Puls News 4/19 [Konrad Jakub Kanclerzem, porozumienie w Bialeni]
Seria wydawnicza: Puls News

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
rqea5p7S.png


Drogie Sarmatki i Drodzy Sarmaci!


Ostatni tydzień przyniósł nam wybór nowego Kanclerza - Konrada Jakuba, który już na tym stanowisku był kilkukrotnie. Co ze sobą przyniesie ten wybór? Dowiemy się zapewne niebawem. W Bialenii mieliśmy do czynienia z kryzysem, którego wynikiem było odejście kilku obywateli. Po rozmowach Ci którzy odeszli, zdecydowali się wrócić, a Bialenia przywróciła im prawa obywatelskie.
Do Pulsu Sarmatów wracają Oszukani z premiera zapowiedziana na 11 lutego. Wracają także wywiady z cyklu “Gość Tygodnia”, który zostanie przekształcony w “Gość Pulsu Sarmatów” z uwagi na to, że cykl będzie pojawiać się nieregularnie. Nie przedłużając zapraszam do czytania!
pc5mMJKy.png

Sejm po rezygnacji poprzedniego Kanclerza - Andrzeja Swarzewskiego, rozpoczął procedurę wyboru nowego. Do starcia stanął Konrad Jakub i tradycyjnie Peter West, który przypomnijmy niegdyś nie otrzymał poparcia Sejmu, wskutek czego doszło do przedwczesnych wyborów. Dyskusja początkowo była burzliwa z powodu niejasności przepisów, jednak Wysoka Izba doszła do wspólnych wniosków i mogła przystąpić do wyboru nowego Kanclerza. Wybór był od początku przesądzony - Kanclerzem został Konrad Jakub. Dziwi jedynie fakt, że Peter West kolejny raz przystąpił do walki, skoro od początku było wiadomym, że Sejm poprze Króla Baridasu. Obecnie czekamy na ogłoszenie składu Rady Ministrów, który przedstawimy w kolejnym wydaniu.

Wysoka Izba przyjęła ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych, która zakłada zmiany w następujących podatkach:
- podatek pobierany z rachunku bankowego został zwiększony z 0,2% do 0,5%
- podatek od aktywnego obywatela, który dotychczas wynosił 0,1% został zlikwidowany,
- podatek na rzecz Księcia, który obecnie wynosił 500 lt przy stanie rachunku większym niż 2 500 libertów, od teraz będzie wynosić 1 000 libertów, przy stanie rachunku większym niż 5 000 libertów,
- opłata za założenie miejscowości została zwiększona z 250 000 libertów do 500 000 libertów.
Przypomnijmy, że autorem ustawy jest Książe Piotr III Łukasz,a ustawa została przegłosowana w stosunku 5 głosów za do 2 przeciw. Swój sprzeciw wyraził Andrzej Fryderyk oraz Alfred Fabian von Tehen-Dżek.

Książę powołał nowych członków Dworu Książęcego. Zostali nimi Peter West, który będzie opiekował się zabytkami, czyli objął funkcję Radcy Dworu do spraw opieki nad zabytkami, oraz Seweryn Santecki jako Radca Dworu do spraw prawnych.

Wcześniejszy Kanclerz Andrzej Swarzewski, nim jego rezygnacja została przyjęta zdążył odwołać dotyczasowego szefa Sarmackiego Ośrodka Badania Opinii Społecznej - Michaela Wolferine.

Trwa głosowanie w plebiscycie Złote Wędki. Oddawać można głosy do 1 lutego. Serdecznie zapraszam do głosowania na moją skromną osobę, jak i na innych zacnych kandydatów.

Na scenę polityczną zdaje się wracać partia, która może podobnie jak i inne pozostawić swój ślad - Akcja Integralistyczna Sarmacji. Jak sam jej założyciel - Fryderyk von Hohenzollern zaznaczył - ma skupiać wokół siebie przedstawicieli różnych szkół monarchistycznych. Jak to się będzie miało z nią w przyszłość. Zapewne przekonamy się wkrótce.
sPbN0Frl.png

I to na tyle wieści centralnych. Teraz czas na wiadomości lokalne. Dzisiaj zaczniemy swoją przygodę z Baridasem, gdzie obecnie trwa głosowanie nad kandydaturą Arsacjusza Arpeda na Przewodniczącego Rady Królestwa. Zdaje się, że zostanie nim patrząc na to jak przebiegała dyskusja. Ale nie tylko nad tą sprawą trwa głosowanie. Ponownego głosowania wymagają poprawki w Prawach Kardynalnych, które wprowadzają możliwość powoływania i odwoływania Premiera przez Króla. Poprzednie nie przeszło z uwagi na nieosiągnięcie kworum. Jednak nie tylko tym żyje Baridas! Wizyta Królowej Teutonii, to zapewne jeden z gorących tematów mieszkańców. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych została przeniesiona na 2-3 luty.

Januszek Hippogriff von Pałaszek pracując nad pracą magisterską odkrył, że Hasseland nie posiada ustawy normującej funkcjonowanie Wicekrólestwa Vienben. Projekt został przedstawiony, który został już poparty Piotra de Zayma.
Zmianie uległ Regulamin Senatu. Poprawki dotyczyły m.in. wskazania miejsca obrad Senatu, informacji o tym co powinni zrobić obywatele hasselandcy, którzy nie są szlachcicami,a chcą uczestniczyć w obradach.
Do Hasselandu wrócił Eddard Noqtern, który jest zapewne zapowiedzią skoku aktywności dla tegoż regionu.

Konsulat Sclavinii w ostatnich dniach nie próżnował i aktywność jak na ten region była dość wysoka. Zwołany został Senat Konsulatu Sclavinii w skład którego weszli: Seweryn Santecki, Marceli de Bordeaux-Ossoliński, Ludwik Tomović i Rihanna Aureliuš-Sedrovski, który wybrał spośród siebie Marszałka Senatu. Został nim Seweryn Santecki, ale póki co głosowanie formalnie nie zostało zakończone. Warto nadmienić, że wyborom towarzyszyły kontrowersje związane z tym, że w pierwszych wyborach nie zgłosiła się wystarczająca liczba kandydatów. Pojawiła się również propozycja przeprowadzenia konkursu muzycznego Our Sand. Ludwik Tomović w odpowiedzi na tą propozycję powiedział, że decyzja należy do centrali.

Teutonia nadal zajmowała się projektem Adama Jerzego Piastowskiego, o którym wspominaliśmy w poprzednim wydaniu Pulsu News. Po kilku negatywnych opiniach dotyczących projektu, wnioskodawca zdecydował się wycofać projekt z sali obrad.
Teutończycy wciąż czekają na koronację, a daty nie widać. Jednak spodziewajmy się jej, miejmy nadzieję w ciągu najbliższych kilku dni.

Do Grodziska najwidoczniej dotarła zima, która ma już swoje pierwsze skutki - aktywność jest na dość niskim poziomie. Trwa tam obecnie budowa stoczni im. Bartka Staniszczaka w Soli. Poinformujemy zapewne kiedy się skończy. Oprócz tego Prokrust Zombiakov przedstawił zarys Kodeksu Rycerskiego, a wręcz Honorowego, którego interpretacja może być przedmiotem rozważań bractwa.

Ostatnim regionem do którego zaglądamy jest Bialenia, która ostatnio miała lekki kryzys. Jednak wyszła z niego i przywróciła obywatelstwa i prawa Andrzeja Swarzewskiego, Michelangelo Piccolominiego oraz Thomasa von Lisendorffa. Prezydentem Republiki został Franz Langner, który to właśnie przywrócił obywatelstwa powyższym osobom. Przewodniczącym pro tempore Parlamentu został Antoni Kacper Burbon-Conti. Bialenia wypowiedziała także kilkanaście traktatów, także można rzecz, że ostatni tydzień był wyjątkowo pracowity.

7OgU7QwK.png

W Sarmackiej kulturze nadal jest cicho i spokojnie. W tym tygodniu wyszła nowa piosenka Incisive, do której przesłuchania serdecznie zapraszamy. Link znajduje się o - tutaj.

A jeśli nie gustujesz w muzyce twórców sarmackich, to może gustujesz w tekstach historycznych! Gotfryd Slavik de Ruth opublikował artykuł o bitwie pod Bildo w 1213 roku. Nie chcę Wam spoilerować całości tekstu, ale możemy z niej się dowiedzieć o tym co było przyczyną bitwy, jak została przeprowadzona i jakie niosła ze sobą skutki. Jeśli lubisz takie klimaty, to zapraszam do przeczytania.

I oczywiście nie byłabym sobą jakbym nie poinformowała, że premiera Oszukanych już 11 lutego. W nowych częściach rozwiążą się niektóre wątki i zakończą, inne zostaną rozwinięte i zostaną wprowadzone nowe lokacje i postacie. A to wszystko już niedługo. Tymczasem na forum trwają konkursy, gdzie można zgarnąć nagrody.

I dotarliśmy do końca artykułu. Za grafikami stoi Józef Sowiński za co serdecznie mu dziękujemy. Jak już wspominałam w ubiegłym tygodniu, od przyszłego tygodnia zmieniamy dzień emisji Pulsu News na czwartek. W poniedziałku od 11 lutego Oszukani, a już niebawem wywiad z ważną osobą w Księstwie Sarmacji. Do zobaczenia!
A3q8XeQy.png
Serduszka
13 260,00 lt
Ten artykuł lubią: Michelangelo Piccolomini, Krzysztof Czuguł-Chan, Joanna Izabela, Albert Jan Maat von Hippogriff, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Wojciech Hergemon, Paulus Buddus, Konrad Jakub Arped-Friedman, Ignacy Urban de Ruth, Fryderyk von Hohenzollern, Filip I Gryf, Marceli z Ossolińskich Bordoński, Andrzej Swarzewski, Severin von Verwaltung, Józef Sowiński, Cudzoziemiec 1, Januš Allan von Hippogriff, Adam Jerzy Piastowski, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Daniel Szekeres.
Komentarze
Filip I Gryf
No i jest nowa grafika. :-)
Super artykuł.
Odpowiedz Permalink
Januš Allan von Hippogriff
Świetne wydanie! :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.