Ferment, Piotr vel Bocian, 24.06.2019 r. o 16:56
Nocna akcja strażaków z Krez

28fM3V2E.png


W trakcie Święta Płonącego Feniksa doszło do pożaru. Nikt nie ucierpiał oprócz dwóch stanowisk, ale gdyby nie szybka interwencja strażaków doszłoby do większych zniszczeń. Czy jednak i te można było ograniczyć?

23 czerwca w Ferze odbywało się Święto Płonącego Feniksa. Tradycyjnie już cale rodziny spędzały czas na wspólnej zabawie. Podczas pokazu pirotechnicznego doszło do zajęcia się ogniem stoiska gastronomicznego. Z relacji świadków wynika, że jeden z zaproszonych gości (aktor udający zakonnika Semnoteam) pił znany miejscowy drink Oddech Feniksa. Chcąc odgonić się od grupy dzieci, które ciągle zadawały mu pytania, tak niefortunnie machnął ręką, że płonący drink wylał się na namiot. W wyniku zdarzenia poły namiotu objął ogień.

Niewielki pożar można było szybko opanować, niestety stojący w namiocie gastronomicznym barman odruchowo wylał na ogień to, co miał akurat w tym czasie w ręce. Pech chciał, że była to akurat szklanka z oryginalną czarnoleską kukulicą, w wyniku czego pożar w ciągu kilku sekund opanował cały namiot.

KXpDK8Fz.jpg
Na drinka Oddech Feniksa decydują się tylko najodważniejsi lub najgłupsi – są dwie teorie.


Początkowo nikt do końca nie zdawał sobie sprawy z zagrożenia, ponieważ sądzono, że jest to część trwającego właśnie pokazu pirotechnicznego. Co więcej, część zgromadzonych osób oglądała z podziwem ogień oraz wybuchające butelki z alkoholem i głośno dopingowała „przedstawienie”. Gdy w końcu uświadomiono sobie zagrożenie, okazało się, że na miejscu nie ma nikogo ze straży pożarnej. Pocztą konną wezwano Gellońską Straż Ogniową z leżącego po sąsiedzku Krezu. Strażacy przybyli na miejsce w ciągu dwudziestu minut i od razu ochoczo zabrali się do akcji. A działali tak, jak im pozwalał wiek.

k20sT7L5.jpg
Strażacy z Gellońskiej Straży Ogniowej chętnie wykorzystują każdą akcję do zaprezentowania swoich umiejętności

W akcji wzięły udział trzy zastępy straży pożarnej. Strażacy robili co mogli, by w jak najszybszym czasie ugasić pożar, jednak duża ilość płonącego alkoholu powodowała, że akcja była bardzo trudna do przeprowadzenia, a ogień przedostał się na drugi namiot, w którym przeprowadzane były zabawy dla dzieci. Na szczęście o tej porze ta atrakcja była już wyłączona, a dzieci, które na festynie jeszcze zostały, oglądały w tym czasie pokaz legendy o płomiennym Feniksie i jego udziale w powstaniu Feru.

Przy okazji akcji wyszły na jaw braki w wyposażeniu strażaków. Nie wszyscy bowiem mieli maski tlenowe, dwa węże był sparciałe i wylatywała z niego woda obniżając ciśnienie, a jeden z wozów to pojazd, który od kilkunastu lat powinien zostać zezłomowany . Mimo tych utrudnień, w ciągu godziny opanowano pożar i zaczęto liczyć straty.

I6g35Wo6.jpg
Strażacy po skończonej akcji z dumą pozowali do zdjęć.
Robili to tym bardziej chętnie, że ostatnimi czasy trudno w ich przypadku o spektakularne sukcesy.

3visfPet.png

Z pewnością zniszczenia byłyby mniejsze, gdyby straż dotarła na miejsce zdarzenia szybciej. Niestety z dostępnymi wozami nie było to możliwe. Można by było także przeanalizować szybkość samej akcji. W tym przypadku czas skróciłby przede wszystkim sprawny sprzęt, wraz z aktualnym przeglądem technicznym. Z tego powodu brakuje też chętnych do pracy – średni wiek obecnych na akcji strażaków to 62 lata i nic nie wskazuje na to, by szeregi zasilili młodsi.

Dlaczego zabrakło sprawdzonego sprzętu? Problem wynika z faktu, iż remiza w Kez od kilku lat jest zapomniana. Nie dostaje żadnego dofinansowania, ani zwrotów poniesionych przez strażaków kosztów. Ostatnie akcje były przeprowadzane nawet przez OSP Grodzisk z pominięciem Gellońskiej Straży Ogniowej, która została utworzona by chronić mieszkańców całego Księstwa. Wszystko po to, by nie nadwyrężać leciwych już strażaków.

Po pożarze wśród komentarzy pojawiły się głosy, że w akcji mogliby wziąć udział strażacy właśnie z OSP Grodzisk. Jednak w tym przypadku strażacy, ze względu na odległość, pojawiliby się o wiele później, w dodatku tam, ze względu na krótki czas istnienia OSP, strażacy są mniej doświadczeni. Uczestniczyli oni do tej pory w mniej ważnych akcjach ratowniczych i brak im doświadczenia w poważnych działaniach.

53607f9I.jpg
Niektóre wozy strażackie Gellońskiej Straży Ogniowej to wręcz zabytek

Pożar w Fer podczas Święta Płonącego Feniksa unaocznił władzom narastający problem. Teraz czekamy na ich ruch tj. dofinansowanie Remizy w Krezie, a tym samym zwiększenie atrakcyjności tego miejsca dla młodych strażaków, którzy pod bacznym okiem starszych kolegów mogliby nabierać wprawy.

Dotacje
5 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Leszek de Ruth.
Serduszka
6 175,00 lt
Ten artykuł lubią: Santiago Vilarte von Hippogriff, Leszek de Ruth, Albert Jan Maat von Hippogriff, Helwetyk Romański, Gustaw Fryderyk von Hippogriff, Laurẽt Gedeon I, Roland Heach-Romański, Piotr III Łukasz, Tomasz Ivo Hugo, Peter West.
Komentarze
Santiago Vilarte von Hippogriff
Faktycznie, stan strony straży odzwierciedla to, co tu napisano. Być może jakaś parada historyczna, żeby zebrać fundusze? :D
Odpowiedz Permalink
Leszek de Ruth
Oddech Feniksa, dobry drin. Przepis pokrótce taki: jedna miarka spirytusu, kostka lodu, dopełnić szklankę spirytusem i popalić. Bez podpalenia piją tylko Teutończycy i uczniowie pierwszych klas podstawówki.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
@Leszke popalić to drink da na drugi dzień ;)
Odpowiedz Permalink
Leszek de Ruth
@Hugo trzeba to sprawdzić na jakimś zjeździe ;)
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
Dodam, że niektórzy piją taki drink bez dodawania kostki lodu.
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
@Bocian
ja słyszałem o takich, co najpierw piją a potem podpalają
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Fajny artykuł, jednak co raz. Bardziej uważam, że tamte rejony są niebezpieczne. Co raz nawiedza, je coś złego- nie ma nic na PLUS ?
Permalink
Piotr vel Bocian
Jak to nic na plus? Odbyło się Święto Płonącego Feniksa. Bardzo pozytywne wydarzenie :)
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
A swoją drogą przy komentarzu Gotfryda Slavik de Ruth nie ma opcji "odpowiedz" - jakiś błąd?
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.