Herold, Szymon Grański, 01.04.2019 r. o 10:34
Spatharios [I/2019]

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
ju5zB133.png
Szanowni Czytelnicy,

wiele już było w baridajskiej prasie tytułów sprawdzonych i publikowanych całymi latami, tworzących dziś imponujące serie wydawnicze. Vox Populi i Regni Nostri stanowią tego doskonały przykład, odsłaniając przed czytelnikami meandry baridajskiej działalności. Jednak w przerwie od publikacji i w dobie kryzysu prasy przed jakim niewątpliwie stoimy, należy chwytać się różnych sposobów by dotrzeć do publiki.

Postanowiłem, że warto sprawdzić skuteczność medium ogólnosarmackiego, skierowanego do wszystkich mieszkańców księstwa i publikującego informacje z polityki centralnej i lokalnej oraz wieści sportowe, kulturowe i najświeższe plotki. Przeciętny zjadacz chleba jest też zainteresowany tym, czy Chińcyki trzymają się mocno, więc i wieści zza granicy mają szansę pojawić się w Spathariosie.

Dlaczego Spatharios? Słowo to oznacza po grecku ni mniej ni więcej jak tylko miecznika. Zasięgając do najgłębszych ideałów monarchofaszyzmu i Ostatecznej Krucjaty doszedłem do jasnego wniosku, że będzie odpowiednia. Pozostaje mi już tylko życzyć Wam udanej lektury i zaprosić do subskrybcji naszego nowego, cokilkudniowego tytułu.

Redaktor Spathariosa
/—/ Szymon Grański

xEtRk3gt.png


BnFDnsUB.gif

I. Wieści z wielkiej polityki:


 • Republika Bialeńska opuściła struktury Księstwa Sarmacji. Twardy rozwód spowodował kryzys w relacjach między dwoma państwami i wywołał lawinę komentarzy z zagranicy.

 • Królestwo Dreamlandu wypowiada Umowę o uznaniu Unii Dreamlandu i Scholandii oraz przekazaniu Awary Południowej. Na kanwie kryzysu bialeńskiego Dreamland pragnie ponownie przedyskutować status wyspy.

 • W Sejmie trwa obecnie głosowanie nad wyborem kawalera von Hippogriff-Pałasza na stanowisko Asesora Trybunału Koronnego. Otwarta jest także zmierzająca już ku końcowi debata nad kandydaturą kawalera Santeckiego.

 • Inną przedłożoną propozycją uchwały spoczywającą obecnie w Gmachu Sejmu jest wniosek do JKM o pozbawienie Andrzeja Swarzewskiego obywatelstwa sarmackiego w związku ze złamaniem roty przysięgi obywatelskiej.

 • Sejm przyjął ustawę o zmianie wymogów wobec niektórych funkcji publicznych. Liberalizuje ona wymogi aktywnościowe względem funkcji Marszałka TK oraz Prefekta Generalnego i chroni interesy Prefektów.

 • JKW Andrzej Fryderyk korzystając z prerogatywy Marszałka Sejmu złożył na wokandę sejmową wniosek o ustalenie wykładni Konstytucji oraz Ordynacji Wyborczej.

 • Przedłużająca się nieobecność JKM Piotra III Łukasza paraliżuje życie publiczne w Księstwie. By zapobiec dalszemu marazmowi, na wniosek grupy 1/4 obywateli, Marszałek Sejmu zarządził referendum nad opróżnieniem tronu książęcego.

ywDCGp8A.jpg

II. Wieści z polityki lokalnej:

 • Starosarmacja wybrała nowego Namiestnika, a został nim JW markiz Lwowski von Hochenhaüser. Jego kontrkandydatem był diuk Zombiakov; w trakcie wyborów oddano trzy głosy. Redakcja życzy zwycięzcy samych sukcesów na polu polityki lokalnej.

 • JKW Konrad Jakub odwołał wicehrabiego von Tehen-Dżeka z urzędu Premiera Rządu JKM w Baridasie w związku z dwukrotnie złożoną rezygnacją. Wicehrabia pełni obecnie urząd Lorda Szambelana Hasselandu.

 • W Sclavinii zakończyło się właśnie głosowanie nad projektem nowej konstytucji. Została przyjęta jednogłośnie i wkrótce można spodziewać się jej wejścia w życie.

III. Nowiny ze świata kultury i sportu:

 • Zawody kucharskie HassChef ruszyły! Pierwszy etap już za uczestnikami. JKM Joanna Izabela srogo oceniła potrawy przygotowane przez biorących udział w zawodach. Obserwujcie z zapartym tchem!

 • Dzisiaj inauguracja regat żeglarskich Skrzydła Fal. Zapisy wciąż trwają, chociaż żeglarze szykują się do wyruszenia w daleką morską trasę w punkt o godzinie 21.

 • Turniej szachowy zorganizowany przez Szanownego Santiago Vilarte von Hippogriffa dobiegł końca. Gratulujemy organizatorowi zwycięstwa i liczymy na rychłą powtórkę z rozrywki.

 • Wicehrabia Bordoński publikuje pierwszy z Zeszytów Bordońskich. Profesjonalne wykonanie zachęca do lektury, redakcja Herolda życzy powodzenia w dalszych pracach.


To tyle z okazji inauguracyjnego wydania Spathariosa. Następne w tym samym tygodniu - zgłaszajcie redakcji swoje inicjatywy, jeżeli chcecie mieć pewność że zostaną wypunktowane w następnym numerze!

Ap7HPjqj.png
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Julian Fer at Atera, Laurencjusz Ma Hi at Atera.
Serduszka
9 563,00 lt
Ten artykuł lubią: Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Andrzej Fryderyk, Marceli z Ossolińskich Bordoński, Januszek von Hippogriff-Pałasz, Ignacy Urban de Ruth, Adrian Maksymilian Józef Alatriste, Adam Jerzy Piastowski, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Januš Allan von Hippogriff, Konrad Jakub Arped-Friedman, Joanna Izabela, Julian Fer at Atera, Severin von Verwaltung, Daniel Szekeres, Laurencjusz Ma Hi at Atera, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini.
Komentarze
Julian Fer at Atera
Bardzo ładny układ i ogólnie świetne zestawienie wydarzeń, ale brak powiązania z poprzednikami tj.: Vox Populi i Regni Nostri, bo "Herold" w wymienionych seriach to przede wszystkim wieści z Królestwa Baridasu.

Rozumiem, że Spatharios będzie serią ogólną informująca o wszystkim co się dzieje.

Pomysł i fakt, że autor trochę poszperał w archiwum mi się bardzo podoba :)
Odpowiedz Permalink
Szymon Grański
Ano tak, pomyślałem że lepiej skupić się na całej Sarmacji, jako że nie ma nas aż tylu, żeby rozbijać się na części nawet w prasie. ;) Dziękuję za miłe słowa!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.