Puls News 6/19 [Problemy w Sejmie, Rozdanie Złotych Wędek już wkrótce]
Seria wydawnicza: Puls News

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
rqea5p7S.png

Moi drodzy!

Ostatnie dni przyniosły zawirowania w polityce! Wskutek pewnych przepisów, grupa posłów straciła mandaty poselskie. Inni natomiast nie mogli ich posiąść. Rada Ministrów również została odchudzona o jedną osobę.
W Sejmie pojawił się projekt przywracający głosy ważone w Sarmacji, a Sclavinia nadal pozostaje bez Konsula. Tymczasem w kioskach pojawiła się druga część Oszukanych z nowymi wątkami, a kolejny numer już w poniedziałek. Nie zwlekając zapraszam do czytania!

pc5mMJKy.png

Nikt się nie spodziewał takiego obrotu sprawy. Bialeńczycy stracili mandaty poselskie przez zarządzenie Marszałka Sejmu, który stwierdził ich wygaśnięcie. Andrzej Fryderyk powołał się na przepisy Konstytucji, które zakazują sprawowania funkcji publicznych przez osoby, które posiadają obywatelstwo w obcej mikronacji. Trybunał Koronny zdecydował się zbadać czy owe zarządzenie jest na pewno zgodne z przepisami konstytucji oraz umowy między Księstwem Sarmacji a Republiką Bialeńską o otoczeniu opieką Republiki Bialeńskiej. Przewodniczącym w tejże sprawy jest Defloriusz Dyman Wander, natomiast asesorami sa Książę Piotr III Łukasz oraz Paulus Buddus. Król Baridasu i Kanclerz Księstwa - Konrad Friedman wyraził wątpliwości co do tego czy Przewodniczący Trybunału Koronnego powinien zasiadać w tejże sprawie, ponieważ poprzez posiadanie obywatelstwa jest bezpośrednią stroną w sprawie. Przewodniczący wbrew powyższej uwadze kontynuuje prace. W kolejnym wydaniu oczywiście poinformujemy o tym, jak sytuacja się potoczyła.

Andrzej Swarzewski - dotychczasowy Podkanclerzy i Minister Wsparcia został odwołany na prośbę Kanclerza. Podobnie jak w Sejmie, jest związane to z posiadaniem obywatelstwa bialeńskiego.

W Sejmie znalazł się projekt ustawy o głosach ważonych. Przypomnijmy, że 25 lipca ubiegłego roku przyjęto ustawę, która wówczas zrównała siłę głosów. Teraz Alfred Fabian von Tehen-Dżek proponuje aby powrócić do poprzedniego stanu, lecz według nieco zmienionej formule. Obywatel aktywny w dniu zarządzenia wyborów i:
[*]jeżeli w przeciągu 12 miesięcy otrzymał do 4 wsi lennych i nie posiadał tytułu przed ich nadaniem- siła głosu 3,
[*]do 4 wsi lennych i posiadał tytuł szlachecki lub arystokratyczny przed ich nadaniem - siła - siła głosu 4,
[*]otrzymał od 5 do 14 wsi lennych - siła głosu 5,
[*]otrzymał 15 wsi lennych lub jest Księciem - siła głosu 6
Oprócz powyższych sił głosu miałyby przysługiwać zwiększenia o 1 w przypadku gdy w dniu zarządzenia wyborów posiadał status dobrego obywatela, oraz kolejne zwiększenie o 1 w przypadku gdy w dniu zarządzenia wyborów zdobył 5 i więcej punktów aktywności. Prokrust Zombiakov wyraził się w tej sprawie, że decyzja powinna zostać podjęta przez obywateli, natomiast przedstawiciel NIA - Krzysztof Czuguł-Chan poinformował, że zaimplementowanie zmian jest możliwe. Czekamy na rozwój sytuacji i na to czy ustawa zostanie podjęta przez Sejm, a może zostanie skierowana pod referendum.

W Sejmie pojawił się projekt ustawy o wyzwoleniu tytulatury naukowej. Wnioskodawca Alfred Fabian von Tehen-Dżek proponował, aby każda uczelnia mogła nadawać tytuły takie, jakie by chciała. Przedstawiciele uczelni - Królowa Teutonii Joanna Izabela oraz Rihanna Aureliuš-Sedrovski skrytykowały propozycję, a Naczelna Izba Architektury poinformowała, że nie ma możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania do systemu. W rezultacie wnioskodawca zdecydował się na wycofanie wniosku.

Sejm nie debatuje tylko nad ustawami, ale również nad kandydatami do Trybunału Koronnego. Wojciech Hergemon oraz Januszek von Hippogriff - Pałasz złożyli swoje propozycje. Pierwszy kandydat jest już praktycznie wybrany, natomiast co do drugiego, sprawa wydaje się jeszcze być otwarta. Kandydat wycofał swoją kandydaturę wcześniej, ale jak się okazuje za namową Seweryna Santeckiego, który wraz z Antonim Burbon-Contim kandydowali do Trybunały. Jednak po ostatnich zawirowaniach musieli zrezygnować z kandydowania. Głosowanie zapewne przed nami i w kolejnym wydaniu poinformujemy Państwa o jego wyniku.

Do Prefektury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Antoniego Burbon-Contiego. Związane jest to z tym, że według Marszałka Sejmu - Andrzeja Fryderyka złożył nieprawdziwe oświadczenie dotyczące możliwości pełnienia funkcji publicznych. Przypomnimy, że Burbon-Conti kandydował na stanowisko asesora w Trybunale Koronnym, co zbiegło się z aferą w Sejmie dotyczącą pełnienia funkcji publicznych przez obywateli Republiki Bialenii. Prefekt Generalny przyjął zawiadomienie i decyzja zostanie podjęta w przeciągu kilku dni.

Uroczystość rozdania Złotych Wędek już za niespełna 19 godzin. Serdecznie zapraszam wszystkich, bo i ja się tam pojawię! Może spotkamy się wspólnie i zrobimy razem selfie?

Radzimir Krasnodębski wrócił do Sarmacji i złożył akt odzyskania obywatelstwa. Zatem mamy kolejnego obywatela w Księstwie!

sPbN0Frl.png

Po wiadomościach centralnych przechodzimy do lokalnych. Dzisiaj zaczniemy od Baridasu. Dzisiaj odezwę do narodu wystosował Alfred Fabian von Tehen-Dżek - Premier Królestwa. Apelował do Baridajczyków o to aby pobudzić w regionie aktywność, która obecnie jest dość znikoma. Pod odezwą pojawiły się zarzuty niektórych osób w stosunku do Króla Konrada Jakuba odnośnie tego, że rzekomo “ciągnie kilka srok za ogon” utrzymując pozycje Kanclerza Księstwa Sarmacji oraz Króla RON. Na zarzuty odpowiedział stanowczo, uderzając w brak aktywności i sugerując, że lepiej być aktywny na tych kilku stanowiskach, ale nie będzie sam pracować w Baridasie. Odezwa miała pobudzić aktywność i jako tako już pobudziła, jednak do czego to doprowadzi. Tego nie wie nikt.
Daniel Szekeres został powołany na stanowisko Kasztelana Almery. Życzymy mu wielu sukcesów.

Kolejnym regionem jest Bialenia, która w ostatnim tygodniu miała o czym rozmawiać. Pierwszą ważna sprawa jest to, że wskutek wydanego postanowienia Marszałka Sejmu straciła swoich przedstawicieli w Sejmie. Bialeńczycy czują się rozgoryczeni co widać po wypowiedziach, jednak jak zaznacza Kanclerz Księstwa - Konrad Jakub nie należy winić Marszałka Sejmu, który zrobił to w oparciu o Konstytucję. Wynik natomiast zostanie rozstrzygnięty przez Trybunał Koronny, który nad sprawą już pracuje.
Parlament Republiki zdecydował się skrócić swoją kadencję. Efektem tego działania są wybory przewidziane na 17-19 luty. Kandydatury będą zgłaszane 16 lutego.

Kolejny region, który odwiedzamy to Konsulat Sclavinii, która została ponownie bez Konsula. Głosowanie które odbyło się niedawno nie zostało rozstrzygnięte przez brak jakichkolwiek głosów od przedstawicieli Senatu. W związku z tą sytuacją Seweryn Santecki - Marszałek Senatu zrezygnował z obywatelstwa sclavińskiego. Rihanna Aureliuš-Sedrovski - Wicemarszałek zarządził wybory na Konsula, które miejmy nadzieję skończą się dokonaniem wyboru i rozpoczną proces zmian w Sclavinii.
Ludwik Tomović dość mocno angażuje się w rozwój Federacji Slawonii. Instytut Slawońskiego Humoru, Galeria Plakatu Slawońskiego czy też lista przebojów. To wszystko czeka na odwiedzających ten region.

Hasseland w ostatnim tygodniu zamarł. Aktywność była przez kilka dni na zerowym. W Walentynki ta sytuacja została zauważona przez Januszka von Hippogriffa-Pałasza, który napisał post do Hasselandczyków w sprawie ciszy. Sytuacja zdaje się być opanowana, ponieważ są pierwsze propozycje - Alfred Fabian von Tehen-Dżek zaproponował odwołanie Józefa Sowińskiego z funkcji Lorda Szambelana i powołania swojej osoby na to stanowisko. Piotr Paweł I proponuje, aby wstrzymać się z decyzją, ponieważ będzie próbował się z nim skontaktować. Zobaczymy jakie będa efekty i czy Hasseland odzyska siły w najbliższym tygodniu.

Teraz nadeszła kolej na Teutonię. Region lekko się ożywił, dzięki Gotfrydowi Slavikowi de Ruth, który zapoczątkował wątek “Zdjęcia do promocji Teutonii”. Niestety do tej pory żadnego zdjęcia nie było, ale chociaż przez chwilę można było usłyszeć szum i gwar.

Ostatni region, na których przyszedł czas to Starosarmacja w której życie toczy się równie powoli co w innych regionach. Ostatnio pisaliśmy o uchwale ws. nadania orderów i odznaczeń dla niektórych obywateli regionu zgłoszonej przez Petera Westa. Jego szybkość działania wywołała lawinę komentarzy, zarówno negatywnych jak i pozytywnych. Głosowanie już minęło i nie uzyskało kworum, czego rezultatem jest nie przyjęcie uchwały.
Debata nad projektem nowej konstytucji została przedłużona o kolejny tydzień. Co będzie jej efektem, przekonamy się pewnie w przeciągu najbliższych tygodni.

7OgU7QwK.png

Odeszliśmy od regionów i zgłębimy się w kulturę, naukę, a może i sport!
Startuje sesja RPG, której pomysłodawcą jest Andrzej Swarzewski. Akcja będzie się dziać w roku 2084, gdzie ziściła się wizja połączenia mikroświata, a wnuk dawnego przywódcy Briodrii planuje zamach na przywódców Trójprzymierza w celu opanowania świata. Nadal można zgłaszać się do zabawy. Do objęcia jest postać dowódcy anatolijskiego oddziału Zmilitaryzowanych Oddziałów Prefektury Globalnych. Jeśli to właśnie Ty chcesz nim być, zgłoś się w tym wątku.

Akademia Polinaukowa w Bordonii organizuje badania nad świadomym snem Sarmatów. Jeśli chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami, wypełnij ankietę tutaj.

Oszukani część 3 zostanie opublikowana już w poniedziałek. Kolejne części będą powoli zamykać niektóre wątki, a inne rozwijać. Przekonamy się czy Karolina von Lichtenstein ma szansę na jakąkolwiek łaskę, czy Tomasz Ivo Hugo odzyska władzę nad Sarmacją i czy Rotria nadal będzie związana z Księstwem. Jeżeli Oszukani będą cieszyć się Waszym wsparciem, to istnieje duże prawdopodobieństwo w kolejnym cyklu, który ukazałby się w maju.
4RK8O78r.jpgKobieta opisana przez Prokrusta
Dzisiaj pod nasz zawodowy rentgen trafił Prokrust Zombiakov. Ile w tym prawdy, że jest częściowo martwy? O tym dowiecie się tu i teraz. Mężczyzna ten znany był niegdyś ze swego dobrego serduszka dla wszelkich żyjątek w mikroświecie. Był można rzec - badaczem i naukowcem. Teraz tego już nie można stwierdzić. Jego fascynacja naturą zaprowadziła go na wyspy leżące nieopodal Siedmiogrodu. Według legendy na wyspie umarłych żyją ludzie, którzy już są niezupełnie żywi. Dotarł tam i rozpoczął wędrówki w celu znalezienia tych istot. Przez długi czas nie znajdował, nocował gdzie się dało. Jednak pewna noc przyniosła zmiany w jego dotychczasowym życiu - został ukąszony przez żywego trupa. Dzięki szybkiej ucieczce i dotarciu do Siedmiogrodu udało się go uratować, ale nie był już taki sam. Postępująca choroba doprowadziła go do takiego wyglądu jaki obecnie ma. Niby trup, a jednak żywy. Oby był w takim stanie jak najdłużej. Po tej wycieczce zdecydował się o niej mało mówić, a o karierze badacza już nie marzy. Obecnie jak widzimy dość dobrze radzi sobie w Starosarmacji, ale sny o trupo-kobiecie są zapewne na porządku dziennym, czego mu nie zazdrościmy!

To już na tyle jeśli chodzi o dzisiejsze wydanie. Kolejne mam nadzieję, że uda mi się wydać w czwartek, czego nie obiecuję w 100%. Mam nadzieję, że się dobrze czytało i z tego miejsca życzę dobrego weekendu.

A3q8XeQy.png
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Apolinary Montserrat.
Serduszka
9 709,00 lt
Ten artykuł lubią: Konrad Jakub Arped-Friedman, Antoni Kacper Burbon-Conti, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Laurẽt Gedeon I, Apolinary Montserrat, Severin Verwaltung-Esteladio, Filip I Gryf, Albert Jan Maat von Hippogriff, Julian Fer at Atera, Albert Felimi-Liderski, Januš Allan von Hippogriff, Król Patryk I Labacki, Thomas von Lisendorff, Adam Jerzy Piastowski, Daniel Szekeres.
Komentarze
Konrad Jakub Arped-Friedman
W trybie sprostowania — p. Swarzewski został odwołany nie w skutek posiadania obywatelstwa bialeńskiego (do Rządu przepisy te nie mają zastosowania — inaczej przecież, jako król RON sam musiałbym zrezygnować z urzędu).

Miało to związek z naruszeniem zarządzenia w sprawie organizacji RM, a to przepisów o spójności RM. Pan Swarzewski podjął publiczną krytykę rządu, iż ten w taki a nie inny sposób stara się rozwiązać obecny kryzys konstytucyjno-samorządowy. Z racji braku chęci odwołania tych słów, zawnioskowałem o jego odwołanie. Rząd jest organem, który albo myśli i działa w jednym kierunku, albo nie działa w ogóle (co spowodowało zresztą ostatni kryzys rządowy). W związku z tym konfliktem interesów i nieporozumieniami, pożegnaliśmy się. Odbyło się to jednak w spokojnej atmosferze i bez zbędnych ekscesów czy oskarżeń, za co dziękuję, jak również za dotychczasową pracę w RM.
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
@KonradFriedman dziękuję za komentarz, najwidoczniej sama przeoczyłam zastosowanie :)
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Cytuję:
Przypomnimy, że Burbon-Conti kandydował na stanowisko asesora w Trybunale Koronnym, co zbiegło się z aferą w Sejmie dotyczącą pełnienia funkcji publicznych przez obywateli Republiki Bialenii.
Nie tyle się zbiegło, co ją rozpoczęło.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Artykuł bardzo dobry :D ale jak już wszyscy składają uwagi, to i ja sobie pozwolę. Projekt został wycofany jedynie ze względu na opinie NIA i można spodziewać się jego powrotu ;) opinie Jaśnie Oświeconych Diuczess nie miały wpływu na tę decyzję :)
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Świetne zestawienie z bieżących wydarzeń :)
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Cytuję:
Andrzej Fryderyk powołał się na przepisy Konstytucji, które zakazują sprawowania funkcji publicznych przez osoby, które posiadają obywatelstwo w obcej mikronacji.

Nie. Na przepisy Ordynacji Wyborczej.
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Kolejny bardzo dobry artykuł. ;-)
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
@AFvTD domyślam się, źle zostało to sformułowane.
Odpowiedz Permalink
Albert Felimi-Liderski
Jak zwykle bardzo pożądana praca kronikarska :-)
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
@AF najmocniej przepraszam za błąd!
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Cud, miód i orzeszki.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.