Komentarz Orzeczniczy do Kodeksu Sprawiedliwości

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Krótko po wydaniu Komentarza do Kodeksu postępowania przed Trybunałem Koronnym zacząłem myśleć o potrzebie skomentowania Kodeksu Sprawiedliwości. Byłaby to jednak praca żmudna i w dużej mierze powielająca realne komentarze do Kodeksu karnego, a nadto częściowo zbędna – wiele przepisów nie było do tej pory stosowanych.

Jednocześnie od lat dostrzegałem problem trudnego dostępu do orzeczeń Trybunału. W zasadzie powoływanie się na historyczne rozstrzygnięcia jest wyjątkowo rzadko, a i w linii orzeczniczej czasami widoczne są niekonsekwencje, będące zapewne brakiem wiedzy o wcześniejszych rozwiązaniach.

Tak powstał pomysł na Komentarz orzeczniczy będący swego rodzaju odpowiednikiem realnego LEXa. Na potrzeby 1 wydania, które czytelnik ma przed sobą, dokonano analizy wszystkich orzeczeń w sprawach karnych dostępnych w archiwum Trybunału. Być może kiedyś kolejne wydanie zostanie poszerzone także o starsze orzeczenia.
Komentarz zawiera de facto głównie streszczenia wyroków – tezy. Zależnie od treści uzasadnienia teza stanowi jego fragment bez lub z modyfikacjami lub też jest swoistym streszczeniem opinii Trybunału.

Wszystkie orzeczenia zostały przypisane do konkretnych przepisów Kodeksu Sprawiedliwości (a także przy braku przepisów – do konkretnych zagadnień) wraz z linkowaniem do pełnej treści orzeczenia. Gorąco zachęcam do zapoznawania się z pełną treścią. W nielicznych przypadkach pozwoliłem sobie dodać kilka słów własnego komentarza.

Liczę, że niniejszy komentarz będzie pomocny dla wszystkich osób związanych z działalnością Trybunału, a także stanowić będzie ciekawą lekturę dla tych, którzy orzecznictwo chcą prześledzić po prostu z ciekawości.

Wiem, że tekst jest krótki, ale bardzo proszę o jego nieukrywanie, a niżej link do komentarza:
Serduszka
8 830,00 lt
Ten artykuł lubią: Gustaw Fryderyk von Hippogriff, Leszek de Ruth, Piotr III Łukasz, Albert Felimi-Liderski, Yennefer von Witcher, Roland Heach-Romański, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Severin Verwaltung-Esteladio, Helwetyk Romański, Filip I Gryf, Orjon Surma, Młynek Kawowy, Bajtuś Bajtuś, Natan Korczyński, Natalia Helena von Lichtenstein-Hergemon.
Komentarze
Piotr III Łukasz
Drogi Arcyksiążę, w związku z tą tytaniczną pracą, pozwoliłem sobie.
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
@piotr3lukasz Oj i trzeba będzie we wszystkich pdfach biogram updatować ;).

A tak bardziej serio - dziękuję, ciesze się, że ta robota jest doceniana!
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
@kaxiu Dokładnie o tym samym pomyślałem! Dlatego właśnie użyłem sformułowania "pozwoliłem sobie". Ale przejrzałem całość i ogrom pracy, jaką Arcyksiążę włożył w to przewyższa wszystko, co dotychczas widziałem w różnego rodzaju rozprawach na temat prawa. Po prostu nie można było inaczej. Przepraszamy za niedogodności, prosimy o nieregulowanie odbiorników.
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Cykl się podoba. :-)
Kiedy następne?
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
@JanuszekvHP Nie wiem czy jest jeszcze taka potrzeba? ;)

Co najwyżej myślałem jeszcze o zebraniu i wydaniu najzabawniejszych tekstów z sal rozpraw Trybunału.
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
@kaxiu te teksty byłyby dobre :-)
Odpowiedz Permalink
Gustaw Fryderyk von Hippogriff
@kaxiu popieram pomysł najzabawniejszych tekstów. Chętnie pomogę.
Odpowiedz Permalink
Młynek Kawowy
Nieścisłością, która rzuca się w oczy, jest zasięg obowiązywania sarmackiego prawa. Chyba zresztą sam się w którymś momencie przyczyniłem do powstania wyłomu w linii orzeczniczej, skazując RCA za agitację wyborczą na grupie facebookowej, która w oczywisty sposób nie jest terytorium KS. (Chodziło o to, że zasiadał wtedy w komisji liczącej głosy). Pamiętam, że szukałem wtedy w DP jakiegoś doprecyzowania, ale chyba nie znalazłem. Zdaje się, że nie odwoływałem się wcześniejszych wyroków. R-polski sąd w analogicznej sytuacji miałby podstawy do skazania, bo chodziło o funkcjonariusza publicznego. Z drugiej strony widzę, że przy innej okazji TK uznał, że nie można skazać za czyn popełniony poza DSG, FC i IRC.
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
@Kawowy Istotnie różne zwroty akcji w sarmackim orzecznictwie są, a o miejscu publicznym w rozumieniu przepisów sarmackich można by napisać naprawdę fajną rozprawę. Natomiast z drugiej strony - w wirtualu, z uwagi na jego specyfikę, wszelkie zmiany zachodzą znacznie szybciej. Na przestrzeni kilku lat upadają i pojawiają się nowe państwa. W Sarmacji czas taki jest wystarczający, żeby kilka razy zmienił się władca, upadły fortuny, arystokraci popadli w niełaskę, a pojawiły się całkiem nowe osoby. Może te rewolucje orzecznicze zgodne są z tempem ogólnym zmian w v-świecie?
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Podziwiam Tytaniczne oddanie sprawie. A wkład pracy, jest ogromny. Nie adekwatny, do stopnia wynagrodzenia. :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.