Park Stołeczny, Piotr III Łukasz, 19.10.2018 r. o 19:40
Założenia elekcyjne [Elekcja 10.18] Ł. N.

Syei0sJ8.jpg

Obywatelki,
Obywatele,
Mieszkanki i Mieszkańcy
Księstwa Sarmacji

Obiecałem, że przedstawię swój program, jeżeli pozwolicie mi na start w elekcji. Niniejszym chcę to uczynić.

Zacznę od postaw.

Uważam, że obecnie Książę ma zbyt małe uprawnienia, jego rola sprowadza się do monarchii tytularno-reprezentacyjnej. Czego w swej istocie nie uważam za złe, jednakowoż uważam, że książę powinien mieć możliwość interwencji w przypadkach tego wymagających. I to dosyć szeroko pojętej interwencji.

m4bg04q3.jpg Jednocześnie, nie chciałbym się specjalnie wtrącać w proces rządzenia Księstwem przez Rząd. Na tym polega nasza zabawa, symulujemy państwo - a państwo winno rządzić się swoimi prawami. Książę winien być funkcją tytularną oraz mieć władzę nad serwerami, aby demokracja nie zniszczyła tego, co budowaliśmy i budujemy już od przeszło szesnastu lat.

Nie chcę epatować nikogo tym, że byłem współzałożycielem Księstwa. Nie uważam tego za jakąś specjalną zasługę. Po prostu byłem w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie. Mógł to być ktokolwiek. Jednakże mając możliwość śledzenia dziejów Księstwa od samego początku, mam swoje spostrzeżenia, które niektórzy nazwą truizmami, ale nie zawsze truizmy sobie uświadamiamy.

Co buduje aktywność? Bo nie ukrywam, że to największy problem, jaki mamy.

Nowość.
Nowości zawsze budują aktywność, bo z racji tego, że są nowe - nie są znane. Truizm. Księstwo istnieje już prawie szesnaście i pół roku. Nowością byliśmy dawno temu, tą drogą nie pójdziemy. W każdym razie - nie dosłownie. Na pewno nowością jest zawsze nowy książę, kogokolwiek nie wybierzemy. Czy to starczy na długo? Dotychczas raczej nie starczało.

Grywalność.
No właśnie, to kolejny truizm, ale pozwolę go sobie nieco bardziej sprecyzować. Nie nazywam grywalnością klikalności. Nie chcę, aby Księstwo stało się gierką do klikania, bo to nie ma najmniejszego sensu. Uznałbym to, za rozmienianie się na drobne. Klikalnych gier istnieje multum i wcale niekoniecznie byśmy się musieli w to wstrzelić.
Więc co jest grywalnością?
Problemem jest to, że dla każdego ta definicja się różni.
Czy możemy być bardziej grywalni?
Moim zdaniem tak.

MO9s9pW2.jpgUważam, że Księstwo Sarmacji miało dwa okresy prawdziwego prosperity. Kiedy się narodziło, a Księciem był Jego Książęca Wysokość Piotr Mikołaj i wtedy, gdy Księciem został Jego Książęca Wysokość Piotr II Grzegorz. Obaj to świetni ludzie (choć z polityką można się czasami zgadzać a czasami nie), za których rządów Sarmację pamiętam największą. Przy czym nie chcę tutaj wysuwać najmniejszych przytyków do reszty Ich Wysokości. Po prostu bywają czasy lepsze i czasy gorsze, nie zawsze mamy na to wpływ.

Chciałbym zająć podobną pozycję do Piotra II Grzegorza. Chciałbym panować spokojnie, nie faworyzując politycznie nikogo, klepiąc sobie kod, który sprawi, że nasza zabawa stanie się znacznie bardziej klikalna. I zanim zostanę za to zlinczowany. Klikalność jest podobna trochę do disco-polo. Owszem, nie są to wysokie loty, ale przyciągają ludzi. Liczę na to, że fajną grą gospodarczą, którą będzie można prowadzić w Księstwie - ściągniemy wielu ludzi i część z nich wciągnie się w tę grę tak, aby chcieć ją poznać głębiej, stanie się aktywnym Obywatelem, zacznie z nami grać na niwie państwa wirtualnego.

4p212G9b.jpgProszę pamiętać, że Księstwo Sarmacji powstało jako odmiana Wolnego Klubu RP z gospodarką... Bo tam gospodarki nikt nie chciał. Rezultat (jasne, to nie działa wprost) jest, jaki jest. WKRP nie ma od lat (byłem osobiście przy naciskaniu guzika wyłączającego) a nasze Księstwo, raz lepiej, raz gorzej, ale jest największą mikronacją w Polsce.

Tak więc dla mnie priorytetem będzie gra gospodarcza. Liczę na to, że uda się w ten sposób pobudzić aktywność. Sprowokować do napisania posta. Ziarnko, do ziarnka. Im więcej będzie ludzi, tym więcej będzie okazji do kłótni.

Nie powinniśmy się kłócić? Książę rzeczyiście, nie powinien. Ale politycy wręcz muszą! Wtedy jest ciekawie, wtedy coś się dzieje.

Ostatnie zdania podsumowania. Jeżeli zechcecie powierzyć mi misję prowadzenia Księstwa, napiszę system gospodarczy, zintegruję go ze stroną główną (która, na litość, będzie w końcu responsywna) ale - i to też jest ważne - nie będę osobiście brał udziału w zabawie w gospodarkę. Byłoby to niewskazane z dwóch względów. Na pewno odezwałyby się osoby, które uważają, że nie umiem się w to bawić a poza tym - miałbym znaczną przewagę, znając system od środka.

Zachęcam do zadawania pytań
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
5 412,00 lt
Ten artykuł lubią: Apolinary Montserrat, Adi Alatristé, GdL, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Incisive, James McCaskey, Król Patryk I Labacki.
Komentarze
Prokrustes
Czyli w skrócie - władcy posiadający określone zdolności "techniczne" lepiej państwu służyli niż ci... pozostali. Władca musi być w stanie indywidualnie wzmocnić infrastrukturę informatyczną Księstwa bo inaczej jest KOTastrofa.
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
Krótko powiem: popieram.
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
@Zombiakov najwyraźniej jest to specyfiką państwa wirtualnego, działającego w takim a nie innym środowisku. Coś jak boskie moce w realu, gdyby ktoś takie miał. Nie byłoby fajnie? Poza tym, zaznaczyłem, że to moja subiektywna opinia o atrakcyjności Księstwa, niekoniecznie o umiejętnościach ówczesnych Książąt. Widziałem kod Jego Wysokości Piotra Mikołaja.
Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
Jak Szanowny zapatruje się na zielarstwo i czy w nowym systemie ma szansę znaleźć się ziołolecznictwo?
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
Nie jestem typem człowieka, który obieca wszystko, byle tylko uzyskać wynik, więc odpowiem szczerze. Zielarstwo, jako takie, bardzo popieram.
Co do systemu - w pierwszej kolejności na pewno będę chciał zaimplementować gospodarkę, życie, jako takie, raczej w drugiej kolejności. Na pewno moja wizja obejmuje taką możliwość, jeżeli będzie zainteresowanie z narracją - oczywiście, nie widzę przeszkód. Natomiast nie mogę obiecać, że będzie to najwyższy priorytet.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Czyli rozumiem, że NIA będzie zwolnione z posługi i będzie mogło rozpocząć emeryturę?
Odpowiedz Permalink
Adi Alatristé
Klikalność bardzo ok! :)
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
@piwniczak Nie ma tak dobrze! NIA na pewno będzie potrzebne. Raz, że samo powstanie systemu będzie wymagało rozsądnego czasu a dwa - jest wiele wspaniałych rzeczy w KS, które trzeba będzie pospinać. Powiem wręcz, że przed NIA widzę kolejne wyzwania :)
Odpowiedz Permalink
GdL
Życzę powodzenia i trzymam kciuki. Przede wszystkim ze względu na bliskość poglądów na temat przeszłości i przyszłości Księstwa.
Odpowiedz Permalink
Apolinary Montserrat
Również trzymam kciuki! :)
Odpowiedz Permalink
David de Hoenhaim
Łukasz Nowicki, ojciec współzałozyciel, banita wywalony za złodziejstwo w systemie jak były kopalnie... taki chce być Księciem :D ?
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
@Hoenhaim O RODO Pan słyszał?
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@Hoenhaim Poprzedni książę-banita przetarł szlaki.
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
@LukaszN Czy znane sa juz zalozenia tego systemu - gry gospodarczej (a moze wrecz bardziej szczegolowy plan?) Dowiemy sie w kampanii czegos wiecej? Bardzo mnie to interesuje, bo pojscie w jakis rodzaj grywalizacji wydaje mi sie jedynym ratunkiem
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
@defloriusz na chwilę obecną wyobrażam to sobie jako: mapa, zasoby, życie (zdrowie), tutaj można ewentualnie zaimplementować zielarstwo. Wszystko sparametryzowane, nic nie ustawione na sztywno tak, aby można było dokładnie dograć parametry - aby nie było za łatwo ale też i nie za trudno. No i tak, aby nie było to obowiązkowe. To są takie założenia najbardziej podstawowe.
Wchodząc bardziej w szczegóły - chciałbym zaimplementować zużywanie się, zarówno narzędzi jak i surowców, dodać handel, budowy, środki transportu.
Byłaby infrastruktura i zasoby "państwowe" (drogi, mosty, ujęcia, bogactwa naturalne). Ciągle widzę to co zrobił JKW Piotr II Grzegorze i chciałbym iść w tym kierunku.
Szczegółowe przygotowanie algorytmu (bez tuningowania parametrów) to mniej więcej dwa tygodnie - stąd na razie wolę trzymać to w głowie.
Odpowiedz Permalink
David de Hoenhaim
@LukaszN Nigdy nie sądziłem, że to pańskie realne dane osobowe.
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
@Hoenhaim a tu taka niespodzianka, no kto by się spodziewał. No rzeczywiście, taki nick wymyślny, to bardziej prawdopodobne.
Odpowiedz Permalink
David de Hoenhaim
@LukaszN A jakże, po banitach wszystko jest możliwe, nieprawdaż :) ? Swój zawsze trafi na swego :D
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
@Hoenhaim choć to i tak nic w porównaniu z ignorantami, rzeczywiście.
Odpowiedz Permalink
Michał Pséftis
Coraz bliżej elekcji. Pozostaje pożyczyć powodzenia.
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
@Andro Dziękuję bardzo, liczę na każdy głos, służę odpowiedziami na wątpliwości :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Widać jak trafiły w umysły Obywateli, wasze założenia i przyniosły wam sukces...Brawo :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.