Noce Sarmatów rozmowy 4/2019 - Jan Sapieha
Seria wydawnicza: Nocne Sarmatów rozmowy

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
2P9xR.png

P
o spowodowanej silną realiozą redaktora Piccolominiego przerwie wracają „Nocne Sarmatów rozmowy”. Naszym dzisiejszym gościem jest Jan Sapieha, który wypowie się między innymi na temat kryzysu bialeńskiego.

Jan Sapieha – Mikronacje dają możliwość rozwoju


p_AG840.jpg

(G)azeta: Janku, na początku chciałbym, abyś opowiedział coś o sobie. Jesteś mikronautą z długim stażem?

(J)an Sapieha: Moja przygoda z mikronacjami zaczęła się w 2013 roku. Wówczas to postanowiłem zamieszkać w Republice Bialeńskiej, którą z końcem maja 2014 roku, przyszło mi opuścić. Wróciłem po blisko czteroletniej przerwie, mam nadzieję że tym razem na dłużej.

G: Dlaczego musiałeś opuścić Republikę?

J: Byłem przeciwny zachodzącym zmianom, których nie byłem w stanie zaakceptować. Akurat zbliżały się wybory do sejmu. Zgłoszona została tylko jedna partia, opowiadająca się za wprowadzeniem systemu monopartyjnego. Pragnąc zachować pluralizm stworzyliśmy razem z koleżanką własne ugrupowanie. Podczas publikacji wyników dowiedziałem się że uzyskaliśmy zaledwie jeden głos co w sposób oczywisty było sprzeczne z rzeczywistością bo zarówno ja jak i ona głosowaliśmy jednakowo. Nasze protesty na nic się nie zdały a jak pokazała przyszłość jeden głos nie wystarczył by przekroczyć próg wyborczy i wejść do parlamentu. Wiesz ja się wtedy naprawdę starałem i myślałem że faktycznie mogę coś zmienić. Może za bardzo kierowałem się emocjami? Nie wiem. W każdym razie decyzja o odejściu była całkowicie dobrowolna.

G: Czyli rozczarowanie? Ja też dość często kieruję się emocjami i prawie za każdym razem źle na tym wychodzę. Przerwa trwała aż tak długo? Co skłoniło Cię do powrotu do Bialenii?

J: Możliwości rozwoju. Mikronacje to coś więcej niż internetowe forum tematyczne. Czytając artykuły z różnych dziedzin poszerzam swoją wiedzę, pisząc ulepszam warsztat literacki, prowadząc Bialeńską Listę Przebojów mam styczność z dobrą muzyką. Wszystko razem razem traktuje jako coś w rodzaju hobby.

G: Co powiesz na temat konfliktu bialeńskiego w Księstwie? Za jaką opcją się opowiadasz? Czy starasz się namówić do niej Bialeńczyków oraz Sarmatów?

J: Staram się rozumieć rozczarowanie niektórych bialeńskich polityków. Każdy chce być traktowany w sposób poważny. Ostatnio chyba tego właśnie zabrakło. Chciałbym nakłonić Bialeńczyków aby w niedzielę przystąpili do referendum bez względu na to jaką opcję wybrali.

G: Jeżeli Bialenia opuści struktury informatyczne Księstwa - odejdziesz z Sarmacji?

J: Szkoda byłoby mi opuszczać Sarmację, ale w takiej sytuacji musiałbym rozważyć i taką ewentualność.

G: Czyli przede wszystkim jesteś Bialeńczykiem?

J: Tak i jest to moją dumą. Nie zapomniałem skąd pochodzę. W kwestiach partykularnych jestem natomiast zwolennikiem pogłębiania współpracy oraz dalszej integracji.

G: Czyli widzisz metodę satysfakcjonującego obie stron wyjścia z tej sytuacji?

J: Widzę że wszystko odbywa się w zaplanowanym porządku. Z oceną wstrzymałbym się jeszcze, przynajmniej do czasu poznania wyniku referendum.

G: Co chciałbyś przekazać naszym czytelnikom?

J: Michelangelo to super gość i świetnie mi się z nim rozmawiało, a ja spadam teraz na siłownie. Cześć!

G: Dziękuję Ci za rozmowę i życzę wszystkiego dobrego!
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Akrypa Rabotowicz von Primisz.
Serduszka
6 990,00 lt
Ten artykuł lubią: Filip I Gryf, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Andrzej Swarzewski, Antoni Kacper Burbon-Conti, Januš Allan von Hippogriff, Mateusz Quadina, Konrad Jakub Arped-Friedman, Cudzoziemiec 1, Król Patryk I Labacki, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Kamiljan de Harlin von Wespucci.
Komentarze
Filip I Gryf
Zacny to człowiek :-)
Odpowiedz Permalink
Albert Felimi-Liderski
Trochę krótko, ale grunt, że jakoś się sarmacka prasa rozwija.
Odpowiedz Permalink
Michelangelo Piccolomini
@Albert To wynik tej cholernej realiozy. Postaram się, żeby następny wywiad był dłuższy. Mogę już teraz zdradzić, że będzie to ciekawy rozmówca i tym razem gość zagraniczny - nie Sarmata. Ale osoba bardzo szczególna.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Lubie, sobie poczytać wywiady. Zawsze człowiek się, czegoś dowie o drugiej osobie. Cenię sobie, taką wiedzę.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.