Złoty Gród - Miasto złotych ludzi

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
(Skorygował JKW Andrzej Fryderyk)

Jeśli jesteś nowym mieszkańcem Sarmacji i nie wiesz, gdzie zamieszkać, to zachęcam do zapoznania się ze Złotym Grodem – stolicą rejencji Nowej Teutonii, a kto wie, być może zdecydujesz się na dłuższą wizytę?
2248901bd6de2b4b.png

Opis miasta
Złoty Gród jest częścią Królestwa Teutonii. Położony jest w niezwykle malowniczym miejscu: nad Zatoką Zasłużonego Spokoju, która stanowi źródło owoców morza, tak często stosowanych w lokalnej kuchni. Przez miasto przepływa Rzeka Ulstruma, która według znanej legendy zwana jest także "Złotą".

Ze względu na lata odrębności od Teutonii Cesarskiej, w Nowej Teutonii wytworzył się niespotykany w reszcie kraju dialekt języka teutońskiego, którym chętnie posługują się złotogrodzianie. Nie czyni to jednak mieszkańców Złotego Grodu mniej gościnnym, a wręcz przeciwnie – rozwinięta turystyka jest dużym atutem miasta. Złoty Gród to między innymi:

+ wielusetletnia historia, tradycje
+ interesująca okolica, zabudowa, zabytki
+ zamek królewski
+ dialekt nowoteutoński
+ nadmorski klimat, ujście rzeki Ulstrumy
+ lokalna kuchnia

Historia miasta i tradycje
Kilkaset wiosen temu, na tereny dzisiejszego miasta przybył Fryderyk van der Warten i postawił podwaliny pod dzisiejszy Złoty Gród, niegdyś zwany „Nowym Rogiem”. Na pamiątkę tego wydarzenia, po dziś dzień hucznie obchodzi się Dzień Fryderyka. Przez kolejne lata miasto prężnie się rozwijało, lecz przełom nastąpił wraz z wydarzeniami w Marchii Teutońskiej. Po Teutońskim Maju Złoty Gród uznany został jako stolica Królestwa Nowej Teutonii, co rozpoczęło odbudowę Zamku Królewskiego, w którym urzędowali królowie niepodległego państwa. Po ponownym zjednoczeniu Królestwa Nowej Teutonii z Marchią Teutońską w 2009 r., Złoty Gród stał się miastem na prawach stolicy nowo powstałego Królestwa Teutonii. Po dzień dzisiejszy Zamek Królewski w Zlotym Grodzie jest siedzibą Królów Teutonii.


Dzień Fryderyka - radosne święto Złotego Grodu. Seria parad i wydarzeń kulturalnych, które mają na celu uczcić powstanie miasta i pamięć o pierwszym jego gospodarzu - Fryderyku van der Wartenie.
Jarmark Hergolienowski - organizowany w okolicach Bożego Narodzenia w całej Nowej Teutonii, jednak ten odbywający się na Starym Rynku w Złotym Grodzie przez wielu uznawany za najpiękniejszy. Jarmark nosi imię Hergolinena Wielkiego - pierwszego Cesarza Teutonii.

Co warto zwiedzić w mieście?
m0WHSD1n.jpg
Stary Rynek i ulica Mateusza Wilhelma

Serce miasta, na co dzień spotyka się tu mnóstwo ludzi. Praktycznie przez cały rok, przy dobrej pogodzie lokalni kupcy i producenci rozbijają swoje straganiki. W nocy imponuje swoim oświetleniem - wszystko za sprawą specyficznych lamp, które podobno wywodzą się jeszcze z czasów baroku.

cf115d81e5426acemed.jpg

Na Ulicy Mateusza Wilhelma na Starym Rynku organizowany jest Hergolienowski Jarmark Bożonarodzeniowy. Jest to najdłuższa i najpiękniejsza ulica miasta, przy której umiejscowione są najstarsze kamienice Złotego Grodu.


ef82dbfa7b4e0b9dmed.jpg
Zamek Królewski

Zamek był średniowieczną ruiną, którą odbudowano w rekordowo krótkim czasie, bo w niespełna rok po utworzeniu Królestwa Nowej Teutonii. Obecnie w rezyduje tam Królowa Teutonii - Joanna Izabela. Jest to największy i najbardziej okazały budynek Złotego Grodu. Z zewnątrz odwzorowano tradycyjny średniowieczny wygląd posiadłości, jednakże większość jej wnętrza nie przypomina tego okresu. Na zielonych terenach znajduje się osobista stadnina Jej Królewskiej Mości, z której pochodzą konie wystawiane do wyścigów na Auterrskim Torze. W zamku mieści się również Sala Obrońców Królestwa, w której uhonorowane są osoby szczególnie zasłużone dla Królestwa Teutoni. Przez większość czasu zamek jest niedostępny dla osób postronnych, a jego ochroną zajmuje się Teutońska Lwia Gwardia Królewska. Jednak w momencie nieobecności Królowej oraz podczas niektórych świąt, część oficjalna jest dostępna do zwiedzania.


fd5e4554ed8f2deamed.jpg
Muzeum władców nowoteutonskich

Dla każdego interesującego się historią Królestwa, tudzież kulturą jej początków, w Złotym Grodzie znajduje się nie lada gratka. Umiejscowione jest tutaj Muzeum Władców Nowoteutońskich. To właśnie w tym miejscu przechowywane są najcenniejsze obrazy, relikwie, czy nawet trumny z ciałami najważniejszych władców Nowej Teutonii.

Rzecz jasna to tylko najważniejsze zabytki Złotego Grodu. Całą resztę muzeów, zabytkowych kamienic i innych ciekawych miejsc odkryjesz, gdy już przybędziesz do Złotego Grodu!

Legenda o „Złotej” Rzece Ulstrumie
Potoczne określenie Ulstrumy jako "Złota Rzeka" wiąże się z miejscową legendą, według której osadnicy pod przewodnictwem Fryderyka van der Wartena mieli z rzeki wydobyć sporą ilość złota. To właśnie od bogatych pokładów tego kruszcu w okolicznym masywie górskim, wypłukiwanych przez Ulstrumę powstała dzisiejsza nazwa miasta. Chodzą słuchy, że nawet do dzisiaj z rzeki można wyłowić śladowe ilości złota.


Po całym dniu zwiedzania, przychodzi pora obiadowa. Nawet najbardziej wybredni będą zadowoleni z potraw serwowanych przez złotogrodzkich kucharzy. Gastronomia w dużej mierze opiera się na rybach i owocach morza, z których powstają lokalne wiktuały. Wieczorami w pubach mieszkańcy Złotego Grodu piją znane w całym kraju ciemne piwo o mocnym, kwiecistym aromacie i jeszcze mocniejszym smaku.


Zamieszkanie w mieście nie kosztuje zbyt wiele, a spełnisz tutaj nawet swoje najskrytsze cele. Po więcej informacji jako gospodarz miasta (Tenutariusz Królewski) zapraszam na stronę i podstrony miasta, które od kilku dni możecie Państwo obejrzeć w nowej odsłonie.

Grzegorz von Sarm-Czartoryski i mieszkańcy Złotego Grodu
Serduszka
9 170,00 lt
Ten artykuł lubią: GdL, Eugeniusz Maat, Kuba Hogh-Sedrovski, Joanna Izabela, Alexander Rose, Joahim von Ribertrop von Sarm, Wojciech Hergemon, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Albert Jan Maat von Hippogriff, Filip I Gryf, Adam Jerzy Piastowski, Piotr vel Bocian, Bartosz von Thorn-Janiczek, Akrypa Rabotowicz von Primisz, Gotfryd Slavik de Ruth, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, BetelRigSun (Karol von Sarm).
Komentarze
Joahim von Ribertrop von Sarm
Świetny artykuł!
Odpowiedz Permalink
Grzegorz Tomasz Jakub Czartoryski
@joahimvonribertrop dzięki wielkie :)
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Bardzo rzeczowy tekst, bardzo porządna i miła dla oka oprawa, tak trzymaj!
Odpowiedz Permalink
Bartosz von Thorn-Janiczek
No no, ładnie, ciekawie. Przyjemnie się czytało a i zdjęć dobór dobry!
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Dobrze opracowane podsumowanie najważniejszych informacji o mieście. Brawo dobra robota
Permalink
BetelRigSun (Karol von Sarm)
SUPER! Za za jutro się przeprowadzam! :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.