Encyklopedia Hasselandzka - ruszamy

Obserwując rozmaitą twórczość kulturalną czy naukową, pomyślałem, że Hasselandowi brakuje takiego miejsca, w którym byłyby zgromadzone informacje o nim na większym poziomie dokładności, niż to obecnie jest na Mikropedii i jak najbardziej aktualne. Jednocześnie coś takiego byłoby dobrym punktem wyjścia dla poznania Hasselandu przez osoby zainteresowane zamieszkaniem w nim. Dlatego stworzę Encyklopedię Hasselandzką.

To większy projekt, bo pisanie haseł wymaga wyszukania sporej ilości informacji, dodatkowo ostatnio stare forum KH padło – padło w ciekawy sposób: nie można wejść na jego główne działy, ale na te niższego rzędu już owszem. W każdym razie dostęp do wielu info jest utrudniony, ale i tak masę z nich będę musiał zdobyć od osób, które angażowały się w Hasseland, sprawowały w nim funkcje publiczne, organizowały wydarzenia.
8IWHe1AK.png
Ponieważ w encyklopedii będą też hasła o konkretnych osobach, to już dziś apel do każdego, kto angażował się w KH, o opracowanie własnej notki biograficznej i przesłanie. Notka musi zawierać jak najwięcej precyzyjnych danych, zwł. dat. Uporządkowanie dat sprawowania urzędów może sporo zająć.

Najfajniej byłoby postawić osobną stronę i wrzucać tam partiami hasła, ale nie wiem, czy aż tyle znajdę czasu. Drugi wariant jest taki, że encyklopedia będzie publikowana odcinkami, w pdfach, a jednocześnie gdzieś będzie dostępna jej całościowa, aktualizowana wersja w jednym pliku. Wtedy będzie wychodzić pod skrzydłami Intersarmatii.
WW0AJ1g7.png
Rok 2013. Zaczynałem studia, a Hasseland oferował robotę:) Zwraca uwagę wariant nazwy "Zagisa" (dzisiaj Zegiesa).

Dodatkowo, EH będzie zbierać wszelkie źródła do poznania przeszłości Hasselandu, a więc w pierwszej kolejności materiał, zgromadzony na rozmaitych forach. Przeglądając stare numery Gazety Hass, trafiałem na liczne linki do forum Surmenii i nieistniejącego działu forum bialeńskiego z okresu, gdy Hasseland był z nimi stowarzyszony. Nie wiem, na ile ostało się jeszcze takiego materiału na stronach zewnętrznych, ale będę takiego szukał, ew. przez portale typu WebArchive. Jednocześnie chcę zebrać w jednym miejscu wszelkie linki do „naszych” stron – kto wie albo pamięta, że dalej wisi w sieci Monitor Hasselandzki z tekstami starych ustaw?

Podsumowując – każdy, kto w jakiś sposób włączył się w rozwój Hasselandu, mocno pomoże tworzonej EH, przysyłając notkę o sobie. Każdy z pozostałych może pomóc, wynajdując stare materiały nt. KH bądź np. inne portale, które archiwizują stare strony. Razem możemy zmontować całkiem fajne dzieło :)
[/b]
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Filip I Gryf, BetelRigSun (Karol von Sarm).
Serduszka
5 438,00 lt
Ten artykuł lubią: Eugeniusz Maat von Hippogriff, Alexander Rose, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Guedes de Lima, Grzegorz von Hippogriff-Czartoryski, Joahim von Ribertrop von Sarm, Adam Jerzy Piastowski, Filip I Gryf, Artur.
Komentarze
Ludwik Tomović
Powodzenia! :)
Kiedyś było podejście w Hasselandzie do encyklopedii, ale nie wyszło, trzymam kciuki żeby tym razem było inaczej.
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
@LudwikTommo a tego sam nie wiedziałem :P
Odpowiedz Permalink
Ludwik Tomović
@SantiVilarte dawne czasy ;D
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Pomysł zacny, trzymam kciuki za jego realizację.
Odpowiedz Permalink
Joahim von Ribertrop von Sarm
Dobra inicjatywa.
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
Ja mam opracowanie prawa "starego" Hasselandu i nawet wchodzę na listę dyskusyjną Hassgovex. Czemu taka dziwna nazwa? Bo to lista "rządu Hasselandu na uchodźctwie" (in exile). Nazwisko zmieniłem na aktualne ;)
Zacytuję pierwszy który tam jest, z 2012 r:

===

Obywatele stajemy przed historycznym momentem w życiu i dalszym funkcjonowaniu naszego państwa. Decydować będziemy w jakim kierunku pójdzie dalej nasze Królestwo.
W związku z czym:
Zarządzam głosowanie ws. Ustawy konstytucyjnej o Królu Hasselandu, które rozpocznie się w dn. 29 lipca w niedzielę, a zakończy 11 sierpnia w sobotę.

=====================
Ustawa konstytucyjna o Królu Hasselandu
Art. 1
Lud Hasselandu obiera Królem diuka Piotra [de Zaym].
Art. 2
Nowoobrany Król zostanie koronowany w sierpniu 2012 roku.
Art. 3
Nowoobrany Król złoży przysięgę:
"My, Król Hasselandu, Pan na Razuri, przysięgamy dobru Hasselandu służyć, wierności Konstytucji i ustawom dotrzymać, szlachtę hasselandzką wspierać, obywatelom pomagać". Przysięga może być uzupełniona słowami "Tak mi dopomóż Bóg".
Art. 4
Do czasu koronacji, diuk Piotr [de Zaym] nosić będzie tytuł Króla-Elekta, a regencję sprawować będzie w porozumieniu z ustanowioną 13 czerwca 2012 r. Radą Koronną Elekcyjną.
Art. 5
Do czasu koronacji, Król-Elekt wspólnie z Radą Koronną Elekcyjną przygotują i poddadzą pod głosowanie ustawy przejściowe oraz o Królu-Seniorze.
Art. 6
Ustawa wchodzi w życie natychmiast po jej uchwaleniu i ogłoszeniu tego przez Marszałka Rady Koronnej Elekcyjnej.
======================

Informacje pomocnicze:
Przypominam, że udział w głosowaniu mogą wsiąść jedynie obywatele Królestwa Hasselandu, natomiast podział (licznie) głosów odbędzie się zgodnie z Konstytucją:

========
Ustawę konstytucyjną w tej sprawie zaproponuje Gubernator Generalny, a przyjmą w drodze referendum wszyscy obywatele w ten sposób, że w głosowaniu książęta i diukowie mieć będą trzy głosy, pozostała szlachta dwa głosy, a pozostali obywatele – jeden.
============

Dodatokwo głosy oddane przed lub po wyznaczonej dacie nie będą liczone oraz te oddane przez osoby nie bedące obywatelami Królestwa Hasselandu.

/-/markiz Piotr Laging
Premier, MSWiA
Marszałek Rady Koronnej Elekcyjnej
Królestwa Hasselandu.
Odpowiedz Permalink
Tutmozis Grenlandzki
Powodzenia!
Permalink
BetelRigSun (Karol von Sarm)
Jak uzbieram 600,00 libretów to zadonatuję :)
Odpowiedz Permalink
BetelRigSun (Karol von Sarm)
Proszę :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.