List diukpasterski na koronację

rWnt15Uy.png
uvP72Dui.png

Oto miejsce Marszałka. Co zwiążecie w Sarmacji, będzie związane w Senacie. Senat bowiem potrzebuje Marszałka.
Apokalipsa Piotra [5,1:7,8]


Umiłowani w Powadze Siostry i Bracia,

Pisma nauczają nas, że jako stadu trzeba pasterza, jako Senatowi Marszałka, tak i Sarmacji trzeba Księcia. Przed dwudziestoma dniami Naród zaczerpnął z Krynicy Powagi i dał nam Księcia, w którym to akcie splatają się Rozsądek, Mądrość i Dobroć.

Jednako Powaga, która ujawniła się w elekcji książęcej nie jest raz dana. Wymaga pielęgnacji jako żyzny ogród. Trzeba więc ogromnego wysiłku, zaangażowania i pasji, aby Księstwo wciąż tętniło życiem. Wysiłki ze strony zarówno monarchy, jak i jego poddanych.

W akcie elekcji Naród w swej Powadze postawił na młodość. Godnym to i sprawiedliwym. Pamiętajmy jednak, że żar młodości szybko gaśnie bez tlenu doświadczenia. Tako i Księciu życzę, by w swej roztropności sięgał po rady tych, którzy prawo mają zasiadać w Senacie. By w swej mądrości pamiętał o Tradycji użyźniającej nasze ziemie.

W ostatnim czasie wielce się Sarmacja rozrosła, wielce się zmieniła, a będąc zawsze kulturowym tyglem, wzbogaciła się o wiele smaków i aromatów. Ważnym jest jednak, by nie zatracić się w nowinkach, by pamiętać, skąd bije źródło. Dlatego życzę Księciu, by czerpał ze studni Powagi, a wystrzegał się obcych, zatrutych cystern, w których próżno szukać wartości bliskich szeroko pojętej sarmackości.

Nie idzie mi jednak o przyobleczenie Monarchy w zatęchłą szatę źle pojętego konserwatyzmu. Wręcz przeciwnie. Rozsądek, Mądrość i Dobroć każą czerpać z Tradycji, by dostrzec i wyjść naprzeciw grożącym całemu mikroświatu niebezpieczeństwom. Bez pamięci, bez dystansu, trudno uznać ich doniosłość w całej krasie.

Kiedy czasem spojrzeć na Księstwo, zdaje się jakby przejechał po nim apokaliptyczny baronet impotencji, niosąc jałowość i marazm. Czy trwanie to wszystko, na co stać Sarmację? Gdzie idee, rewolucje na miarę kryzysu, który nas dotyka? Pamiętajmy, że innego końca mikroświata nie będzie.

To wyzwanie dla Księcia, który Powagą swego urzędu wskazać może owe wyzwania, zasiać twórczy ferment i pchnąć zastały mechanizm do działania, do zmiany.

To w końcu wyzwanie dla każdego Sarmaty, by nie uległ nastrojom marazmu i bylejakości, by budował wyspy nadziei na miarę swoich możliwości.

To wyzwanie dla nas wszystkich, byśmy byli nie jak pokłócone ze sobą, kruche palce, ale silna pięść, która niczem płytę pilśniową przebije wyzwania współczesności.

Nie zmarnujmy tej szansy, bo Senat nam tego nie wybaczy.

Diukosławię △

Jaśnie Oświecony
Henryk diuk Leszczyński
Arcysenator Starosarmacji i Czarnolasu
***

Wszystkich chcących wspomóc finansowo na trudnej drodze głoszenia Powagi lub dołączyć do Kościoła Diuczej Wiary, zapraszamy do kancelarii. Za wszelkie datki składamy poważne Diuk zapłać. W czasie towarzyszącym koronacji gorąco zachęcamy też do kontemplowania Powagi, choćby poprzez rozważania Gravitas Doctrina.
rWnt15Uy.png
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Laurẽt Gedeon I, Filip I Gryf, ramael.
Serduszka
4 867,00 lt
Ten artykuł lubią: Laurẽt Gedeon I, Eugeniusz Maat, Piotr vel Bocian, Filip I Gryf, Joahim von Ribertrop von Sarm, ramael, Grzegorz Tomasz Jakub Czartoryski, Severin von Verwaltung, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Niech powaga i diuczość sprzyja Księciu :)
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Baronet jest tytułem wsiowym! My jesteśmy podlordami <3
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.