Szpilką w tyłek 1/2018
Seria wydawnicza: Szpilką w tyłek

2P1L5.png

G
azeta Niepokorna musi zadebiutować na sarmackim rynku prasowym artykułem otwierającym najbardziej kontrowersyjną z planowanych serii wydawniczych - „Szpilką w tyłek”. W tej serii ostrej krytyce poddane zostaną osoby, wypowiedzi, idee, sytuacje, które z perspektywy dziennikarzy na takową zasługują. W pierwszym numerze szpilka zostanie wbita w dwie inicjatywy krajowe i jedną zagraniczną. Mam nadzieję, że Czytelnicy polubią tego typu formułę, a krytyczne sądy wywołają dyskusję w komentarzach.

Partia PARNAS
Partia PARNAS i Partia Wielkorefleksyjna to dwa nowe ugrupowania, które w zeszłym tygodniu pojawiły się na ogólnosarmackiej scenie politycznej. Sens ich utworzenia budzi wątpliwości, a tym bardziej wiara w ich powodzenie.

Partię PARNAS, a właściwie Partię Narodowej Solidarności utworzył Jarosław Karczowski, obywatel legitymujący się paszportem AG801, czyli właściwie Muammar Bahmejni. Pod tymi danymi 20 lipca 2018 r. przywitał się z Sarmatami jako Prezydent Islamskiej Republiki Eremu. Z własnych źródeł dowiedziałem się, że jest to prawdopodobnie Władimir Grutin – polityk znany w mikroświecie z podejmowania wielu inicjatyw, które kończyły się zazwyczaj fiaskiem [w tym miejscu piszący te słowa musi uderzyć się w pierś, ponieważ również popełniał te błędy, aczkolwiek w mniejszym chyba stopniu]. Sam Bahmejni jeszcze w lipcu zarzekał się, że nie jest Grutinem. Czy mówił prawdę, czy nie – pozostawiam to ocenie czytelników.

2P2s1.jpg
Władimir Grutin
Źródło

Bahmejni wrócił do Sarmacji 6 grudnia już jako Jarosław Karczowski. Zapowiedział, że będzie działał w Republice Bialeńskiej. Od razu stwierdził, że chce spróbować swoich sił w polityce i sądownictwie. Następnego dnia próbował zarejestrować swoją partię – PARNAS, co mu się udało. W swoim programie opowiedział się za „republiką demokratyczną prezydencką”. Prezydent jego zdaniem miałby być wybierany przez Naród, a kadencja prezydenta i parlamentu powinna być oddzielona. Karczowski w swoim PARNASie pragnie zwalczać yoyonacje (ten punkt jest szczególnie śmieszny, ponieważ Grutin lubował się w zakładaniu yoyonacji). I co najważniejsze – PARNAS opowiada się za usamodzielnianiem Republiki Bialeńskiej od Księstwa Sarmacji.

Dlaczego Gazeta Niepokorna chce wbić szpilkę w tyłek Karczowskiego i jego PARNASa? Moim zdaniem po prostu śmiesznym jest przychodzenie do danego państwa dosłownie znikąd oraz zakładanie na drugi dzień pobytu w kraju partii politycznej i głoszenie radykalnych poglądów, sprzecznych z ideami Konstytucji, która jest efektem porozumienia ogólnonarodowego. Pomijając niepewną przeszłość Karczowskiego, dziwnym jawi się fakt, że nowicjusz zamiast poobserwować scenę polityczną, zakłada własne ugrupowanie.

Panie Jarosławie Karczowski – my Pana nie zniechęcamy. Możliwość tworzenia ugrupowań politycznych to istota demokracji. Nie wróżymy jednak Panu sukcesu. Obecny ustrój jest wynikiem porozumienia, które wypracował Bialeński Naród. Nie odejdziemy od niego. Przyszłość Republiki Bialeńskiej jest związana z Księstwem Sarmacji. Tylko tak możemy być w czasach kryzysu mikroświata potężni.

Partia Wielkorefleksyjna
Partia Wielkorefleksyjna to dzieło Alexa Joego – mikronauty, który przybył do Księstwa 8 grudnia 2018 r. Mieni się on filozofem, myślicielem, dyplomatą i politykiem pierwszego pokolenia (cokolwiek ma to znaczyć). Alex Joe ogłosił program swojego ugrupowania, który stanowi w zasadzie zbiór wskazań filozoficznych dotyczących życia, częściowo wewnętrznie ze sobą sprzecznych (np. pkt 6. „Twoim przedstawicielem będzie PIERWSZY SEKRETARZ PARTII, ale zobowiązany jest on tylko i wyłącznie przedstawiać Twoje poglądy, reprezentować je zgodnie z prawdą”).

file.php?avatar=3876_1544306755.png
Alex Joe we własnej osobie

„Ruch” Alexa Joego został skrytykowany przez Jakuba Norberta Führlitza, którego słowa przytoczę in extenso, w pełni się z nimi utożsamiając:
Cytuję:
„To o czym tutaj mówimy to nie partia! A raczej ogólno narodowy komitet wyborczy zrzeszający wszystkich dupków których nigdzie indziej nie przyjęli bo byli inni od innych. Stronnictwo całkowicie bez perspektyw na przyszłość”.

Niestety Pan Jakub ma rację. Partia ta właściwie nie ma żadnej linii, żadnego programu, jest tak naprawdę nie wiadomo czym. Co ciekawe, kontrowersyjna osoba Alexa Joego została zauważona przez wysokich polityków sarmackich. Kandydat na Kanclerza – Poseł Peter West zaproponował 9 grudnia Alexowi, który, przypomnijmy, przybył do Księstwa dzień wcześniej i nie ma nawet obywatelstwa, tekę Ministra Spraw Społecznych, Kultury, Edukacji i Promocji. Prawda, że można popluć się ze śmiechu? Niestety taka propozycja dyskwalifikuje Posła Westa jako poważnego kandydata na Kanclerza. Strzał w stopę Panie Pośle, a nawet w kolano.

Sobór Laterański VII w Rotrii
Czas wbić szpilę w zagranicę. W Państwie Kościelnym Rotria trwa VII Sobór Laterański. Ojcowie Soborowi głowią się jak przypudrować trupa, którym stała się ostatnimi czasy Rotria. Co mnie najbardziej śmieszy w ich obradach? Nie sama idea. Sama idea jest szczytna, to cud, że wierchuszka rotryjska zgodziła się na sobór, który może, ale nie musi, przynieść jakieś dobre zmiany.

2P2rL.jpg
Kler rotryjski w czasie obrad
Źródło

Śmieszą mnie tezy Alberta Orańskiego, że w zasadzie jest wszystko dobrze i nie trzeba nic zmieniać. Nie trzeba zmieniać epoki, w której prowadzona jest narracja, nie trzeba skracać pontyfikatu Patriarchy, a najlepiej zrobić dożywotni. Tak, Albercie. Najlepszy byłby dożywotni pontyfikat z Tobą jako Patriarchą. Logowałbyś się raz na dwa tygodnie, przeleciał okiem forum i wylogowywał się. Co najwyżej maznął jakiś ładnie sformatowany dokument ze swoim ręcznym podpisem i koniec. Lecz nie na tym polega rządzenie krajem. Albertowi dzielnie sekunduje zwolennik status quo Wilhelm Orański – kardynał znany ze swojej gnuśności oraz braku własnego zdania – typowa pacynka. Smuci także bierna postawa Pio Marii Facibeniego, który nie chce albo nie potrafi mocniej tupnąć nogą.

Dlaczego nadal piszę o Rotrii i wbijam szpilę w tłuste rotryjskie tyłki? Bo żal mi tej mikronacji, z której pochodzę. Tam trzeba naprawdę dużych zmian, przede wszystkim przysłowiowego otwarcia okien na powiew świeżości oraz odejścia na emeryturę starych mamutów - mikronautów którzy sądzą, że pozjadali wszelkie rozumy. Zobaczymy czy sobór te zmiany przyniesie, czy odsunie od władzy tych, którzy rzeczywiście ją sprawują.

Michelangelo Piccolomini
Redaktor Naczelny
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser.
Serduszka
7 507,00 lt
Ten artykuł lubią: Filip I Gryf, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Andrzej Swarzewski, Laurẽt Gedeon I, Joanna Izabela, Jakub Norbert Führlitz, Józef Sowiński.
Komentarze
Filip I Gryf
Ciekawie w KS ostatnio. Powstały chyba 3 nowe partie, gazety się budzą do życia. Będzie się działo ☺
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
@JanuszekPalasz nie dość, że w końcu coś się ożywia, to najważniejsze jest to, że widać nowe twarze, które angażują się w nasz świat :) raduje się dzięki temu serce moje.
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
@AFvTD
Zgadzam się z panem całkowicie. Oby ta passa nie zeszła.
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
Zgadzam się z Karczowskim. Monarchia w Sarmacji jest taka słaba, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest ustanowienie republiki. Obecnie książę jest jak puste miejsce na wigilię - potrzebne, ale sto lat temu.
Odpowiedz Permalink
Hewret z Gerwenu
@AlbertJanMaat Republika to najlepszy ustrój. Zwłaszcza, gdy na czele państwa stoją generałowie. ;)
Odpowiedz Permalink
Michelangelo Piccolomini
@AlbertJanMaat Ale to wbrew tradycji.
Odpowiedz Permalink
Józef Sowiński
@AlbertJanMaat Monarchia jest jednym z elementów tradycji podtrzymujących jedność prowincji Sarmacji. W obecnej strukturze tylko monarcha- apolityczny- może pełnić funkcję jednoczącą tak różnorakie kraje jak Hasseland, Teutenia czy Bialenia.
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@Sowinski @Piccolomini Po pierwsze, tradycja nie powinna powstrzymywać reform. A z tym jednoczeniem akurat Pan Sowiński sporo racji ma...
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@AlbertJanMaat @Hewret ja również stoję obecnie na stanowiskach republikańskich i już dziś zapraszam do kontaktu celem budowy silnej platformy pro-republikańskiej!

@Sowinski nie ma czegoś takiego jak monarcha-apolityczny i jeszcze mający coś do powiedzenia.
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
Republikanie i Socjaliści - grabaże Księstwa
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Jak widać na załączonym obrazku udało się-bardzo kontrowersyjny temat. :-)
Odpowiedz Permalink
Józef Sowiński
@RCA nawet tak nie twierdziłem, że istnieje- niektórzy monarchowie po prostu starają się utrzymać pozory...
Odpowiedz Permalink
Hewret z Gerwenu
@RCA To Książę-Senior nie wspiera monarchii? :o
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Hewret w Sarmacji monarchia już od dawna jest wydnuszka. Osobiście współczuję osobie na tronie.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@Hewret Nie jest już monarchą, to po co?
Odpowiedz Permalink
Andrzej Swarzewski
Monarcha jak najbardziej powinien być "polityczny", ale jego polityką powinna być racja stanu, interesy państwo jako całości. To samo z resztą dotyczy prezydentów. Pozytywnie w historii nie zapisują się przywódcy, którzy ściśle identyfikowali się z określoną partią lub grupą społeczną, i starali się realizować jej interesy. Od tego jest parlament. Głowa państwa przynajmniej na okres urzędowania powinna wznieść się ponad.
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
Więc wniosek jest prosty. Republikanie wykastrowali monarchię, a teraz pod pretekstem tego, że monarchia jest wykastrowana chcą ją znieść.

A równie dobrze można odkastrować monarchię. A przede wszystkim osoba rządząca Księstwem, czy to Książę czy jakiś figurant Roberta Fryderyka nazywany Prezydentem, musi być w stanie panować i rządzić w ramach rozsądnego czasu dobowego. Wszystkie zbędne ceremoniały zlikwidować, biurokracje delegować a Książę niech rządzi i dba o integralność polityczną i kulturową Księstwa.
Odpowiedz Permalink
Kristian Arped
Grutin i jego klony <3
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@RemigiuszL będziesz do mnie za każdym razem strzelał gdy wypowiem się przeciw dalszemu istnieniu monarchii, która już od dawna monarchią nie jest? To milusie.

@Zombiakov druga noc, drugi odlot, trochę za dużo piąteczków u Was jak na jeden weekend. Stahp. Po pierwsze spaliście gdy monarchia była w Sarmacji kastrowana, a kastrowały osoby żywo do istnienia monarchii nawołujące. Nawet teraz to Wy nawołujecie do usunięcia ceremoniałów - praktycznie już nie istniejących, a które zawsze wyrażały jakoś naszą monarchię. Nie republikanie - tych nie było w Sarmacji nigdy zbyt wielu. Ale stworzono im pole do działania, i cudownie. Po drugie zaś drugi raz piszecie o moim sterowaniu, tu pisząc o figurancie wystawionym przeze mnie. Obsesja jakaś?
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@RCA Jak już WKM założy to ugrupowanie republikańskie, będę strzelał do partii, a na razie mam tylko WKM pod ręką ;)
Odpowiedz Permalink
Muammar Bahmejni
"Z własnych źródeł dowiedziałem się, że jest to prawdopodobnie Władimir Grutin"- z rachunku prawdopodobieństwa- niedostateczny Panie Redaktorze!
Permalink
Michelangelo Piccolomini
Źródła mówią co innego, panie Muammarze (Jarosławie). ;)
Odpowiedz Permalink
Jakub Norbert Führlitz
No cóż... Ja w kwestii zarówno partii Wielkorefleksyjnej, jak i ustroju republikańsko-socjalistycznego wypowiadać się dziś wyjątkowo nie będę, a to z tego powodu, iż czyniłem to w dość gorący sposób pod kilkoma najświeższymi artykułami. Z tego też powodu myślę, że spora część czytających ten artykuł zdaje sobie doskonale sprawę z mojego stanowiska w obu tych sprawach. Pozostaje mi jedynie podziękować autorowi tekstu za przytoczenie jednego z wielu cytatów, których w tym artykule miał możliwość użyć. Jednocześnie gratuluję autorowi ciekawego kawałka pisma, naprawdę można się oddać przyjemnej lekturze.
Odpowiedz Permalink
Muammar Bahmejni
Pokaż Pan te źródła!
@Piccolomini
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.