Gazeta Hasselandzka, Piotr de Zaym, 03.07.2019 r. o 11:23
Czego uczą rocznice

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
T
o już osiemnaście lat. Mnóstwo czasu! Zmieniło się wiele, i dziś Hasseland wygląda zupełnie inaczej niż wówczas - ale przetrwał, jako jedna z niewielu mikronacji. Powstawał obok Sarmacji, a może nieco w kontrze do niej - a teraz jest w Sarmacji.

Najpierw uwaga osobista. Zaangażowałem się w wirtualne państwa (wtedy nie mówiło się "mikronacje") z dwóch powodów. Pierwszy - bo mnie zainteresowało tworzenie i rozwój państw w Internecie. Drugi - bo dyskusja toczyła się na liście dyskusyjnej, a ja prowadziłem ją głównie w pracy, siedząc przy komputerze, w sali, w której było jeszcze kilkanaście innych osób. Gdybym grał w jakąś grę - byłoby to widoczne. A odbieranie i wysyłanie maili wyglądało na normalną pracę...
Wracając do początków: ano właśnie, nie mieliśmy forów, a listy dyskusyjne. Gdy rozmowę na rozmaite tematy prowadziło jednocześnie kilkanaście osób, mogło być to trudne - ale się przyzwyczaiłem. I to na tyle, że trudno mi było potem przejść na forum. Jeśli istniały strony państw wirtualnych, to były niesłychanie skromne, z bardzo prostą grafiką. Pierwsze mapy Hasselandu i całej późniejszej Cyberii wyglądają strasznie nieporadnie. Dominowała gospodarka "ręczna", bo stworzenie systemu gospodarczego było trudne - w Cyberii jednak bank "ręczny" z dukatami cyberyjskimi działał sprawnie, no ale był organizowany przez grupę czterech osób, które odgrywały Magdę Hasse, Magdalenę I, Cymeryjkę oraz Los. Ten ostatni powodował czasem katastrofy (jak np. tę, w której zginęła Królowa Magdalena I), rzadziej - coś pozytywnego. Niestety, tamta lista dyskusyjna się nie zachowała, mam tylko kilkanaście postów.
Hasseland, podobnie jak Sarmacja czy Dreamland albo Scholandia, nie powstałby gdyby nie grupa chcących coś robić. Sama Magda Hasse, jak by się nie nazywała naprawdę, nie dałaby rady. Niestety, miała świetne pomysły i talent do budowania, ale i ogromny talent do niszczenia. A szkoda. Moja teoria jest taka: z "czwórki" odeszły co najmniej dwie osoby, w tym - "zmara" Magdalena I, z którą łatwo się dogadywałem. Pozostała ta najbardziej kłótliwa, a w efekcie - Cyberia, a wraz z nią Hasseland, w 2003 roku upadły. A ponieważ Magdalena I mianowała mnie dożywotnim premierem Hasselandu, więc udałem się na emigrację do Sarmacji, wraz z rządem emigracyjnym...
Można o tym trochę poczytać tu: https://muzeumhasselandzkie.wordpress.com/
Muzeum będzie rozbudowywane, więc - wkrótce więcej opowieści o historii...

Piotr de Zaym
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Filip I Gryf, Piotr III Łukasz, Michaś Elżbieta II.
Serduszka
7 228,00 lt
Ten artykuł lubią: Helwetyk Romański, Adam Jerzy Piastowski, Filip I Gryf, Tutmozis Grenlandzki, Piotr III Łukasz, Michaś Elżbieta II, Gustaw Fryderyk von Hippogriff, Santiago Vilarte von Hippogriff, Albert Jan Maat von Hippogriff, Severin Verwaltung-Esteladio, Laurẽt Gedeon I, Natalia Helena von Lichtenstein-Hergemon.
Komentarze
Adam Jerzy Piastowski
Bardzo ciekawa wzmianka, jakby udało się więcej wyciągnąć z okresu tworzenia się KH i opisać bardziej szczegółowo historyczne początki było by awesome. Lubię to!
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
@AJPiastowski Będzie więcej! Obiecuję!
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
A nuż tutaj przechowało się coś sarmackiego?
http://web.archive.org/
Odpowiedz Permalink
Orjon Surma
@SantiVilarte mnóstwo rzeczy tam jest. Nigdy nie miałem tyle czasu by ogarnąc wszystko sarmackie co da się tam znaleźć, ale jeśli ktos chce mi pomóc to może Galeria von Thorn się o kilka nowych rzeczy wzbogaci ;)
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
W przypadku Hasselandu mamy listę dyskusyjną Hassgovex (Hasseland Government in Exile...) https://groups.google.com/forum/#!forum/hassgovex funkcjonującą w latach 2012-15. Ale dawna lista przepadła, posty z niej były na komputerze w przedprzedpoprzednim moim miejscu pracy, które opuściłem w w 2013 r. Zachowałem niewielką ich część...
Odpowiedz Permalink
Leszek de Ruth
@Orjon problem z tym narzędziem jest taki, że trzeba wiedzieć czego szukać :( znalazbys choćby połowę rzeczy z GvT, gdybyś nie wiedział o ich istnieniu, a gdyby były poza serwerem KS? Bo zapewne takie rzeczy są, tylko weź znajdź...
Odpowiedz Permalink
Leszek de Ruth
Przeczytałem artykuł raz jeszcze i mnie coś olśniło - Muzeum podlinkowane w artykule jest na zewnętrznym serwerze! Trzeba to natychmiast zmienić, póki są ludzi odpowiedzialni za Muzeum :) Ja się chętnie zaangażuje, bo znikające strony, pamięć umierająca wraz z odejściem dawnych mieszkańców i inne elementy historii, które zaginęły, leżą mi na v-sercu. Czy mogę liczyć na pomoc oblatanych w temacie (@Orjon) i aktywnych liderów Hasselandu (@JanuszekvHP, @GFvH, @SantiVilarte)?
Odpowiedz Permalink
Gustaw Fryderyk von Hippogriff
Ja bardzo chętnie Ci pomogę @Leszke
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
@Leszke chcesz przenieść to na osobną stronę w domenie Sarmacji? Czy coś innego
Odpowiedz Permalink
Leszek de Ruth
@SantiVilarte właśnie tak - cokolwiek, byle na sarmackim serwerze. Może być to dalej wordpress, może być coś innego, ale na sarmackim serwerze. Tak podpowiada doświadczenie i praca Orjona to potwierdza - to co jest poza sarmackim serwerem, jest bardzo narażone na znikanie.
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
Ja nie mam nic przeciwko - niech Muzeum będzie na serwerze Sarmacji.
Odpowiedz Permalink
Orjon Surma
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.