Pod Czarnym Elpingiem

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Przy okazji rozgrywanego turnieju w Kymerionie:
http://fc.sarmacja.org/viewtopic.php?p=325605#p325605
został poruszony wątek istniejącej niegdyś w Angemoncie kawiarni Pod Czarnym Elpingiem, która była częstym miejscem spotkań szachistów, warcabistów i karciarzy. Wspomnienie podjęte przez historyków znalazło podatny grunt i padła myśl, aby kawiarnię ożywić. W tym artykule będzie krótko o jej dziejach, najciekawszych zdarzeniach, a także planach na odnowę.Kawiarnia została pierwotnie założona w 1773 r. przez restauratora skądś tam, nazwiskiem Cilliert. Znajdowała się na Starym Mieście, w wąskim przejściu między dwoma domami przy dzisiejszej ul. Handlowej. W późniejszym czasie przejście nazywano Deszczową Aleją, bo pranie rozwieszane między budynkami na piętrach obificie zraszało przechodniów.
7mBK4GW7.jpg
Dzisiejszy widoczek na Aleję, po lewej sklepik z teutońską tandetą

Dopiero kilkadziesiąt lat po założeniu kawiarnia stała się miejscem spotkań wspomnianych grup. Ponieważ miejsca w środku było mało, zaczęła się rywalizacja o to, kto ma pierwszeństwo w urządzaniu tam gier. Warcabiści starali się wczesnym wieczorem lub w weekendy wcześnie rano wysyłać jednego ze swoich, aby rezerwował jak najwięcej stolików. Karciarze posyłali skargi do władz miejskich. W archiwum Angemontu zachowano jedną z nich, z początku XIX w. w której brydżysta o imieniu Esmund skarży się, że odmówiono mu nawet miejsca stojącego przy parapecie przy oknie. Z kolei szachiści prędko zaczęli grać za konkretne pieniądze, odpalając część właścicielowi – i to poskutkowało. Przez następny wiek to oni wiedli prym Pod Czarnym Elpingiem.

OG3n3O8H.jpg
Jedna ze słynnych partii, jakie rozegrano w kawiarni, to gra między mistrzem Evaristo Qasierresem a baronem de Ravia z 1881 r. Baron, choć mniej doświadczony, osiągnął przewagę, ale Qasierres zauważył, że za każdym razem, gdy jego przeciwnik ma zagrać jakiś głupi ruch, siedzący przy nim kolega lekko kopie go w nogę. Grali dalej, ale partia wg relacji doszła do momentu, w którym baronowi wystarczał odpowiedni ruch wieżą, aby triumfować. Baron podniósł ją, po czym zastanowił się chwilę i położył ją z powrotem. Po chwili ponownie za nią chwycił, ale sekwencja się powtórzyła. Wreszcie wziął za inną figurę i wykonał gorszy ruch, co Qasierres wykorzystał, wygrywając w końcu partię. Po zakończeniu oświadczył baronowi, że za każdym razem, gdy chciał on wykonać ruch wieżą, kopał go w nogę.

Inne znane zdarzenie miało miejsce z udziałem poety nazwiskiem Palaberda, który nieraz oglądał grę przy filiżance czekolady z likierem wiśniowo-ziołowym. Pewnego wieczoru Palaberda zamiast filiżanki chwycił za kufel, i dobrze już podpity wstąpił w pewnym momencie na stół, rozkładając ręce i krzycząc BĘDĘ LATAŁ, BĘDĘ LATAŁ! Po czym runął w bok, na szachownicę, gdzie jeden z gości szykował się do mata.
amZKGZ17.jpg
Jedna z partii, granych przez Qasierresa „na ślepo”, bez patrzenia na szachownicę, przeciw kilku amatorom

Pod Czarnym Elpingiem było niezłym źródłem zarobku dla zawodowych szachistów, tym bardziej, że chętnie odwiedzali to miejsce studenci HAN, pragnący zobaczyć coś ciekawego, sprawdzić się w grze, a przy tym chętnie wydający kasę, przesłaną przez rodziców gdzieś spod Valtarii. Szachiści-zawodowcy chętnie przyjmowali od nich wyzwania, a bywało, że szybko zakończona partia przeradzała się prawie w bójkę, gdy młodzieniec sądził, że go oszukano.

Kawiarnia przetrwała do lat 50. XX wieku, w międzyczasie zmieniając lokalizację na Wiśniową 4/3. Z czasem straciła znaczenie jako miejsce spotkań szachistów, aż wreszcie ją zamknięto. Obecnie jej dawny lokal znajduje się w posiadaniu miasta i jest szansa, że na Handlową 7/1 powrócą szachy. Kawiarnia szykuje się do otwarcia swojego wątku na dziale Hasselandu, a w międzyczasie komponuje menu i obmyśla atrakcje. Zachowano receptury na likier wiśniowo-ziołowy, a z browarem Ferrante podpisano umowę na dostawy piwa. Kawa będzie sprowadzana głównie z Elderlandu, jako że Hasseland produkuje jej niewiele. W lokalu mogą być rozgrywane turnieje, można tam też będzie umówić się na partyjkę albo rzucić otwarte wyzwanie odwiedzającym i postawić się w roli mistrza.
Dotacje
2 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Joanna Izabela, Albert Jan Maat von Hippogriff, Filip I Gryf, Adam Jerzy Piastowski.
Serduszka
9 036,00 lt
Ten artykuł lubią: Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Eugeniusz Maat, Joanna Izabela, Andrzej Fryderyk, Albert Jan Maat von Hippogriff, Alexander Rose, Piotr vel Bocian, Laurẽt Gedeon I, GdL, Filip I Gryf, Joahim von Ribertrop von Sarm, ramael, Adam Jerzy Piastowski, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Amir Sadowski.
Komentarze
Joanna Izabela
Jutro przeczytam ale za rotator się należy, i serduszko, i dotacja.
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
Dobry tekst. Ile ciekawostek!
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
@CarmenLaurent "po lewej sklepik z teutońską tandetą" - nie wiedziałem, że Wasza Królewska Wysokość pochwala, a nadto sponsoruje, takie treści.
Odpowiedz Permalink
Joanna Izabela
@kaxiu Zobacz, że sklepik jest na Starym Mieście czyli w miejscu które stosunkowo jest droge do wynajmu ze względu chociażby na ruch jaki się tam znajduje. Hasselandczycy niestety nie mają tak wyrafinowanego gustu, zreszta wysylanie im najlepszych teutońskich rzeczy mija się z celem, szybko je psują. Wszystko co u nas by bylo do wywalenia wysylamy tam, a oni kupują - coż, nawet "teutonska tandeta"za granica jest tak popularna, że ludzie się o nią zabijają.
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Bardzo miło się czytało. ;-)
Odpowiedz Permalink
Joahim von Ribertrop von Sarm
Bardzo ciekawe.
Odpowiedz Permalink
GdL
J/w bardzo dobrze napisane. :)
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Podobno sklepik z "teutońską tandetą" ma większe wzięcie niż szulernia Pod Czarnym Elpingiem. Dochody ze sprzedaży są tak duże, że w zupełności zaspokajają budżet miasta przez co mógł on stać się organizatorem turnieju. Wniosek więc jest prosty, gdyby nie sprzedaż produktów najniższej jakości made by teutonia, to byście co najwyżej w szachy uliczne grali.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.