Ferment, Piotr vel Bocian, 23.12.2019 r. o 10:43
Największy pasażerki statek świata przypłynął do Fer

28fM3V2E.png


Pieśń Feru, który właśnie dopłynął, jest największym statkiem pasażerskim, jaki pływał po znanych nam wodach i właśnie wypływa na swój dziewiczy rejs.

Statek ma kilkanaście pokładów i mieści blisko 7 tysięcy pasażerów. Do ich dyspozycji są sklepy, biblioteki, a także kina i teatry. Dla fanów sportu czekają ścianki wspinaczkowe, boiska do koszykówki i siatkówki, korty tenisowe oraz kilkanaście basenów, z największą atrakcją wodną – ogromną zjeżdżalnią ciągnącą się przez 12 pokładów. Jakby komuś było mało atrakcji, może skorzystać z symulatora skoków spadochronowych, który pozwala gościom poczuć emocje, jakie towarzyszą lataniu. Dzięki unikalnej architekturze niemal wszyscy pasażerowie mogą cieszyć się widokiem z okna.

nqtjh6zX.jpg
Nie da się zaprzeczyć, że Pieśń Feru prezentuje się naprawdę okazale.


Z uwagi na fakt, iż w Fer nie ma stoczni, w której można by było zbudować statek, został on zamówiony w Stoczni im. Bartka Staniszczaka w Soli , która została wybudowana w pierwszej połowie 2019 roku. Było to jej jedno z pierwszych dużych zamówień. Jednostka była zbudowana w błyskawicznym tempie i z odległej o około 450 km Soli przyholowana została na wody Feru. Tutaj zabierze pierwszych pasażerów i już wkrótce wypłynie na swój pierwszy rejs.

Trasa ma przebiegać wokół ziem Starosarmacji na wzór historycznej już trasy Rejsu statkiem Zakonu Ubogich Rycerzy Świątyni Dionizosa, która odbyła się w czerwcu 2016 r. Bilety zostały już wszystkie wysprzedane, ale będzie można zrobić zapisy na kolejne rejsy.

3visfPet.png

Pojawienie się tak dużego statku wywołało wśród mieszkańców mieszane uczucia. Oprócz oczywistego zachwytu pojawiły się także głosy oburzenia. Czy w czasach, gdy Fer nie zostało jeszcze odbudowane po przebytych klęskach żywiołowych, można wydawać tak wiele pieniędzy na statek? Lokalni samorządowcy uważają że można.

– Wszędzie gdzie statek się pojawi będzie reklamą naszego miasta. A zysk z biletów będzie wpływał do budżetu miasta. To są dobrze ulokowane pieniądze – stwierdził jeden z urzędników, który jednak nie zgodził się na podawanie swoich personaliów.

Pojawiły się informacje, że rejsami zainteresowana jest Podwodna Agencja Turystyki Oceanicznej Salamandra, która swoją siedzibę ma właśnie w Fer. Nawiązanie współpracy i organizowanie wspólnych wycieczek byłoby dobrym sposobem na zwiększenie ich atrakcyjności. Salamadra specjalizuje się bowiem podwodnymi wycieczkami, które można zorganizować z pokładu Pieśni Feru, wszędzie tam, gdzie jednostka będzie cumować.

3visfPet.png

Jednak mieszkańcy zwracają uwagę na jeszcze jeden problem, mianowicie na to, iż w Fer nie posiada tak dużej przystani do której mógłby podpłynąć statek takiej wielkości jak Pieśń Feru.

W rozmowie z osobą, która prosiła o zachowanie anonimowości, ale zaznajomioną z pracami samorządowymi, dowiedzieliśmy się, że nikt do tej pory nie zajmował się kwestią rozbudową portu. Główną przyczyna oczywiście były sprawy związane z odbudową Feru, mające rangę priorytetową, ale wynikało to także z braku odpowiedniego spojrzenia na kierunki rozwoju miasta. Problem z przystanią wypłynął dopiero po zwodowaniu statku, już podczas organizacji jego przyholowania - do tego momentu nikt nie łączył parametrów technicznych jednostki z dostępną w mieście infrastrukturą.

Specjalnie na bieżące potrzeby, w błyskawicznym tempie zbudowana została pontonowa przystań. W realizacji projektu uczestniczyło wojsko, które nadzoruje wykorzystanie oraz kontroluje stan techniczny pływającej mariny. Do przystani mogą teraz podpływać małe jednostki, które zajmują się przewożeniem pasażerów z przystani w Fer na statek. Z jednej strony jest to wydatek z budżetu miasta, ale z drugiej szansa dla właścicieli statków na dodatkowe zyski, co wpłynąć może pozytywnie na ożywienie gospodarki

Ie2de3K0.jpg
Jak zawsze wojsko stanęło na wysokości zadania i w błyskawicznym tempie zbudowało pływającą przystań.

Dyskusyjna pozostaje kwestia losów pontonowej przystani. Może zostać rozebrana i będzie montowana za każdym razem, gdy do miasta będzie chciała dopłynąć duża jednostka. Inną propozycją jest pozostawienie jej na stałe na wodach Fer. To jednak będzie wiązało się z pozostawieniem także wojskowych, dla których wybudować trzeba będzie koszary. I to już będzie kolejny większy wydatek, na który konieczna prawdopodobnie będzie dotacja władz centralnych.


Dane techniczne statku Pieśń Feru:

Rok budowy 2019
Liczba pasażerów 6780
Liczba załogi 2175
Liczba pokładów 18
Liczba kabin 2700
Udział kabin z balkonami 25%
Długość 362m
Szerokość 47m
Wyporność 230000 ton
Prędkość 23 węzłów
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Filip I Gryf.
Serduszka
5 605,00 lt
Ten artykuł lubią: Joahim von Ribertrop von Sarm, Bartosz von Thorn-Janiczek, Joanna Izabela, Adam Jerzy Piastowski, Gustaw Fryderyk von Hippogriff, Filip I Gryf, GdL, Julian Fer at Atera, Severin Verwaltung-Esteladio, Zbyszko Gustolúpulo.
Komentarze
Joahim von Ribertrop von Sarm
Interesujące! Można wiedzieć kiedy następny rejs?
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
@joahimvonribertrop Po ukończeniu pierwszego zostaną zaplanowane i ogłoszone terminy kolejnych.
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Uważajcie na góry lodowe ;)
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
@AJPiastowski będziemy uważać na góry lodowe, a kapitan ma bezwzględny zakaz prowadzania koleżanek na mostek.
Odpowiedz Permalink
GdL
Odetchnąłem z ulgą. Titanicowi się nie udało.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.