Wieści z poligonu, Gotfryd Slavik de Ruth, 13.06.2019 r. o 13:32
Wieści z Poligonu nr 27/2019

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
FVJKuj5V.png

Baza w Shimonshet
Alarmowe szkolenie, ogniowe w 4 Pułku Artylerii. Kolejny sprawdzian, wyszkolenie w trudnych warunkach atmosferycznych.


Już w poniedziałek 10 czerwca br. rozpoczęło się szkolenie poligonowe. Poranny alarm, dał sygnał do rozpoczęcia. Kolejnego przedsięwzięcia, czyli szkolenia poligonowego w ramach szkoły ognia.Ćwiczenia poprzedziło, alarmowe przemieszczenia sił o środków do rejonów ćwiczeń. Które były realizowane transportem, kolejowym oraz kołowym.

Pododdziały 4 Pułku Artylerii, szkolą się na trzech różnych lokalizacjach. Na poligonie w Inezo, w miejscu stałego skoszarowania, oraz na pasie taktycznym garnizonu. W sumie na różnych obiektach przez dwa tygodnie, zadania będzie wykonywało blisko 1700 żołnierzy oraz 250 różnego rodzaju pojazdów.

Taki zakres działania, będzie wymagał od wszystkich dowódców. Bezpiecznego i skoordynowanego przemieszczenia, się do rejonów operacyjnych. A następnie realizacji, szkolenia poligonowego i wszystkich zadań w jego ramach. Zajęcia są zaplanowane w taki sposób, aby kształtować odporność psychofizyczną. Żołnierzy związaną z dużą, intensywnością szkolenia w warunkach wysokich temperatur.

Artylerzyści będą mieli do dyspozycji, wyrzutnie artylerii M270 MLRS oraz bezzałogowe statki powietrzne. Fakt ten powoduje, znaczne urozmaicenie szkolenia.

Sztab pułku w procesie planowania, musiał uwzględniać dodatkowo zadania dla dywizjonów artylerii rakietowej.
Obok stanowisk ogniowych, PzH2000 znajdowało się stanowisko dla M270, które biorą udział w realizacji zadań ogniowych oraz manewru. Informacje do d-cy baterii ogniowych, pochodziły z sekcji wysuniętych obserwatorów, współpracujących z bsp. Jest to istotny element współczesnego pola walki.

Czerwcowe zgrupowanie poligonowe zakończą się 24 czerwca br. powrotem wszystkich ćwiczących elementów do miejsc stałej dyslokacji.

Baza w Punta
Nieprzyjacielskie, myśliwce atakujące morskie Starosarmacji. Zostały zniszczone, zanim przekroczyły linię wód terytorialnych Księstwa.

Załogi zespołów baterii ogniowych 18 Dywizyjnej Grupy Obrony Powietrznej, zestrzeliły je we wtorkowe przedpołudnie 11 czerwca rakietami systemu PAC-2.

Nieprzyjacielskie maszyny, udawały imitatory celów powietrznych SDWR-2W – zmodyfikowane rakiety RS-2US, długie na 2,5 metra, o skutecznej powierzchni odbicia sygnału radiolokacyjnego około 1 metra kwadratowego, adekwatnej dla sylwetki samolotu myśliwskiego.

Imitatory odpalały załogi Su-34 z 220 dywizjonu szturmowego, a obserwatorzy zgromadzeni na punkcie dowódczo-obserwacyjnym nie kryli podziwu dla skuteczności ćwiczących przeciwlotników. Następnie kolejny Su-34 zbombardował i ostrzelał z działek cel nawodny, imitujący desant morski „Czerwonych”.

Na leśnej drodze wiodącej przez okolice Soli, pojawiły się samochody terenowe. Wśród ich pasażerów był mężczyzna od dawna namierzany przez wojskowe służby. To był dogodny moment, by go zatrzymać. Znad lasów wyfrunęły dwa śmigłowce CV-22 z Klucza operacji specjalnych.

Na pokładzie dostarczyły operatorów 42 „Czarnoleskiego” Pułk Komandosów. Obniżyły lot do koron drzew,operatorzy zjechali po linach na ziemię, wyeliminowali towarzyszy poszukiwanego terrorystę, po czym przejęli jego samego, podczepili do liny i razem z nim opuścili po kilku minutach miejsce akcji.

W powietrzu wsparcia udzielały im drony MQ-9 oraz samolot MC-12.To był widowiskowy, pokaz skuteczności działań połączonych.

Takie scenariusze ćwiczono w dniach 28 maja – 08 czerwca br. W ramach zaplanowanych, ćwiczeń operacyjnych 63 Skrzydła Lotniczego.

Baza w Grodzisku
Na terenie 60 batalionu żandarmerii, odbyło się szkolenie z zakresu kontroli bezpieczeństwa.

W ćwiczeniu wzięli udział żołnierze z Komendy Żandarmerii Wojskowej, uprawnieni do kontrolowania stanu bezpieczeństwa obiektów i mienia wojskowego.

Tematyka szkolenia obejmowała zagadnienia zabezpieczeń technicznych, w tym mechanicznych, systemów monitoringu wizyjnego, norm obronnych oraz zagadnień związanych z termowizją stosowaną w obiektach infrastruktury krytycznej.

Podczas szkolenia płk Adam Rusfand- szef pionu kontroli; podkreślał że tego typu szkolenia są elementem doskonalenia żołnierzy ŻW realizujących zadania kontrolne. Podziękował ekspertom Centrum Systemów Alarmowych, w tym obecnemu na zajęciach dyrektorowi Teodorowi Nowikowi za dostosowanie tematyki zajęć do potrzeb określonych przez Żandarmerię.

Zaznaczył, że przekazana wiedza specjalistyczna pozwoli formacji w profesjonalny sposób realizować zadania w zakresie kontroli stanu ochrony obiektów wojskowych.

Komenda Żandarmerii Wojskowej jako organizator szkolenia w sposób systemowy. Doskonali umiejętności żołnierzy realizujących, kontrole stanu ochrony obiektów i mienia wojskowego.
Co gwarantuje wysoki, poziom realizowanych działań profilaktycznych.

Baza w Cracoffi
W dniach 21-25maja br. pododdziały 17 Pułku Rozpoznawczego, wzięły udział w przedsięwzięciu szkoleniowym - szkoleniu w warunkach poligonowych.

W trakcie szkolenia poligonowego, które realizowano w OSP w Idar. Dowódca 17 Pułku Rozpoznawczego ppłk Robert Wadnan wsparty oficerami i podoficerami sztabu przeprowadził 3 ćwiczenia dla swoich pododdziałów.
Głównym celem tych ćwiczeń była ocena stopnia wyszkolenia pododdziałów.

Dowódcy każdego szczebla dowodzenia, mogli się sprawdzić w dziedzinie. Planowania oraz dowodzenia, podczas prowadzenia działań bojowych, w różnych sytuacjach na polu walki.

Po raz kolejny, w trakcie ćwiczenia tego szczebla, do batalionu przydzielono pluton czołgów, sekcję wysuniętych obserwatorów oraz drużyny saperów. Co uatrakcyjniło, a zarazem utrudniło wykonywane manewry i zadania.

Żołnierze w czasie szkolenia odbyli szereg strzelań. Strzelali strzelcy z broni osobistej jak i z Bojowych Wozów Rozpoznawczych , prowadzili ogień artylerzyści oraz „przeciwpancerniacy” z użyciem z PPK.

Dodatkowo chor. Kamil Frygan we współpracy, z pododdziałem Antyterrorystycznym ŻW. Przeprowadził szkolenie dla strzelców wyborowych Pułku. W trakcie szkolenia zorganizowano strzelania długodystansowe, strzelania w warunkach ograniczonej widoczności i strzelania specjalne.

Na zakończenie poligonu dowódca Pułku, podziękował wszystkim żołnierzom. Za duże zaangażowanie i profesjonalizm, jaki wykazali podczas szkolenia.
FOTOGALERIA
b9RIy6bR.jpg
Efektowne ujecie, strzału z armaty czołgowej
vso8s92U.jpg
Patrol fregat, rusza do akcji na Oceanie Wirtualnym
4r0wN8xR.jpg
CV-22 w trakcie przerzutu haubicy na nowe pozycje
13kVVVuE.jpg
Lotniskowiec Fer, w asyście niszczyciela rakietowego

HUMOR
I935NnNX.jpg
COŚ NA SPOCZNIJ
Yv7GUlXd.jpg
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
6 495,00 lt
Ten artykuł lubią: Helwetyk Romański, Santiago Vilarte von Hippogriff, Januszek von Hippogriff-Pałasz, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Adrian Maksymilian Józef Alatriste, Albert Jan Maat von Hippogriff, Leszek de Ruth, Piotr III Łukasz, Teodozjusz Azoramath-Arped, Laurẽt Gedeon I, Januš Allan von Hippogriff, Tutmozis Grenlandzki.
Komentarze
Januszek von Hippogriff-Pałasz
Spocząłem. :-)
Odpowiedz Permalink
Leszek de Ruth
@JanuszekvHP o boże xD
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Jak widać nuda,nam w armii nie grozi :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.