Gazeta Teutońska, Alexander Rose, 08.04.2020 r. o 15:16
Symbole narodowe Teutonii

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Witam! Przedstawiam Państwu artykuł "Symbole narodowe Teutonii", który powstał w ramach działania Instytutu Kultury Teutońskiej.

Symbole narodowe Królestwa Teutonii reguluje Ustawa Senatu Królestwa Teutonii nr 2/2016 o symbolach narodowych i świętach Teutończyków.

Godło i Herby
Godłem Królestwa Teutonii jest wspięty złoty lew, zwrócony w lewą stronę, z białym językiem i pazurami, noszący złotą koronę.

Herb Królestwa Teutonii powstał po złączeniu Marchii Teutońskiej i Królestwa Nowej Teutonii. Królestwo Nowej Teutonii było początkowo koloniami Cesarstwa Teutonii, następnie niepodległym państwem założonym przez Łukasza Augusta i cesarza-seniora Jakoba. W 2009 roku ponownie złączyło się z macierzą, obecnie jest rejencją Królestwa Teutonii.

Herb występuje w trzech wersjach: herb mały bez korony, herb mały z koroną i herb wielki. Herb mały składa się z Godła na tle Szachownicy, umieszczonego na tarczy rodzaju francuskiego-średniowiecznego. Herb pierwotnie należał do rodu Hergoliena Wielkiego, a w 1673 roku stał się herbem Cesarstwa Teutonii. Jedynie członkowie Cesarskiego Rodu mają prawo do umieszczania symboli Lwa i Szachownicy w herbach osobistych.

Herb wielki Królestwa Teutonii wygląda następująco:
- Po lewej stronie znajduję się herb mały Królestwa Teutonii z Godłem w lustrzanym odbiciu. Nad herbem umieszczona jest korona zdobiona kolorem niebieskim.
- Po prawej stronie znajduje się herb mały Królestwa Nowej Teutonii. Nad herbem umieszczona jest korona zdobiona kolorem czerwonym.
- Na środku umieszczona jest tarcza przeznaczona na herb aktualnie panującego Króla Teutonii, z umieszczoną nad herbem koroną, zdobioną kolorem purpurowym (#A0288A). Pod tarczą zawieszony jest Krzyż Wielki Orderu Cesarza Hergoliena Wielkiego. Jest to najwyższe odznaczenie Królestwa Teutonii i jednocześnie najstarszy teutoński order, ustanowiono go na pamiątkę pierwszego władcy Cesarstwa Teutonii.

G5i0eLz4.png

Flaga
Obecna Flaga Królestwa Teutonii pochodzi z roku 2004. Składa się ona z niebieskiego pasa przebiegającego od lewego górnego, do prawego dolnego rogu. Na środku pasa, a zarazem w centrum flagi umieszczona jest biała gwiazda. Z kolei w prawym górnym i lewym dolnym rogu znajdują się dwie gwiazdy koloru niebieskiego. Obecna flaga zastąpiła pierwotną flagę Cesarstwa Teutonii, zawierającą niebiesko-czerwoną szachownicę.

x5S23f50.png

Pomniejsze symbole narodowe
Pomniejszymi symbolami narodowymi Teutonii są Teutońska Szachownica oraz Teutońska Gwiazda. Teutońska Szachownica to szachownica złożona z niebieskich i czerwonych kwadratów, gdzie w lewym górnym rogu znajduje się kwadrat czerwony. Teutońska Gwiazda natomiast jest pięcioramienną gwiazdą o kolorze niebieskim.

Barwy narodowe
Barwami narodowymi Królestwa Teutonii są kolory: biały (#FFFFFF), niebieski (#004696), czerwony (#D2001E), oraz złoty (#FFC828).

Hymn
Hymnem narodowym Teutonii jest “Pieśń banitów” autorstwa Torkana Ingawaara, a jego melodią jest “Pe-al nostru steag e scris Unire”.

c4RE6Az3.png
Serduszka
8 454,00 lt
Ten artykuł lubią: Joanna Izabela, Kuba Hogh-Sedrovski, Adi Alatristé, Wojciech Hergemon, Filip I Gryf, Felix Polon von Sarm, Eugeniusz Maat, GdL, Albert Jan Maat von Hippogriff, Joahim von Ribertrop von Sarm, Andrzej Fryderyk, Grzegorz Tomasz Jakub Czartoryski, ramael, Adam Jerzy Piastowski, Piotr vel Bocian.
Komentarze
Wojciech Hergemon
Dobrze, że takie artykuły powstają. Można by jednak wspomnieć jeszcze o tym, że hebr teutoński przewija się w różnych postaciach w herbach członków rodu. Przykładowo - u Jakoba cała tarcza herbowa to teutoński lew na teutońskiej kracie. U mnie dwa z czterech pól zajęte są przez teutońską kratę, przy czym na jednym polu jest i teutoński lew. JKM Joanna Izabela ma 5 pól, a na centralnym jest własnie teutoński lew na teutońskiej kracie. To tylko 3 przykłady. Samo to mogłoby być ciekawych artykułem.
Odpowiedz Permalink
Eugeniusz Maat
Świetny artykuł. Jakoś w najbliższym czasie możecie się spodziewać tłumaczenia Hymnu na teutoński ;)
Odpowiedz Permalink
Joanna Izabela
@kaxiu Na pewno jednak miało być o symbolach, w rozpisce jest też o rodzie cesarskim. Jeszcze nikt się nie podjął tematu ale może Arcyksiąże jako nieformalna głowa rodu mógłby się podjąć tego zadania.
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
@CarmenLaurent Może mógłby, choć trącić to będzie straszliwym narcyzmem.
Odpowiedz Permalink
Joahim von Ribertrop von Sarm
Ciekawe.
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
@kaxiu Ale za to jak miło zostanie połechtane ego :P Nawiasem mówiąc, chętnie bym poczytał.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.