Gazeta Teutońska, Eugeniusz Maat, 20.02.2020 r. o 19:19
Po co nam Urząd Skarbowy?

Przeglądając ostatnio sarmackie instytucje, natknąłem się na Urząd Skarbowy. Jest to państwowa instytucja, która zainkasowała przez 4 lata działania ponad 8 milionów Libertów! Dokładny stan na 19.02.2020 to 8 019 029,05 Libertów. A codziennie ta suma się zwiększa. W dniu 19.02.2020 zwiększyła się o 33 738,03 Liberta.
Co ciekawe pieniądze nie są na nic wydawane. Po prostu tam leżą i gromadzą się w jakieś niebotyczne kwoty. A z dnia na dzień ilość pieniędzy się zwiększa...

Jak rozwiązać ten problem?
Otóż to jest dobre pytanie. W Sarmacji występuje problem w związku z brakiem użyteczności Liberta. Nie którzy ekscentrycznie wydają go na znaczki, inni trzymają setki tysięcy na kontach (bo po prostu nie mają na co sensownego go wydać), jeszcze inni w ogóle się nim nie przejmują. Ceny różnych usług są nie proporcjonalne. Zdrapka kosztuje 1000L, los w loterii - 2500L. A ile można zarobić? No cóż, w Gazecie Teutońskiej wypłaty dla dziennikarzy wyniosły w zeszłym miesiącu 1000L. To nawet nie starczy na Czarnoleską Zdrapkę!

Ale do rzeczy... Jakie mamy rozwiązania?
1. Zlikwidowanie US i rozdzielenie pieniędzy pomiędzy 25 aktywnych obywateli. Na każdego przypadnie wtedy około 360 000L. Zdecydowanym minusem tego rozwiązania jest to, że każdy będzie miał dużo Libertów. A nowe osoby... no cóż... one będą wtedy bardzo biedne.
2. Zlikwidowanie US i rozdzielenie pieniędzy pomiędzy aktywne instytucje, mniej zamożnych obywateli i być może założenie jakiegoś Sarmackiego Funduszu Rozwojowego. Bardzo ciekawa inicjatywa. Z chęcią usłyszę Waszą opinię w tej sprawie.
3. Nie robienie nic. I w dalszym ciągu US będzie miał miliony Libertów. Obywatele i instytucje dalej bezsensownie będą płacić Liberty. Które "zalegają" i nie są na nic przeznaczane.

Podsumowując myślę, że lepiej jak pieniądz jest w obiegu. Warto, aby cały czas gospodarka się kręciła. Liberty powinny być dla obywateli, a nie odkładane w jakimś urzędzie.


Ten artykuł jest początkiem serii "Przemyślenia Głównego Redaktora". W tej serii artykułów, jako Główny Redaktor GT, będę się czasami żalił, czasami proponował rozwiązania, a czasami publikował po prostu swoje spostrzeżenia. Mam nadzieję, że przyjmiecie tę serię ciepło.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
5 376,00 lt
Ten artykuł lubią: Filip I Gryf, Albert Jan Maat von Hippogriff, Joahim von Ribertrop von Sarm, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Gotfryd Slavik de Ruth.
Komentarze
Filip I Gryf
W zasadzie do urzędu skarbowego lecą podatki - którymi dysponuje RM (jak dobrze wiem).
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
Ta kasa nie zalega, tylko wypłaca się ją po to, żeby było z czego płacić podatki. System kretyński, ale taka jest cena starodawnosarmackiego założenia stałej ilości libertów w obiegu.
Odpowiedz Permalink
Bartosz von Thorn-Janiczek
Znów mielenie liberta i oj co zrobić, oj jakie macie pomysły... G O S P O D A R K A. Trzeba mieć system gospodarczy, który pozwoli na obrót libertem. Prawda jest taka, że ktos, kto zna się na programowaniu powinien zacząć nad tym pracę. Ewentualnie przez narodową zrzutkę zamówić system zewnętrznie. Amen.
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
@BvTJ
Cytuję:
Ewentualnie przez narodową zrzutkę zamówić system zewnętrznie.

Myślę że zrzutka by wyszła - Potencjalne zadanie dla nowego Księcia, jeśli będzie chciał coś z tym zrobić. Ja chętnie dorzucę z własnej kieszeni PLN'ami na ten, czy inny pomysł wymagający dofinansowania.
Odpowiedz Permalink
Bartosz von Thorn-Janiczek
@AJPiastowski Także dorzuciłbym swoje "trzy grosze" do takiej zrzutki, by powstała choćby szkieletowa wersja Syriusza. Bo raz, że nadałoby to sens libertowi, a dwa, że uatrakcyjniłoby Księstwo jako twór sieciowy. Już nie wspomnę o mocniejszym scementowaniu krain.
Odpowiedz Permalink
Eugeniusz Maat
A to, że pieniądze są wypłacane z tamtego konta to nie wiedziałem. Przejrzałem kilkanaście stron i widziałem tylko wpłaty.
Odpowiedz Permalink
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Słyszałem że wiele osób chwaliło takie coś jak Tlen czy Złota Wolność. Nie ma jakiś możliwości wrócić do tego?
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
W oczekiwaniu na system gospodarczy, który być może powstanie, a być może nie musimy właśnie działać w tym kierunku, aby ograniczać ilość pieniądza w obiegu, a nie ją jeszcze zwiększać. Gdyby faktycznie krążyły u nas stałe dobra i ludzie faktycznie nabywaliby je z myślą o zarobku, to mielibyśmy widoczną sporą inflację. Skoro jednak mamy taką "niematerializującą się inflację", to wypuszczenie w obieg dodatkowych lt jest ostatnim, co możemy zrobić. W weekend powinienem mieć gotowe kilka zmian, idących w przeciwnym kierunku.

@BvTJ chyba w dyskusji za duży nacisk kładziemy na kwestie techniczne, a za mały na sam pomysł...
Odpowiedz Permalink
Bartosz von Thorn-Janiczek
@SantiVilarte Bo tutaj powinien wypowiadać się, w kwestii pomysłu, też ktoś, kto zna się na programowaniu, kodach, etc. :) Ja mogę usiąść i myśleć nad pomysłem, jakby to miało wyglądać, działać, etc. Tylko że co z tego, skoro nie znam się na technice i okazałoby się to nierealne? :)
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
@SantiVilarte Pomijacie to, ze pieniądza realnie w obiegu będzie zawsze tyle samo. Zmienią się tylko ceny nominalne. Dla ewentualnego sytemu więc obojętne jest czy w obiegu będzie milion czy miliard libertów.

A inflacje przecież mamy. Żeby ktoś cokolwiek zrobił trzeba zapłacić więcej niż kiedyś, mimo że niezbyt jest co z tymi libertami robić ;).
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
Jeśli RM jest w stanie bez tych środków przeżyć, zamroźmy je. 8 milionów libertów z dnia na dzień wpompowanych do gospodarki byłoby naprawdę złym pomysłem - wkrótce moglibyśmy palić banknotami w piecach.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Zabawne jest to, że tak naprawdę pieniądz w łatwy sposób może się utylizować w naszych warunkach. Na kontach nieaktywnych graczy. Ale że mamy agresywną politykę podatkową…
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
@BvTJ u mnie problem jest analogiczny. Zaczynam się (powoli...)uczyć makr, żeby między innymi móc zmontować jakiś prosty układ arkuszy jako system bankowy czy pieniężny, jak zwał tak zwał. Aczkolwiek nie byłoby to tak atrakcyjne jak osobna strona z grafiką itp.

@kaxiu nie wiem, czy więcej, w takiej perspektywie jaką ogarniam (czyli od marca 2019) - pensje urzędowe się nie zmieniły, konkursy z nagrodami po 10k lt jak były, tak są, a pozostałe rzeczy trudno porównać bo zbyt rzadko się pojawiają albo są unikalne jakościowo (np. wytworzenie logo - za każdym razem jest potrzebny inny nakład pracy).
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
@AlbertJanMaat w praktyce to się robi. Podatki w naszych warunkach nie mają finansować wydatków rządu, ale odsysać z obiegu nadmiar pieniądza. Bo pozostaje jeszcze kwestia psychologiczna - zaryzykuję tezę, że jeśli ceny i płace istnieją w tysiącach zamiast w dziesiątkach czy setkach, zmniejsza to wrażenie wartości pieniądza i dodatkowo zachęca do podawania np. przy konkursach potężnych stawek
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@SantiVilarte iluzja pieniądza rzeczywiście może w tym przypadku mieć duże znaczenie. Można byłoby przeprowadzić denominację, ale pytanie, czy w obecnym stanie KS przetrwałoby masową zmianę cen...
Odpowiedz Permalink
Aleksander Novak
a komu to potrzebne?
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.