Herold, Fryderyk von Hohenzollern, 20.01.2019 r. o 15:29
Vox Populi I/2019
Seria wydawnicza: Vox Populi

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
ju5zB133.pngDrodzy Sarmaci, szanowni Baridajczycy, po konsultacjach z aktualnym premierem rządu JKW postanowiliśmy reaktywować Vox Populi. Wielu nowych mieszkańców Księstwa Sarmacji pewnie się zastanawia czym jest Głos Ludu. Mianowicie jest informatorem Królestwa Baridasu, rubryką informacyjną, czy jak kto woli tubą propagandową Baridasu. Znajdziecie tu państwo zbiór przydatnych informacji o tym co się dzieje, co jest ważne, i czym żyje Królestwo Baridasu. Zatem zaczynajmy na sam początek warto wspomnieć o powracających obywatelach do Królestwa, należy tu wymienić osoby; Jaśnie Wielmożnego Paulusa Buddusa oraz Jaśnie Oświeconego Fryderyka von Hohenzollerna, nie można zapomnieć o napływie świeżej krwi chodzi tu o przybycie Siergieja von Sterneberga. Można powiedzieć że nie jest tak źle jak to w Baridasie demografię malują. Należy się cieszyć z każdego powrotu z zaświatów realiozy, jak i z każdego nowego osadnika.

96UYBtIb.png
Polityka i Biurokracja


Powracamy w starym dobrym stylu, zaczynając od wieści z działu Polityka i Biurokracja - a w tej się dzieje. Dnia 1 stycznia 2019 roku JKW Konrad Jakub postanowił desygnować na urząd premiera, osobę Wielmożnego Pana Alfreda wicehrabiego von Tehen - Dżeka, natomiast Wysoka Rada zatwierdziła przedstawioną kandydaturę. Świeżo powołany premier nie marnując czasu, zakasał rękawy i od razu wziął się do pracy. Czego efektem było przedstawienie planów wobec Baridasu, publikując je w formie expose na łamach Herolda. Czytam tam o chęci współpracy między rządem a Królem, o propozycjach większej autonomii dla urzędu premiera, zmianach finansowaniu administracji baridajskiej, oraz o wielu innych naglących kwestiach. Kolejnym krokiem premiera było wnioskowanie do Króla o powołanie na stanowiska pisarza, oraz Kasztelna Almery osób J.O Fryderyka von Hohenzollerna i Wiernego Obywatela Siergieja von Sterneberga - co zostało pozytywnie zatwierdzone przez JKW. Nie można zapomnieć o trwającej debacie w kwestii zaopiniowania poprawek do Praw Kardynalnych.

Sporym zaskoczeniem może być odwołanie Przewodniczącego Wysokiej Rady, JKW Markusa Arpeda który był od dłuższego czasu nieaktywny w Baridasie. W nagłym trybie zarządzono wybory nowego Przewodniczącego Rady, gdzie przedstawiono kandydaturę JKW Asercjusza Arpeda. W tym wypadku można śmiało powiedzieć że wszystko zostaje w rodzinie - w rodzie Arpedów. Natomiast nie dziwi decyzja o odwołaniu komendanta KGB, i zastąpienie go powracającym z zagranicznych podróży Jaśnie Wielmożnym panem na Els.

Nowy Komendant KGB rozpoczął konsultacje społeczne odnośnie reformy Królewskiej Gwardii Baridasu. W czasie dyskusji padło wiele ciekawych pomysłów odnośnie funkcjonowania sił zbrojnych Baridasu. Pytanie jest jednak inne, jakie wnioski wyciągnie z debaty komendant? i jakie będą jego pierwsze decyzje.


Baridajski Urząd Pracy wznowił poszukiwania chętnych na stanowiska Pretora, oraz Kustosza. Ponadto rząd JKW zleci wykonanie planu Królewskiego Miasta Almery.


mRiO2a2Y.jpg

Życie SpołeczneKrólestwo Baridasu wiele można powiedzieć o naszym samorządzie. Na pewno jednak nie warto mówić złych rzeczy, czy też oczerniać naród. Wielu tego próbowało i skończyli z głową pod toporem Królewskiego Kata. Ptaszki ćwierkają że w pałacu Królewskim, są przygotowywane plany odnośnie budowy ośrodka penitencjarnego na terenach niezagospodarowanych w Republice Południowego Baridasu.

Na wstępie zwrócono uwagę na powracających na łono ojczyzny obywateli. Niestety jednak w Baridasie nie jest aż tak cudownie, i kolorowo. Ludzie zasłużeni Baridajczycy również odchodzą. Mowa tu o przedstawicielach rodu at Atera którzy swego czasu zrezgnowalii z obywatelstwa baridajskiej, równocześnie zaprzestając pracy na rzecz Królestwa. Jest to wielka strata dla Królestwa i Narodu. Należy ubolewać nad faktem że osoby pokroju J.O Laurencjusza i Jaśnie Wielmożnego Juliana opuszczają baridajską wspólnotę. Tajemnicą poliszynela jest fakt że rzekomo owe odejścia są spowodowane konfliktem z JKW Konradem Jakubem.


Szukacie znaczków, chcecie uzupełnić swoją kolekcje, zawitajcie w mroźne poranki do Antykwariatu w Els, gdzie zostaniecie uraczeni gorącą czekoladą i cytrynówką. A propos alkoholi, już za niedługo w Almerze odbędzie siię festiwal pizzy i cytrynówki, organizowany przez Kasztelana.

u31dTmoo.jpg

Kultura i sportSport w ostatnim czasie umiera śmiercią naturalną w Baridasie. Piłka nożna o wiele mniej interesuje Baridajczyków. Coraz więcej baridajski klubów piłkarckich bankrutuje, a nasi piłkarze zasilają kluby z innych samorządów. Niegdyś popularne rozgrywki szachowe i warcabowe mocno straciły na znaczeniu, podupadły i są rzadko przeprowadzane rozgrywki nie mówiąc już o turniejach. Ten element życia w Baridasie jest i zapewne będzie belką w oku rządzących.

W Królestwie Baridasu panuje tolerancja religijna, Baridajczycy są wiernymi wielu kościołów, wyznawcami wielu kultów - choć uprzywilejowanym wyznaniem jest religia máluska. W okolicach Almery niespełna tydzień temu, podczas wykopalisk zanlezion stare manuskrypty w których były zawarte fragmenty alfabetu starobaridajskiego.

W niedawno przeprowadzonych badaniach opini publicznej wśród obywateli Baridasu, wielu mieszkańców naszego wspaniałego Królestwa obawia się o swoje życie pozagrobowe. Ma to związek z trasami trupy cracoffskiej która w swych przedstawieniach pokazuje jakim piekłem może być życie pozagrobowe.


Dziennikarz Herolda,
Pisarz rządu JKM,
(-)Frideric et Hohensollern.


Ap7HPjqj.png
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Paulus Buddus, Konrad Jakub Arped-Friedman.
Serduszka
7 556,00 lt
Ten artykuł lubią: Wojciech Hergemon, Paulus Buddus, Antoni Kacper Burbon-Conti, Filip I Gryf, Laurẽt Gedeon I, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Sorcha Raven, Daniel Szekeres, Konrad Jakub Arped-Friedman, Łukasz Kwiatkowski, Król Patryk I Labacki, Januš Allan von Hippogriff.
Komentarze
Wojciech Hergemon
"Sporym zaskoczeniem może być odwołanie Przewodniczącego Wysokiej Rady, JKW Markusa Arpeda który był od dłuższego czasu nieaktywny w Baridasie" - tego nie ogarniam.
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Baridas budzi się do życia. Ostatnio na prowincjach się dzieje i to może cieszyć.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
To miłe, że stary dobry vox wraca :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Dawno nie czytałem, co tam się w Baridasie dzieje
Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
J.O Diuku bo dawno nikt nie pisał o tym co się dzieje w Baridasie.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.