Teutońska Akademia Medyczna, Filip I Gryf, 12.02.2019 r. o 08:51
Materiały używane do unieruchomienia kończyn na terenie Księstwa.

Cytuję:
Słowo od autora
Witam państwa. Artykuł ten jest pierwszy na drodze moich studiów doktoranckich. Studiuję medycynę na Teutońskiej Akademii Medycznej pod czujnym okiem JKM Joanny Izabeli. Praca nosi tytuł Materiały używane do unieruchomienia kończyn na terenie Księstwa. Zapraszam do lektury!


Unieruchamianie kończyn najczęściej stosuje się w przypadku złamania kości szkieletu np.kości udowej, ramiennej itd. Do unieruchomienia kończyn potrzebne są albo specjalistyczne przyrządy medyczne, albo materiały mocne i w miarę płaskie. Użycie odpowiedniego materiału zależy od miejsca jak i rodzaju złamania.
Złamania możemy podzielić na otwarte i zamknięte. Złamania otwarte różnią się od zamkniętych tym, że w otwartych złamaniach następuje przerwanie skóry przez kość.
Miejsce też jest ważne. Jeśli jest złamana kość to należy usztywnić 2 sąsiadujące z nią stawy. Jeśli dochodzi do złamania w obrębie stawu to należy usztywnić 2 sąsiadujące z nią kości.

Oczywiście podstawowym materiałem jest gips . Nie będę wchodził w szczegóły, każdy zna ten materiał, bo najczęściej jest używany. Dlatego przejdę do następnych.


Nl7vhV03.jpg

GipsUżywa się sprzęt specjalistycznyna terenie Księstwa jak i "polowy". Listę rozpoczniemy od szyny sarmackiej. Jej użycie jest bardzo proste. W zależności od kształtu można założyć na stopy, nogi, ręce, palce itd. Jej budowa jest bardzo prosta-tak ibrazowo to elastyczne ,ale jednocześnie twarde i sztywne konstrukcje, umożliwiające ich modelowanie, umożliwiające tym samym dokładne dopasowanie do uszkodzonej części ciała. Większość Sarmatów powinna mieć zestaw 14 szyn w apteczce.

2cohp4oC.jpg

szyny sarmackie


Kolejnym rodzajem szyn są tzw.próżniowe lub starosarmackie. Jak sama nazwa wskazuje szyny te działają na podstawie wytworzenia próżni w szynie, która zbudowana jest z miękkiego, poduszkowanego materiału.

6594TUcM.jpg

szyny próżniowe (starosarmackie)


Są to najczęściej używane materiały w celu unieruchomienia złamanych kończyn. Jednak co się stanie jak nie ma szyn pod ręką?
Podam 3 przypadki. Jeśli złamana jest kość w nodze np.udowa lub promieniowa to wystarczy włożyć koc lub ubranie między nogi i dowiązać nogę złamaną do zdrowej.

i2jM52PF.jpg

Przywiązana noga złamana do zdrowej

Jeśli złamana jest ręka to można sporządzić temblak z chusty trójkątnej lub innego materiału.

26P2Kn8B.jpg

Temblak z chusty trójkątnej

Jeśli uszkodzimy palec to możemy podłożyć pod niego małą, prostą, twardą rzecz i obandażować go.

yDT04HlO.jpg

Unieruchomiony palec


Na koniec
Pamiętajcie drodzy czytelnicy, że w przypadku uszkodzenia kości niezwłocznie zgłosić się do lekarza! Dziękuje za "doczytanie" do końca.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
6 653,00 lt
Ten artykuł lubią: Henryk Wespucci, Mateusz Quadina, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Król Patryk I Labacki, Joanna Izabela, Julian Fer at Atera, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Antoni Kacper Burbon-Conti, Krzysztof Czuguł-Chan, Konrad Jakub Arped-Friedman, Cudzoziemiec 1.
Komentarze
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Brawo bracie! Powodzenia.
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
@TadeuszBrus Dzięki. :-)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Mi kończyny najbardziej unieruchamia kukulica w dawkach zbliżonych do podwójnej śmiertelnej w Dreamlandzie.
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
@piwniczak Liczy się skuteczność. Choć nie wiem czy to "zdrowy" pomysł. :-)
Odpowiedz Permalink
Joanna Izabela
@piwniczak ale rano znow mozesz nimi ruszac, wie sie nie liczy :<
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Czy materiałem służącym do unieruchomienia kończyn na terenie Księstwa może być również gałąź, pogrzebacz, lub falliczna figurynka z jadeitu? <3
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
@CarmenLaurent różnie bywa :-P
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
@defloriusz Służyć może, ale jakiefekt? :-)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.