Vox Populi Baridas 2/2019

Witajcie!

Już drugie wydanie Vox Populi, tym razem już jako Pisarz Dworu, więc czuję się zobowiązany do tego, aby zachować jak największą regularność - mam też nadzieję, że dacie mi powody do pisania. Bo tylko od tego, jak aktywnie będzie w Baridasie zależy powodzenie misji związanej z Vox Populi oraz regularnymi publikacjami. Wiem, że przez jakiś czas taką systematyczność uda się zachować, ale kto wie, co będzie w przyszłości?

Tymczasem zachęcam do przeczytania. Zdaję sobie sprawę, że kilka poruszonych spraw może być nieprawidłowo, bo kawałek napisałem w połowie tygodnia, żeby nie pominąć, a w tym czasie okazało się, że sytuacja trochę się zmieniła. Przy okazji też proszę przymknąć oko, że na niektórych stronach zrobiłem sobie "prywatne poletko", ale wtedy byłoby zdecydowanie mniej stron, a wydawanie 2-3 stronicowej prasy jest bezsensowne.

Zatem, poniżej zostawiam dla was odnośniki do 2 wydania.


Klik!

Wersja do skopiowania:
https://drive.google.com/file/d/1cUHW5lABsUXVfiDWQjAnUUcrn41wFToq/view?usp=sharing
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Marceli z Ossolińskich Bordoński, Laurẽt Gedeon I, Baszar Svensson at Atera.
Serduszka
6 622,00 lt
Ten artykuł lubią: Joahim von Ribertrop von Sarm, Laurẽt Gedeon I, Marceli z Ossolińskich Bordoński, Filip I Gryf, Adam Jerzy Piastowski, Baszar Svensson at Atera, Helwetyk Romański, Julian Fer at Atera, Andronik, Adrianna Raina Alatristé.
Komentarze
Joahim von Ribertrop von Sarm
Naprawdę ciekawe. Polecam przeczytać!
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
To czytamy! ;-)
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Drodzy Zamurzaki... Na zakup Teutonicy nigdy nie jest za późno, polecam. W ramach współpracy mogę zaproponować 0 lt za dostawę, powiedzmy do końca jutrzejszego dnia, tj. poniedziałku.
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
@AJPiastowski Teutonica to przedni trunek. Chętnie skorzystamy :)
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Popracujcie nad szatą graficzną. Obecnie wygląda to po prostu źle.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
@anglov Dziękuję za zwrócenie uwagi, bo sam akurat najlepszego zmysłu estetycznego nie mam. Można prosić o jakieś szczegółowe uwagi?
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
@AJPiastowski jeśli oferta dla Baridasu jeszcze aktualna to dzisiaj będę przejazdem i mogę zabrać wraz z cudownym lekiem :)
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@AFvTD Jak najbardziej

Punkt pierwszy – chyba najważniejszy: światło.
Pomiędzy krawędziami, kolumnami, odstępy są małe. Na tyle małe, że poszczególne elementy zlewają się i wyglądają nieestetycznie. Poprawa tego da naprawdę dużo.

Punkt drugi – oprawa graficzna powoduje, że treści na stronie wydaje się bardzo mało. Nienaturalnie duża stopka, bardzo duża część strony przeznaczona na margines, nienaturalne proporcje rozmiaru tytułu artykułu do jego treści.

Punkt trzeci – ramka. Czarna ramka wokół strony przypomina stylistycznie nekrolog. Ogółem w składzie raczej warto unikać tego rodzaju zabiegów. Owszem – można oddzielić linią nagłówek od artykułu, bądź dwa artykuły na jednej stronie. Części głównej strony nie ma po co oddzielać od niczego.

Punkt czwarty – logo. Herb Wielki Baridasu w odcieniach szarości, o delikatnym rozpikselowaniu… Nie kupuję tego jako zamysł artystyczny. Bardziej wygląda na błąd w składzie.

Punkt piąty – spis treści jest zupełnie nieczytelny. Wszędzie są takie same odstępy pomiędzy liniami. Nie wiadomo, na pierwszy rzut oka czy „str. 4” odnosi się do tego na górze, czy też na dole.

Punkt szósty – ogółem wydaje mi się że tekst jest za duży. Może być to jednak złudzenie ze względu na ogólne jego ściśnięcie w wąskiej ramie strony.

Punkt siódmy – wdowy i bękarty. Ponadto na stronie 3 na koniec pierwszej kolumny widać bardzo niekorzystne przeniesienie – nie wiem w czym składasz, ale obszar tekstu powinien być zawsze prostokątem.

Punkt ósmy – mnie się tytuły niezbyt podobają. Mało się wyróżniają, a zajmują dużo miejsca na stronie.

Punkt dziewiąty – jeśli bawimy się w skład przypominający realną gazetę, może pobawić się w w strony lewe i strony prawe? Plus moim zdaniem nie ma po co dawać wszędzie „str. X”. Sama liczba wystarczy. No i warto pamiętać, żeby nie zatrzymała się na 4 :)

Punkt dziesiąty – nie ma co się załamywać. Parę drobnych poprawek i wszystko będzie wyglądać znacznie lepiej i będzie bardziej zachęcać do lektury. Bo obecnie mi naprawdę ciężko się skupić na tekście.
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
@JulianF - Zapraszam, 1000 lt za sztukę i realizujemy zamówienie. W cenie można wygrawerować dowolny, raczej krótki tekst, cytat itp na froncie etykiety. Później, wygląda to mniej więcej tak jak tutaj spotkanie pod fontanną.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
@AJPiastowski Nie chomikuje kasy, ale na 5 sztuk jeszcze mnie stać. Zaraz zrobię przelew. Jeśli chodzi o tekst to określę się po ogłoszeniu wyborów na Króla Baridasu, bo trzeba to opić bez względu na ich wynik :)
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
@JulianF no to chyba popijawa, ale ze względu na dobry wynik? ;-)
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
@JanuszekvHP dokładnie, bo przesyłkę już odebrałem :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.