Kartka z kalendarza

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
acpE4c73.png
Instytut, prezentuję garść informacji. W ramach zapomnianej serii, Kartka z Kalendarza- przypominamy co tam się wydarzyło, w minionych latach w Teutonii. Jeśli cię się, podoba to zapraszamy do KT. Pamiętaj, to my tworzymy historię, nie zmarnuj szansy na swoje 5 minut :)
Miłej lekturyCzasy przed internetowe...


1289 z połączenia, Starego Dug i Fedno powstaje miasto Vargandia.
W wyniku gwałtownego pożaru, dwie sąsiadujące i konkurujące ze sobą osady Stare Dug i Fedno; uległy prawie całkowitej zagładzie. Hrabia Dagobert Grabo, postanowił o przesiedleniu ocalałej ludności i wybudowaniu nowego miasta. Nowe miasto zyskało liczne przywileje handlowe, oraz zwolnienia z opłat z towarów sprowadzanych z zagranicy. Głównym źródłem handlu stała się wełna, handel owcami, oraz ich mięsem. Miasto jest najstarszym, na Rejencji Nowej Teutonii- ośrodkiem administracyjnym. Zachowało, wiele ze swojego średniowiecznego uroku.

1397 Wybór Slawisława „Ambitnego”, na księcia Slavii.
Z lisią chytrością, mając wsparcie wojska, i dworzan. Udało mu się przejąć insygnia książęce i zmusić kapłanów do jego koronacji. Kiedy jego starszy brat, trzy dniu później, stawił się pod Srebrnym Rogiem. Zastał bramy zamknięte, nie wpuszczono go do stolicy. Skutecznie usną z dworu, zwolenników brata, nadając im nadania ziemskie, lub po prostu ich mordując. Nie wahał się też , brać w roli zakładników rodziny, swoich adwersarzy. Koronacja książęca, trwała tylko dzień i przeprowadzono ją w szybkim tempie, za to świętowanie trwało już dwadzieścia dni.

1577 Przyszły król, Enderasji- Ademar II poślubił Marię Grano.
Do portu w Eldorat, zawija eskadra okrętów z Enderasji; na jej pokładzie znajduje się Książę Ademar. Przybywa on poślubić, księżną Marię Grano z bogatego rodu Roderyków. Małżeństwo to, odnowiło sojusz miedzy Enderasja a Księstwem Dwóch Rzek. Inicjatorem, tego układu był król Enderasji- Ademar I. Uroczystości weselne, trwają osiemnaści dni. Po tym czasie, młoda para jeszcze przez rok, pozostaje w Księstwie. Małżeństwo uznaje się, za bardzo udane jak na tamte czasy. Doczekali się licznego potomstwa, a ich dzieci wżeniły się w liczne znaczące rody panujące w ich sąsiedztwie.

1752 Cesarz Teutonii Reinhold II, dokonał bezkrwawego przewrotu i zapoczątkował, w kraju absolutyzm oświecony.
Po śmierci brata, w październiku 1751 roku - cesarza Reinholda I, został nowym władcą Cesarstwa. Swoje rządy rozpoczął od krytyki parlamentaryzmu, zwracając uwagę na powszechną anarchię, korupcję, ingerencję obcych mocarstw w życie polityczne kraju. 19 marca 1752 roku przeprowadził przy pomocy, korpusu oficerskiego zamach stanu, wymuszając na sejmie zgodę na przyjęcie nowego dekretu wprowadzającej absolutyzm. Jednocześnie zlikwidował prosarmackie – stronnictwo kapeluszy i prodrmeladzkie- stronnictwo czapek, czym ograniczył znaczenie Parlamentu.

1864 Otwarto pierwsze obserwatorium, astronomiczne w Zielnyborze.
Obserwatorium mieści się w wierzy murów miejskich. W latach 1864-1914 na szczycie wieży prowadzone były, obserwacje astronomiczne oraz krajobrazu, przy użyciu małej lunety podarowanej, przez generała Stefana Kub. Przez większość XX w. w Wieży mieściła się restauracja. W 1988 roku obiekt został przejęty przez ówczesne, nowo powstałe Centrum Astronomii. Obiekt został gruntownie wyremontowany, a na tarasie widokowym zamontowano ponownie małą lunetę do obserwacji nieboskłonu. W latach 90. zakupione zostały teleskopy o średnicy lustra 11 i 25 cm. W każdą sobotę i niedzielę, na szczycie wieży prowadzone są pokazy nieba dla chętnych.

1919 Dekretem cesarski, na obszarze całego państwa, powstaje Policja Krajowa.
Organizacja została utworzona w Teutonii na mocy dekretu z dnia 3 marca 1919 roku o Policji Krajowej , która dokonała unifikacji wcześniej istniejących formacji policyjnych – Żandarmerii Ludowej w Nowej Marchii, Milicji Ludowej w Slavii, Straży Ludowej w Enderasji. Powoływanych we wcześniejszych latach, na poszczególnych obszarach Cesarstwa Teutonii, przez kolejnych Władców. Postanowienia dekretu, odnosiły się początkowo tylko do obszaru Slavii i Enderasji. Na terenach pozostałych obszarów administracyjnych, pozostały regionalne odrębne formacje policyjne. W latach 20. XX wieku wielokrotnie podejmowano próby nowelizacji dekretu o policji . Ostatecznie zreorganizowania Policji Krajowej, dokonał Dekret z dnia 6 marca 1924 rok.


Czasy nam współczesne...

Marzec 2004

Senat przyjął ustawy określające symbole Marchii - herb, flagę i hymn. Na ten czas datuje się również podjęcia starań w celu stworzenia dwóch dużych prowincji, a co za tym idzie odkrycie dwóch odmiennych kultur i przeplatającej się historii. Senat przyjął ustawy o prestiżu, która przyczyniła się do uatrakcyjnienia życia w Cesarstwie - de facto ustawa przestała obowiązywać w czerwcu 2004 roku. Na kilka dni przed upływem kadencji Cesarz rozwiał za zgodą Senat i zarządził wybory. Z inicjatywy baroneta Kicha powstał Instytut Badań Gospodarczo - Politycznych.

Miesiące Marzec - Kwiecień, Roku Pańskiego 2007.
Czas zmian w Marchii Teutońskiej, dało się to wyczuć nie wchodząc do gospody nawet... aż się człowiekowi włos jeżył na głowie. Przeto zamieszkałem tu, w Marchii i nigdzie dalej ruszać się nie zamierzam.
Trafiłem niczym whisky w szklanicę jak to onegdaj Namiestnik Konias powiedział! Perspektyw na przyszłość mi nie brakowało!
W całej Marchii Teutońskiej zapanowało szaleństwo gdy Władzuchna Mer nowe ceny gruntów zainicjował, sam wtedy kupiłem sobie jeno działeczkę skromną - gdyż jako żółtodziób na więcej nie stać było... (a zameczek se postawiłem później! Ha! dop. Autor)
Na najwyższych szczeblach władzy prowincjonalnej także zaobserwowałem pokaźne zmiany, Pan Marian Leszczyński Kanclerzem Marchii ci został a Liberi Simone Kultury Ministrem. Rhadmor van Helsing  na Ministra Spraw Wewnętrzych skoczył po Pana Michała Sarmackiego odwołaniu.

Miesiące Marzec i Kwiecień, Roku Pańskiego 2009.
W marcu pojawił się diuk Michał Laski na liście dyskusyjnej Nowej Teutonii, jako reprezentant Sarmacji. Pojawiły się pierwsze głosy i pertraktacje pomiędzy Nową Teutonią, a Sarmacją o zjednoczeniu Marchii i Królestwa. W marcu (18.03) król Nowej Teutonii Łukasz August oraz książę Sarmacji Daniel Łukasz wygłosili wspólne oświadczenie ws. zjednoczenia Teutonii. W tym momencie pojawiła się nazwa "Królestwo Teutonii". W kwietniu w Księstwie Sarmacji doszło do referendum ws. kontynuacji procesu inkorporacji i zjednoczenia obu krajów. Pięćdziesiąt procent biorących udział w referendum wyraziło chęć kontynuacji procesu.

Miesiące luty, marzec i kwiecień 2011 roku.

Przez te trzy miesiące obserwuje się znaczy wzrost aktywności Teutończyków, zwłaszcza na forum. Szczególnie rozwija się miasto Zielnybor.

Miesiące marzec i kwiecień 2013
Marzec wiążę się z powrotem do Teutonii JKW Patryka I Labackiego (vel Krolek), który jest jednym z dwóch przedstawicieli pierwszej generacji Teutończyków (obok JCW Jakoba). Na VIII Sesji Senatu przyjęto nowelizację konstytucji wprowadzającej demokrację bezpośrednią. Nowelizacja zmieniła dotychczasowy skład Senatu (czterej naczelnicy miejscowości oraz dwóch senatorów elekcyjnych), w którym prawo zasiadania zostało przeniesione na wszystkich obywateli teutońskich. Na początku marca pojawił się pomysł Vladimira Iwanowicza von Lichtensteina na współpracę z niemieckimi mikronacjami (Institut der Zusammenarbeit)... Idea niestety upadła.

Marzec 2015
Teutonia w sposób godny i swoisty do swojej reputacji- świętowała 8-lecie Konsulatu; słynna proklamacja "Úr Fár ik Stslavinies" . Przybyło więcej osób do Teutońskiego Turnieju Makao, zabawa była przednia i nagrody sowite. Helwetyk książę Romański wzbogacił nam o kolejne papierki urzędowe, czym znacznie mam prace ułatwił. A poza tym jak zawsze było na wiosnę spokojnie, a nasze myśli nie zaprzątały nie potrzebne zmartwienia.

Marzec 2017
A w tym okresie w Teutonii nic ciekawego się nie wydarzyło... A no z wyjątkiem zmiany na stanowisku Lorda Koadiutora, za Ottona von Spee-Asketila, powołano Jan Dagobarda von Thorn-Maikowskiego. Oraz na nowo w nasze szeregi, powrócił Aleksander Damian markiz von Thorn-Chojnacki.

Marzec 2018
W dniach 5-8 marca, świętowaliśmy już II rocznicę, koronacji JKM Andrzeja Fryderyka. Grom, zabawom, uroczystościom i dobrej zabawie nie było końca. Był to czas, też refleksji i podsumowania; nie mniej ocena jego panowania wypadała bardzo dobrze. W swoim stylu, świętowaliśmy 11-lecie Konsulatu ; mimo że takowych faktycznie, i oficjalnie nie było- ale liczy się pamięć.
Dzięki Markizowi Tytusowi Aureliuszowi- Chojnackiemu, duma piłkarskiej społeczności Teutonii- Margońskie Konie; zyskały nowe logo.


Wykorzystano prace nw autorów :
Michael von Lichtenstein
Krzysztof St. M. Kwazi
Vladimir Ivanovitsš ik Lihtenštán
Gotfryd Slavik de Ruth
LPLmG5A8.jpg
Książe Slawisław „Ambitny” na obrazie z epoki, autor nie znany.
8TT7748Y.jpg
Cesarz Reinhold II, w zbroi paradnej-obraz z epoki,autorstwa mistrza Ademara
Z7naL7AI.jpg
Funkcjonariusze Policji Krajowej, zdjęcie z 1922 roku.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Joanna Izabela.
Serduszka
7 411,00 lt
Ten artykuł lubią: Laurẽt Gedeon I, Joanna Izabela, Filip I Gryf, Januš Allan von Hippogriff, Mateusz Quadina, Andrzej Fryderyk, Tomasz Ivo Hugo, Adam Jerzy Piastowski, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Julian Fer at Atera, Daniel Szekeres, Król Patryk I Labacki, Andronik.
Komentarze
Filip I Gryf
Trochę historii nie zaszkodzi, a można się ciekawych rzeczy dowiedzieć. :-)
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
I kolejna świetna inicjatywa Teutońskiego Instytutu Historycznego! Mam nadzieję, że Kartka będzie pojawiać się częściej. Powodzenia!
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Szczególnie fajnie czyta się czasy współczesne! Jestem ich wielkim zwolennikiem.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.