Hippogriffie Pióro, Filip I Gryf, 11.02.2020 r. o 18:15
Januszek von Hippogriff-Pałasz - "Książę jako ważna część machiny państwowej"
Seria wydawnicza: Elekcja Luty 2020

Wasza Książęca Mość Regencie,
Wasze Książęce Wysokości,
Szanowni Arystokraci i Szlachcice,
Szanowni Obywatele i Mieszkańcy Księstwa Sarmacji!N
iedawno zostały ogłoszone wyniki referendum oraz zapowiedz elekcji. Jako, że zdecydowałem się wziąć udział w elekcji i co najważniejsze zostać przez Sarmatów wybrany na Tron książęcy pragnę przedstawić swój plan, a może bardziej wizję swojego panowania. Zdaję sobie sprawę, że elekcja nie jest wyborem do sejmu czy wyłonieniem innych władz publicznych. Jest to misja, poświęcenie, trud i praca. Jednak zdaję również sobie sprawę z moich możliwości, zalet i pełnego zapasu energii, z których nieustannie od początku swojej v-drogi wykorzystuję i się to nie zmieni, niezależnie od wyniku elekcji. Jednakże mając nadzieję na wybór mojej osoby na tak zaszczytne miejsce, jakim jest Tron sarmacki chcę, aby po udanej elekcji przystąpić do tworzenia NOWEGO ŁADU – ładu, w którym Sarmacja i jej obywatele mają swój ważny głos.
Pozwolę sobie na podzielenie mojego całego programu elekcyjnego na 3 większe jednostki:


1. Książę jako ważna część machiny państwowej

2. Książę jako reprezentant Narodu, zwierzchnik sił zbrojnych

3. Książę jako wychowawca, opiekun samorządów[/list]


Prześwietny Alfred zaczął od polityki zagranicznej. Tak więc ja zacznę od części 1...


Książę jako ważna część machiny państwowej1
Rozumiem przez to wykonywanie obowiązków i kompetencji zaleconych Konstytucją i innymi aktami prawnymi – w tej części skupię się na administracji i polityce wewnętrznej. Jako książę mam zamiar nadal być aktywny – nawet bardziej, a sprawy stricte administracyjne wykonywać szybko i dokładnie. Wśród nich:


1. Ścisła współpraca z Radą Ministrów – jako książę na pewno chciałbym współpracować z RM na polu polityki wewnętrznej. Będąc w RM zdaję sobie sprawę, że kooperacja z księciem jest potrzebna a nawet wskazana. Dlatego z każdą kolejną RM wchodziłbym w ścisła współpracę – ale najważniejsze zgodną.

2. Aktywność w Trybunale Koronnym – nie chodzi tu tylko o powoływanie MTK, ale również o prowadzenie procesów (jeśli będzie trzeba) oraz udział w składzie orzekającym. Są okresy, kiedy TK „zawalony” jest procesami, a są też takie, kiedy wokanda jest pusta. Jednak TK jest ważną instytucją, która w razie potrzeby musi zdecydować, wydać wyrok. Chciałbym jako książę, aby wyroki były jak najbardziej zgodne z obowiązującym prawem.

3. Jeśli zajdzie potrzeba korzystać z prawa inicjatywy ustawodawczej, lecz bardziej skupiłbym się na aktywnym braniu udziału w I czytaniu. Jest to ważna część procesu promulgacji ustaw, jego tworzenia, dlatego ważnym będzie, aby książę miał swoją opinię na zmianie praw.

4. Polityka nadania obywatelstwa i jego odbioru – jako książę skupiałbym się na ocenie potencjalnego obywatela – nawiązując do ostatniego wniosku. Jeśli chcemy dbać o naszą Ojczyznę musimy również zadbać o naszych Obywateli. Jednak w sytuacji, w której ubiegający się o „paszport” sarmacki, ma już całą kolekcję tychże paszportów lub wiadomym jest, że roty przysięgi nie dotrzyma, aby takiemu mieszkańcowi nie nadawać obywatelstwa. Mam jednak nadzieję, że takich sytuacji nie będzie.

5. Nadania lenne, nobilitacje i odznaczenia – jest to sprawa istotna i bardzo ważna. Dzięki tym „zabiegom” Sarmaci są uświadczeni, że ich praca na rzecz Sarmacji lub jednej z jej gałęzi nie jest niezauważona, za to ważna i nagradzana. Polityka nadań jest dla mnie ważna, samo Księstwo oparte jest w głównej mierze na „hierarchii” i stopniowym wspinaniu się po tychże szczeblach, czy to nobilitacja, czy w wojsku lub edukacji. Nadania są, można tak powiedzieć, pewną nagrodą i podziękowaniem za trud i czas, jaki dany Sarmata poświęca na swoją mikro Ojczyznę. W tych czasach, trudnych, kiedy real może przeszkadzam nam we wspólnej „zabawie” (czego mieliśmy „przyjemność” doświadczyć ostatnimi czasy).
Nie mogę przed elekcją wspomnieć o ostatnich rozmowach na temat tak zwanej „degradacji tytułów”. Otóż...
Jako książę na pewno chciałbym dawać, nagradzać. Sam wiem, że jest to ważne dla samych nas – dodatkowa motywacja, wyróżnienie etc. Krótko mówiąc nie wyobrażam sobie, aby nawet Sarmacie, który nie jest już aktywny, aby zabierać tytuł. Każdy taki Sarmata jest wzorem – a jego tytuł odzwierciedleniem jego przeszłej pracy. To jest tak jak w prawdziwym życiu, każdy ma swój czas, jedni będą pierwsi, drudzy dopiero co przyjdą. Na każdego przyjdzie czas (jeśli będzie chciał), aby pewnego dnia „zasilić” ekipę Diuków. Jednak jak wiemy, jedni po prostu zaczęli wcześniej i zabierać im tytuł z racji obecnej nieaktywności byłoby ... głupie. Gdyż jak my odejdziemy to co? Zabiorą i nam tytuły?


P
odsumowując 1 artykuł (za chwilę pojawi się następny ;-D ) chciałbym jako nowy książę (daj Boże), abym na Tronie był:


1. Aktywny w sferze działań wewnętrznych tzn. Administracja i biurokracja

2. Pomocny dla Rady Ministrów, Sejmu, Trybunału Koronnego i wszystkich innych instytucji państwowych

3. Obecny w tworzeniu prawa, jego realizacji i jeśli trzeba wykładni

4. Zachęcający do pracy na rzecz NOWEGO ŁADU – nowej Sarmacji, która znów „podbije” mikronacje.


Nic więc mi na razie nie pozostało jak zachęcić do dyskusji, zadawania pytań i co najważniejsze dobrego wyboru w nadchodzącej elekcji.

W razie tychże pytań itp. Można do mnie pisać przez Pocztę Konną, Discorda (Januszek vH-P, #0209) lub Gadu-Gady (Januszek vH-P, 67831896). Książę jako przedstawiciel Narodu powinienen wsłuchiwać się w głos Sarmatów, bo w końcu władza należy do Narodu :-D...
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
5 950,00 lt
Ten artykuł lubią: Joanna Izabela, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Albert Jan Maat von Hippogriff, Eugeniusz Maat von Hippogriff, Joahim von Ribertrop von Sarm, Santiago Vilarte von Hippogriff, Laurẽt Gedeon I, Piotr de Zaym, Julian Fer at Atera, Adam Jerzy Piastowski.
Komentarze
Albert Jan Maat von Hippogriff
Brzmi jak powiew monarchofaszyzmu, ale przynajmniej świeży. Z niecierpliwością czekam na następne artykuły :D
Odpowiedz Permalink
Joahim von Ribertrop von Sarm
Interesujący program.
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
spytałem drugiego z kandydatów, więc i tu spytam - jakie stanowisko w kwestii konkordatu?;)
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
@SantiVilarte według mnie konkordat musi być zawarty - jednak na poziomie międzymikronacyjnym, bez elementów "religijnych", gdyż sama nasza konstytucja gwarantuje równość i wolność religii - ale konkordat jak najbardziej należy podpisać, o czym wspomnę w artykule elekcyjnym poświęconym polityce zagranicznej ;-)
I oczywiście czekając na wyłonienie nowego Patriarchy.
Odpowiedz Permalink
Bartosz von Thorn-Janiczek
'Zachęcający do pracy na rzecz NOWEGO Ładu' - czy w planach jest budowa miedzymikronacyjnej stacji bojowej?
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
@BvTJ czy międzymikronacyjnej? Zobaczy się. ;-) Ale sarmackiej owszem.
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
@JanuszekvHP jasna deklaracja zawsze na plus
Odpowiedz Permalink
Prokrust Zombiakov
To ja tez powtorze swoje pytanie. Jakie sa propozycje zmian kluczowych ktore moglyby odcisnac znaczace i trwale pietno na Ksiestwie ?
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.