Słowo śpiewane na niedzielę

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
rWnt15Uy.png
uvP72Dui.png
Bracia i Siostry w Powadze,

przy cichej i spokojnej niedzieli warto na chwilę przystanąć, zebrać siły na nieuchronnie zbliżający się kolejny tydzień, wyciszyć się, pochylić nad sprawami ducha, więc ku temu celowi przydaję Wam, drodzy Bracia i Siostry, to krótkie kazanie i materiał dodatkowy. Choć raczej kazanie jest tu dodatkiem, być może nawet zbędnym.

Różne formy przyjmować może wielbienie Powagi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odbywało się to przez natchnione Nią dysputy, samodzielną lub zbiorową kontemplację Pism Proroka lub Kościoła, udział w nadiuczeństwach, modlitwy, codzienną, ciężką pracę na rzecz społeczności, ale może również odbywać się przez śpiew. Wbrew pozorom śpiew wcale nie jest narzędziem niepowagi, ale tylko wtedy gdy treści, które niesie, a także wykonanie, które sobą prezentuje, są spójne z tym, o czym nauczał nas Antoni Herman Strzałecki. Muzyka powinna wprowadzać nastrój sprzyjający refleksji nad tekstem niosącym głębokie przesłanie, który melodię uzupełnia i razem z nią tworzy harmonijną całość.

By nie pozostać gołosłownym, poniżej utwór wykonany w sposób mistrzowski przez wspaniałego sarmackiego barda, Incisive'a. Tekst ze starosarmackiego tłumaczyłem osobiście.

Tym samym zapraszam wszystkich do wspólnej kontemplacji.


Diukosławiąc serdecznie na nadchodzący tydzień,

czch.png


* * *

Potępienie trzeźwości

Nocą karczma grodziska,
piją tu wszyscy Diukowie.
Przybył w stanie okropnym
ten nader przytomny człowiek.

Ref.: Diuku, jeśli możliwe
napełnij dla mnie ten kielich.
Diuku, jeżeli chciałbyś,
drugi też możesz napełnić.

Nocą siedzę przed Tobą,
ucichły auta, tramwaje.
Wszystko w życiu zawodzi,
jedynie Ty pozostajesz.

Rankiem patrzę przez okno
na skrawek nieba chmurnego.
Tyle w życiu niepowag,
lecz nie śmiem pytać: dlaczego?* * *


Wszystkich chcących wspomóc finansowo na trudnej drodze głoszenia Powagi lub dołączyć do Kościoła Diuczej Wiary, zapraszamy do kancelarii. Za wszelkie datki składamy poważne Diuk zapłać.
rWnt15Uy.png
Serduszka
17 317,00 lt
Ten artykuł lubią: Henryk Leszczyński, Erik Otton von Hohenburg, Helwetyk Romański, Thomas von Lisendorff, Laurẽt Gedeon I, Sorcha Raven, Incisive, Vladimir ik Lihtenštán, Tomasz Ivo Hugo, Julian Fer at Atera, Filip I Gryf, Baszar Svensson at Atera, Albert Felimi-Liderski, Adam Jerzy Piastowski, Adi Alatristé, Arkadiusz Maksymilian, Cudzoziemiec 1.
Komentarze
Tomasz Ivo Hugo
Poważne to i Sprawiedliwe
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
i zacne :)
Odpowiedz Permalink
Albert Felimi-Liderski
Piękne!
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Odebrało mi mowę, dawno nie słyszałem czegoś równie dobrego :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.