Hasselandzkie Towarzystwo Krajoznawcze - zarys historii
Seria wydawnicza: HTK

Pod
koniec kwietnia 1892 roku, pewien jegomość znany jako Adam von Hohenburg, przebywający u swojej rodziny w okolicach miasta Luczeng, zdecydował iż uda się na wycieczkę rowerową ze swoimi przyjaciółmi do oddalonego o 10 mil zamku w Jangzouht. Po przybyciu na miejsce, jego oczom ukazać się musiał naprawdę przykry dla niego - wielkiego pasjonata historii widok. Otóż jedyne co tam zastał, to łyse wzgórze, na którym oniegdyś stał ten zamek. Jak się później dowiedział zamek został rozebrany na podstawie decyzji ówczesnego mera Miasta Luczeng, aby w tym miejscu można było zbudować nowe zakłady przemysłowe. Zdruzgotany tym faktem Adam długo nie mógł pogodzić się z tym faktem, niezrozumiany przez większość przyjaciół i bliskich postawił przed sobą nowy cel jakim była ochrona, wszystkich okazałych i ważnych dla hasselandzkiej historii miejsc i w tym celu postanowił powołać do życia stowarzyszenie o nazwie Hasselandzkie Towarzystwo Krajoznawcze, którego celem było szerzenie wiedzy na temat zabytków znajdujących się w regionie i ewentualne próby zapobiegania ich dewastacji. W pałacowym archiwum w Mendi, znaleziono zezwolenie sądu okręgowego z dnia 2 czerwca 1893 roku na prowadzenie działalności Towarzystwa, jednak Adam już wcześniej starał się zainteresować tym planem krajowych intelektualistów, nauczycieli, swoich znajomych i innych zwykłych ludzi. W styczniu 1894 roku HTK zrzeszało zaledwie 35 osób w całym Hasselandzie, przeważnie byli to mieszkańcy stolicy, jednak dzięki ciężkiej pracy członków HTK na rzecz popularyzacji wiedzy krajoznawczej, stowarzyszenie już w grudniu 1897 miało 1200 członków i to tylko na Ziemiach Razuryjskich!

r9Ldjbjm.png
mapa Królestwa Hasselandu

W roku 1910 stowarzyszenie mogło się już pochwalić 13000 członków zrzeszonymi w 25 regionalnych oddziałach. Już 1903 roku rozpoczęto wydawanie czasopisma "Krayoznavca" o nakładzie 4000 egzemplarzy. Adam von Hohenburg pozostawał prezesem i czołowym działaczem stowarzyszenia aż do roku 1917, kiedy to zmarł na gruźlicę. Do tego czasu udało mu się ochronić conajmniej 130 zabytkowych budowli przed całkowitym zniszczeniem. Po jego śmierci kierownictwo w Hasselandzkim Towarzystwie Krajoznawczym przejął Jakub Morley, który sprawował tą funkcję aż do 1937 roku. Stowarzyszenie cały czas się rozrastało aż do roku 1967 kiedy to w swoich szeregach zrzeszało już 16000 wolontariuszy. Jednak od tego czasu zaczynało być coraz gorzej, członków ubywało aby na początku lat '90 stowarzyszenie liczyło sobie zaledwie 700 osób. W 1998 roku zarząd HTK podjął decyzję o bezterminowym zawieszeniu działalności towarzystwa. W roku 2019 Stowarzyszenie to odżyło na nowo dzięki staraniom części dawnych działaczy HTK oraz Barona Erika Ottona von Hohenburg — cele HTK pozostały te same, rozpowszechniać wiedzę na temat uroków hasselandzkiej przyrody i zabytków oraz dbać o ich zachowanie dla przyszłych pokoleń Sarmatów. Zachęcamy do odwiedzenia naszej siedziby HTK w Nowym Hohenburgu przy ulicy Warzywnej 4.
TlE4nxlD.png
Prezes HTK
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Artur Kardacz von Hohenburg , Piotr III Łukasz.
Serduszka
5 784,00 lt
Ten artykuł lubią: Artur Kardacz von Hohenburg , Gustaw Fryderyk von Hippogriff, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Januszek von Hippogriff-Pałasz, Piotr Paweł I, Helwetyk Romański, Piotr III Łukasz, Severin von Verwaltung.
Komentarze
Leszek de Ruth
A ja tak zapytam: gdzie można znaleźć prawdziwą, nienarracyjną historię Hasselandu?
Odpowiedz Permalink
Nataliusz von Hohenburg
Troszku ściana tekstu, ale artykuł jest dobrze napisany i mi się podoba.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.