Puls News 7/19 [ciąg dalszy kryzysu bialeńskiego, wyniki lokalnych wyborów]
Seria wydawnicza: Puls News

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
rqea5p7S.png

Drogie Sarmatki, Drodzy Sarmaci!


Macie przed sobą 7 numer Pulsu News w bieżącym roku, co uważam za mały sukces! W dzisiejszym numerze między innymi:
- ciąg dalszy kryzysu bialeńskiego,
- kolejna regencja,
- wyniki wyborów w Sclavinii i Bialenii.
Zobaczymy też oczywiście co się dzieje w poszczególnych samorządach oraz kulturze. Zapraszam do czytania!

pc5mMJKy.png

Kolejna regencja! Tym razem Regentem Księstwa Sarmacji jest Marceli z Ossolińskich Bordoński. Co ciekawe, poprzedni regent - Seweryn Santecki złożył rezygnację z funkcji w Dworze Książęcym.

Kryzys bialeński wciąż trwa. Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach stwierdzono wygaśnięcie mandatów posłów bialeńskich. Marszałek Sejmu - Andrzej Fryderyk powołał się na przepisy Ordynacji Wyborczej. W wyniku zamieszania Andrzej Swarzewski został odwołany z funkcji Podkanclerzego, ponieważ nie reprezentował spójnego punktu widzenia Rady Ministrów i publicznie krytykował Rząd. Trybunał Koronny natomiast podjął decyzję o przywrócenie posłów bialeńskich do pracy w Sejmie (inaczej mówiąc zawieszono postanowienie Marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatów), do czasu wydania prawomocnego wyroku. Jednak Andrzej Fryderyk złożył zapytanie o podstawę prawną decyzji Trybunału Koronnego. Obecnie prace Sejmu są spowolnione, a wręcz wstrzymane, ponieważ odpowiedzi Trybunału nadal nie ma.
Rezultatem kryzysu jest trwające nieformalne referendum konsultacyjne, które powinno pomóc w rozwiązaniu tej sytuacji. Sarmaci i osobno Bialeńczycy głosują nad tym, na jakich zasadach powinna odbywać się współpraca Bialenii i Sarmacji. Referendum trwa do jutra, a w kolejnym wydaniu omówimy wyniki jego i możliwe opcje wyjścia z sytuacji.

Sejm zablokowany! Wskutek Postanowienia Trybunału Koronnego dotyczącego powrotu posłów bialeńskich do Sejmu i zapytania Andrzeja Fryderyka o zasadność i podstawę prawną, wszystkie głosowania z tego okresu nie są podsumowane. Jeśli kwestia ważności Postanowienia zostanie rozstrzygnięta, to dopiero wówczas będą ogłoszone wyniki głosowań w sprawie ustawy o zmianie wymogów wobec niektórych funkcji publicznych, wyboru Januszka von Hippogriff-Pałaszka na urząd asesora oraz ustawy o ważeniu głosów.

Wojciech Hergemon został wybrany na asesora Trybunału Koronnego. Życzymy powodzenia i owocnej pracy!

Złote Wędki zostały rozdane. Poniżej prezentujemy kategorie i zwycięzców, którym oczywiście serdecznie gratulujemy!
SARMATA ROKU 2018 -> JKM Piotr III Łukasz
DEBIUT ROKU 2018 -> Januszek von Hippogriff-Pałasz
SAMORZĄDOWIEC ROKU 2018 -> Prokrust Zombiakov
ARTYSTA ROKU 2018 -> Vladimir ik Liechtenstan
POLITYK ROKU 2018 -> JKM Konrad Jakub
DZIENNIKARZ ROKU 2018 -> Alfred Fabian von Tehen-Dżek
SPORTOWIEC ROKU 2018 -> Timan Demollari
NAUKOWIEC ROKU 2018 -> Marceli z Bordońskich Ossoliński
INFORMATYK ROKU 2018 -> Krzysztof Czuguł-Chan
ŻOŁNIERZ ROKU 2018 -> Gotfryd Slavik de Ruth
URZĘDNIK ROKU 2018 -> JKW Helwetyk Romański
NIESPODZIANKA ROKU 2018 -> Bialenia w Sarmacji
ROZCZAROWANIE ROKU 2018 -> JKW Robert Fryderyk
WYDARZENIE ROKU 2018 -> Przyłączenie Bialenii do Sarmacji

W ostatnim tygodniu obywatelstwo utracili Juliette Alatriste, Piotr II Grzegorz, Ryszard Paczenko oraz Kamil Wariow von Vincis-Kazakov. Liczymy, że w przyszłości powrócą z otchłani realiozy! Mamy za to nowego obywatela, którym jest King Kong! Witamy na pokładzie.

sPbN0Frl.png

Z centralnych wieści przechodzimy do lokalnych. Dzisiaj na pierwszy ogień pójdzie Sclavinia. Został wybrany Konsul, którym została Rihanna Aureliuš-Sedrovski. Na urząd Wicekonsula został natomiast powołany Otto von Spee-Asketil. Trwają konsultacje nad tym w jakim kierunku powinna pójść Sclavinia, a sama Konsul zaznaczyła, że wkrótce przedstawi pierwsze rozwiązania. Czy tak będzie? To się jeszcze okaże. Za to w Bordonii Marceli z Ossolińskich Bordoński zaprasza do Bordońskiej Galerii Sztuki w której można znaleźć między innymi szkice na temat Bordonii.

Dzisiaj niestety nie będzie omówienia wydarzeń w Baridasie, ponieważ ostatni tydzień absolutnie nic nie przyniósł, co moglibyśmy zauważyć na własne oczy. Być może Baridajczycy dzielnie pracują za kulisami. Mamy taką nadzieję!
Jednak coś się wydarzyło, na koniec formatowania artykułu. Daniel Szkeres opublikował rozkłady jazdy autobusów i linii tramwajowej w Almerze. Więc jeśli ktoś planuje pojechać do Almery, warto się z nim zapoznać!

Podobnie sytuacja ma się z Królestwem Teutonii. Bardzo chcielibyśmy, ale nie możemy. Liczymy, że zima odpuści, a Teutończycy wybudzą się z marazmu, a może ze snu zimowego.

Hasseland za to rozmawia i debatuje, co jest miłą odmianą! Józef Sowiński został odwołany z funkcji namiestnika przez Regenta Księstwa Sarmacji. Natomiast Alfred Fabian von Tehen-Dżek który pełni tymczasowo obowiązki Lorda Szambelana wziął się do porządnej pracy. Na forum poprosił o informację na temat spisu urzędników w Królestwie. Zaczął ją aktualizować w oparciu o informację od samych Hasselandczyków. Wydał postanowienie o składzie Dworu Królewskiego, określił zadania poszczególnych lordów, a więc nie próżnuje. Na forum także założył wątek spis obywateli, z którego możemy się dowiedzieć, że Jarosław Wawrzyniak zrezygnował z obywatelstwa hasselandzkiego.
W Senacie trwają wybory Lorda Szambelana. Obecnie jest jeden kandydat - Alfred Fabian von Tehen-Dżek, który powinien rozpocząć kampanię wyborczą. Pewnie w kolejnym wydaniu będziemy wiedzieć czy został wybrany przez Hasselandczyków.
Lord Protektor ogłosił konkurs na kierowników działów Kancelarii LP w Departamencie Legislacji, Departamencie Praw Obywatelskich i Departamencie Interesu Hasselandzkiego.
Senat przegłosował ustawę konstytucyjną o trybie odwołania z urzędu Lorda Szambelana. Dodano możliwość przeprowadzenia wyborów ponownych uzupełniających poprzez odwołanie przez Senat Lorda, utracenie przez niego aktywności oraz w przypadku gdy będzie rażąco łamał prawo Księstwa Sarmacji i Królestwa Hasselandu.
Jak widać w Hasselandzie wiele się działo w ostatnim tygodniu!

Następny nasz przystanek to Starosarmacja. Zakończyła się debata nad nową konstytucją, której efektem jest jedna poprawka. Łączy ona funkcję Marszałka Sejmiku i Namiestnika w jeden urząd z możliwością powołania ministra, który zajmowałby się kierowaniem pracami Sejmiku. Głosowanie trwało do wczoraj. Wszystkie głosy były za, zatem można stwierdzić, że przyjęto poprawkę.
W ostatnim numerze informowaliśmy o tym, że nie przyjęto uchwały o nadania orderów i odznaczeń Petera Westa wskutek braku kworum. Okazało się, że przyjęcie uchwały nie wymaga kworum, co spowodowało, że jednak uchwała została przyjęta.

Ostatnią stacją, którą obraliśmy za cel jest Bialenia. W wyniku wyborów Prezydentem został ponownie Andrzej Swarzewski. Ten zaczął aktywnie pracować tuż po wyborach. Stwierdził objęcie opróżnionego mandatu poselskiego przez Thomasa von Lissendorffa, a także powołał Antoniego Kacpra Burbon-Contiego na urząd Przewodniczącego pro tempore Parlamentu.
Parlament odrzucił projekt ustawy o zmianie konstytucji Republiki Bialenii.
Prezydent Republiki - Andrzej Swarzewski zaintrygował Bialeńczyków informacją o możliwości dołączenia do komitetu organizacyjnego, który ma zajmować się organizacją uroczystości związanych z 7 leciem Republiki. Jesteśmy ciekawi jakie będą obchody, o których zresztą zapewne poinformujemy!

7OgU7QwK.png


Nadszedł czas na wieści kulturalne. Oszukani cz. III przyniosły zwroty akcji, które mogliśmy zauważyć. Okazuje się, że współpraca Al Rajnu z osobami, które chcą odbić Sarmację z rąk Roberta von Thorna jest bardziej ścisła niż się wszystkim mogło wydawać. Zamachy w Eldoracie wstrząsnęły Sarmacją, a pracownik Akademii Sclavińskiej Alfred Fabian von Tehen-Dżek trafia na pewien trop w Scholandii. Czy może uda mu się rozwikłać zagadkę? Dowiedzieliśmy się, że tajemnicze kobiety zaatakowały grupę na przedmieściach Grodziska - kim były? Tego jeszcze nie wiemy, ale być może dowiecie się już w poniedziałek. Wówczas będzie mieć premiera czwarta część Oszukani. Zapraszam oczywiście do czytania poprzedniej, serduszkowania i komentowania!

King Kong zaprosił nas do podróży po miastach Sarmacji. Pierwszym miastem, które nam przedstawił było Harz. Dowiadujemy się, że prezydentem jego jest Peter West. Następnie odwiedziliśmy Tropicanę. Relację z wizyty znajdziecie tutaj.
Alfred Fabian von Tehen-Dżek znowuż zaprasza nas do odwiedzenia krainy Wedli. Jeśli interesuje Cię jej historia, wygląd zamku i inne ciekawostki, to zapraszam jak najbardziej do przeczytania!

Trwa konkurs na znaczek upamiętniający 9 rocznicę powstania Starosarmacji! Termin składania prac mija 27 lutego. Nagroda wynosi 25 000 libertów, a dla pozostałych twórców możliwość zdobycia 10 000 libertów.

Dzisiejsze wydanie dobiegło końca. Dziękuję za przeczytanie i będę wdzięczna za każdą informację o błędzie w artykule. Każda wskazówka daje szansę pisania znacznie lepszych tekstów. Dla przypomnienia - w poniedziałek Oszukani, a kolejny Puls News będzie za tydzień w sobotę! Podjęłam decyzję o tym, że od marca Prześwietleni będą wydawani w osobny cyklu, który docelowo powinien pojawiać się dwa razy w miesiącu.
Jeszcze raz dziękuję!

A3q8XeQy.png
Serduszka
18 582,00 lt
Ten artykuł lubią: Konrad Jakub Arped-Friedman, Krzysztof Czuguł-Chan, Andrzej Swarzewski, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Laurencjusz Ma Hi at Atera, Albert Jan Maat von Hippogriff, Jarosław Wawrzyniak, Marceli z Ossolińskich Bordoński, Michelangelo Piccolomini, Januš Allan von Hippogriff, Daniel Szekeres, Severin von Verwaltung, Gustaw Fryderyk von Hippogriff, Januszek von Hippogriff-Pałasz, Król Patryk I Labacki, Baszar Svensson at Atera, Defloriusz Dyman Wander, Adam Jerzy Piastowski, Jan Sapieha, Antoni Kacper Burbon-Conti, Mateusz Quadina, Kamiljan de Harlin von Wespucci.
Komentarze
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
Nawet sobie nie wyobrażasz jak czekałem na to - dokładnie to wydanie!
Odpowiedz Permalink
Januš Allan von Hippogriff
Dużo tekstu i ciekawa treść. Nie mogłem się doczekać, szczególnie, że były opóźnienia. :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Podoba mi się forma i sposób opisania wydarzeń... lubię to :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.