Poznaj areny XX VMundialu w Starosarmacji

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
6g2x7Up3.png
Ruszyły jubileuszowe XX Mistrzostwa Mikroświata w piłce nożnej. Na stadionach Grodziska i Czarnolasu o zwycięstwo bije się 16 ekip narodowych.

Uroczysta ceremonia rozpoczęcia Vmundialu odbyła się 14 marca na Stadionie Uniwersyteckim w Grodzisku. Publika zobaczyła sarmackie kontredanse arystokratyczne, wandejskie tańce ludowe czy dreamlandzkie kadryle. Nie brakowało linoskoczków, tresowanych kukułów i scholandki z brodą.


Areny XX VMundialu Starosarmacja

Do połowy kwietnia reprezentacje rozgrywać będą mecze na pięciu arenach Grodziska i Czarnolasu.

Stadion Miejski im. Antoniego Hermana Strzałeckiego w Czarnolesie
pojemność: 70 000
rK4mpE2p.jpg

Wielofunkcyjny stadion, który znajduje się w centrum miasta, w zielonej dzielnicy Targówek, nad rzeką Trudejką.

Otwarty w latach 70. ubiegłego wieku stadion był uważany w swoich czasach za projekt rewolucyjny: sklepienia ze szkła akrylowego podtrzymywane stalowymi słupami zastosowano po raz pierwszy na tak dużą skalę.

Stadion był miejscem rozgrywek wielu międzynarodowych imprez sportowych. Grają na nim m.in. Dyskobolia Czarnolas, Powaga Czarnolas, a w początkowym okresie istnienia FC Czarnolas.

Stadion Wojskowy im. Hetmana Magnuma von Graudenza w Grodzisku
pojemność: 60 000
jTuo030u.jpg

Otwarte trybuny bez zadaszenia, niemniej w przeciwieństwie do Stadionu Miejskiego w pełni okalające murawę boiska. Stadion został wybudowany przez Książęce Siły Zbrojne dla klubu Hetman Grodzisk, który współdzieli go z CKS Grabarnią Grodzisk. Zaprojektowany pierwotnie na 50 tys. kibiców został powiększony o kolejne 10 tys., kiedy wyburzono trybunę Stadionu Miejskiego został pomniejszony do 55 tys. Po to, aby być największym stadionem w mieście!

Stadion mieści się w południowych dzielnicach i sąsiaduje z jednostką wojskową. Nowocześnie wyposażone sale konferencyjne często służą wojskowym do prowadzenia obrad sztabu.


Stadion Miejski w Grodzisku
(także: Grodzisk Stadium)
pojemność: 55 000
7NOO9NfD.jpg

Pierwszy i nadal największy stadion w Grodzisku, położony w fabrycznej części miasta. Otwarty pod koniec 2006 roku, pierwotnie mógł pomieścić 70 tys. widzów. Późniejsze regulacje i zmniejszanie ryzyka zamieszek zmusiło włodarzy miasta do rozebrania jednej z wysokich, zadaszonych trybun i zastąpienia jej niską trybuną na tak zwany kocioł.

Na co dzień służy Aniołom Grodzisk i FC Grodzisk. Obydwa te kluby grają w Sarmackiej Lidze Piłkarskiej w Pierwszej Klasie.

Arena auf Schwarzwald
pojemność: 30 154
ZfyMCm18.jpg

Kameralny stadion w Czarnolesie u stóp wzgórza we wschodniej części miasta. Obecnie mecze na nim rozgrywa drużyna FC Czarnolas.

Otwarty został 30 grudnia 2007 roku. Stadion mieści 30 154 widzów; posiada tylko dwie wysokie trybuny. Z pozostałych stron nie zostały takowe postawione – za jedną bramką znajduje się pusta przestrzeń, za drugą zaś lita skała.

Stadion zbudowano z ponad miliona ton skał z podnóża wulkanu trzyczaszkowskiego, które najpierw wysadzono, a później przemielono na cement, z którego wykonano projekt stadionu.

Spacerniak Grodziskiego Aresztu Śledczego
pojemność: 9 000
ro7yPM1N.jpg

Najlepiej strzeżony stadion w całym mikroświecie! Mowa o słynnym Spacerniaku, który to zbudowany został rękoma więźniów i służy więźniom. Oczywiście zbudowany został na terenie więzienia zwanego Grodziskim Aresztem Śledczym. Już stadion Uniwersytetu Grodziskiego może pomieścić więcej widzów, ale ten stadion został wybrany z dwóch powodów, a właściwie z trzech. Po pierwsze jest to najlepiej utrzymany stadion (więźniowie dbają o niego jak o własne oczy), po drugie jest to najlepiej strzeżony stadion i jeszcze nigdy nie zdarzyły się tu zamieszki kiboli, a po trzecie w porównaniu do stadionu uniwersyteckiego tu grają Osadzeni Grodzisk z Sarmackiej Ligi Piłkarskiej (walczą o awans do Ekstraklasy), a uniwersytet nie ma swojej drużyny. Stadion ten może pomieścić maksymalnie 9 tys. widzów.
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Filip I Gryf, Piotr vel Bocian.
Serduszka
9 628,00 lt
Ten artykuł lubią: Filip I Gryf, Alexander Rose, Janusz Zabieraj, Julian Fer at Atera, Grzegorz Tomasz Jakub Czartoryski, Piotr vel Bocian, Santiago Vilarte von Hippogriff, Eugeniusz Maat, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Joahim von Ribertrop von Sarm, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Krzysztof von Thorn-Macak.
Komentarze
Filip I Gryf
Muszę przyznać, że o "Spacerniaku" nie wiedziałem - ale moja wiedza juž uzupełniona. ;-)
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
a i przepraszam za przeskalowane obrazki - nie mam siły już walczyć z materią.
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
Przy którymś kolejnym mundialu zapraszamy na Foskorn Park do Angemontu
Odpowiedz Permalink
Joahim von Ribertrop von Sarm
Świetne stadiony!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.