Żołnierz Sarmacki, Filip I Gryf, 26.11.2018 r. o 20:22
Jesienna Mgła-2018 czołgiem przez rzekę

q3q33CTF.png

W ramach zadania, które otrzymałem w dniu 23 listopada 2018 roku będąc w trakcie realizacji szkolenia unitarnego prowadzonego przez Zastępcę Hetmana-Dowódcę Wojsk Bojowych gen. bryg. Laurencjusza Ma Hi at Aterę miałem zaplanować przeprawę wodną czołgów przez rzekę. Zadanie zostało zaplanowane do realizacji w ramach prowadzonego ćwiczenia z wojskami pod kryptonimem "Jesienna Mgła-2018".

Tego samego dnia udałem się do koszar do 150.batalionu pancernego w ZOMMERLAND i przeszedłem szkolenie dotyczące przeprawy przez specjalnie do tego celu wybudowany basen, który stanowi element szkolenia podstawowego w zakresie pokonywania przepraw wodnych. Basen jest wyposażony w hydrauliczny system odprowadzania wody, który w razie błędu umożliwia eliminację błędów, których nie należy powielać w terenie.

Pierwsze czołgi przeszły chrzest bojowy bardzo dawno, a stale rozwijana technika wojskowa cały czas zaskakuje nas wdrażanymi rozwiązaniami, które są udoskonalane. Jak wiemy czołgi zostały stworzone z myślą o walce na lądzie, ale w warunkach bojowych często zdarza się tak, że na trasie przemarszu wojsk nawet gdy są wybudowane mosty to są one celowo niszczone by spowolnić przeciwnika. Wcześniej gdy dochodziło do kontaktu z wodą to załodze czołgu woda wpływała do wnętrza, dlatego czołgi mogły pokonywać tylko miejsca dość płytkie.

Ostatnio udoskonalono przeprawy i stały się stosunkowo bezpieczne przy użyciu rur powietrznych, które jednocześnie stanowią drogę ewakuacyjną dla załogi w czasie gdyby woda w jakimś miejscu zaczęła przedostawać się do zanurzonego pod jej powierzchnią czołgu oraz stanowią kanał powietrzny. Na wierzchołku rury staje dowódca czołgu, który łączy się z kierowcą przez interkom i podaje mu kierunek, w jakim ten olbrzym ma zmierzać pod wodą. Czołg obowiązkowo musi zostać także uszczelniony i zabezpieczony przed zalaniem przez wodę.

Przed rozpoczęciem przeprawy nakazałem rozpoznanie terenu i obowiązkowy pomiar głębokości rzeki w miejscu przeprawy. Przed samą przeprawą przeprowadziłem instruktaż w zakresie prawidłowego przygotowania czołgów i sprawdziłem, czy wszystkie aparaty tlenowe, którymi dysponuje załoga są sprawne gdyż testowany Leopard 2A4 to 55-tonowy kolos. Nim się zanurzy się i przejedzie po dnie rzeki, czy innego zbiornika wodnego, załoga musi dokonać prawidłowego montażu elementów wyposażenia do jazdy pod wodą.
V148O9Xj.jpg
Przygotowanie Leoparda 2A4 do przeprawy

Po przygotowaniu czołgu do przeprawy jedyne co pozostało to dostać się poprzez wyznaczony chorągiewkami tor wodny na drugi brzeg rzeki. zadanie zostało wykonane, a czołgi przeprawiły się na drugi brzeg bez niespodzianek.

eexrZ68h.jpg
Na drugi brzeg

Po pokonaniu przeprawy załogi czołgów otrzymały kolejne zadania do realizacji w ramach prowadzonego ćwiczenia, więc już wkrótce ciąg dalszy zmagań czołgistów w ramach szkolenia poligonowego.

(-) rekrut Januszek Pałasz
Serduszka
7 498,00 lt
Ten artykuł lubią: Laurẽt Gedeon I, Gotfryd Slavik de Ruth, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Cudzoziemiec 1, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Antoni Kacper Burbon-Conti, Julian Fer at Atera, Adam Jerzy Piastowski.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Oby tak dalej. Powodzenia Rekrucie :)
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
@MaHi
Bez pomocy pana Generała na pewno by mi się nie udało.
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Wszyscy musimy sobie pomagać ;)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Również dołączę do grona pochlebców. Dobrze i treściwie opisane, zadanie jakie wam powierzono :) Oby więcej takich publikacji, z waszej strony.
Permalink
Filip I Gryf
Dziękuje panie Generale.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
O ile mnie pamięć nie myli to całkiem znajome miejsce o głkegokości ok. 4m :)
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Brakuje mi jakiegoś wierszyka w tekście, ale mimo to widzę postęp. Życzę wam żeby tylko czołgi nie pordzewiały za bardzo po tych manewrach.
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
@AJCartonwhisky
Może następnym razem. ☺
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.