
Podoba mi się ten lokalny patriotyzm. Aż się przeprowadzę.
Odpowiedz Permalink
Artur Jarowit
Porządki są wskazane, ale wypadałoby robić je z głową. Po co degradować miasto z tak bogatą historią, w którym siedzibę ma wiele instytucji i jak pięknie widać co niektórym na nim zależy. Nie ma żadnych ku temu powodów, żadnych. Jedna nierozważna decyzja skutkiem, której będzie bunt i spadek aktywności w Starosarmacji. Czyli odwrotnie do założeń - chyba.
Odpowiedz Permalink
Andronik
Mam ogromną sympatię i sentyment własny do Czarnolasu i Czarnolesian. Mam nadzieję, że stanie się to co poprowadzi was ku najlepszej możliwej przyszłości.
Odpowiedz Permalink
Bartosz von Thorn-Janiczek
@Artur Zapraszam więc do Czarnolasu i działań w nim - ja bardzo chętnie go podtrzymam!
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
Ciągle brakuje jednej duszy.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.