Gazeta Hasselandzka, Piotr de Zaym, 18.10.2018 r. o 10:21
Monarchiści - Demokraci

C
zas na zmiany. Czas na nowe ugrupowanie polityczne. Proponuję więc zupełnie nową partię - MONARCHIŚCI - DEMOKRACI.

nx416H36.png

MD opierałaby się na dwóch, kluczowych zasadach:
- Monarchizmu, a więc uznania, że na czele Sarmacji powinien stać Monarcha, Książę, niekoniecznie o bardzo rozległych kompetencjach, ale interweniujący w razie potrzeby.
- Demokracji, czyli przekonania, że państwo sarmackie winno być demokratyczne. Wybieralny Sejm, a może też wyłaniany w drodze wyborów Kanclerz o silnej pozycji. Ważna rola samorządów - i w miarę możliwości, bez ograniczania ich uprawnień do decydowania o wewnętrznym kształcie.
MD przyjęłaby też jeszcze jedną zasadę: rozsądnych reform. Sarmacja nie może trwać w bezruchu. Musimy udoskonalać naszą mikronację, zmieniać prawo - ale w sposób przemyślany, a nie cząstkowy.
Obecna elekcja mogła być okazją do wielkiej dyskusji o przyszłości Sarmacji. Tej dyskusji brak. I naprawdę, nie jest argumentem, że po co dyskutować, jeśli potem nikt niczego nie zrealizuje. Jak nie będzie dyskusji, po prostu nie będziemy mieli czego realizować! Chcecie marazmu? Ja nie chcę!
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
3 411,00 lt
Ten artykuł lubią: Adi Alatristé, Eddard Noqtern, Aaron Nerling, Cudzoziemiec 1.
Komentarze
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Monarchodemokracja brzmi jak komunokapitalizm.
Odpowiedz Permalink
Adi Alatristé
Czyli po prostu chodzi o monarchie konstytucyjną/parlamentarną?
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
Czy w Wielkiej Brytanii nie ma demokracji? Przecież jest. Więc monarchodemokracja może brzmieć dziwnie, ale może też okazać się rewelacyjną propozycją dla Sarmacji. I w pewnym sensie tak, monarchia konstytucyjna - ale przecież taką mamy. Chodzi o wyznaczenie pewnym wyraźnych form jej funkcjonowania. Silna monarchia ale jak najwięcej demokracji.
Odpowiedz Permalink
Michaił von Hippogriff-Vovkulak
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Cytuję:
Czy w Wielkiej Brytanii nie ma demokracji?
A czy w Chinach nie ma komunokapitalizmu? Nie sugeruję, że coś takiego jest niemożliwe.
Cytuję:
Silna monarchia ale jak najwięcej demokracji.
Monarchę bez władzy, którego obecnie można w każdej chwili odwołać trudno nazwać silnym. Poza tym jestem ciekaw ile osób będzie kandydowało na Księcia, którego jedyną rolą będzie wręczanie orderów i wsi. Jak dla mnie mało atrakcyjna funkcja.
Odpowiedz Permalink
Eddard Noqtern
@RemigiuszL
Nie wątpię że i tak znaleźli by się chętni.
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
Przecież dlatego pisałem wcześniej, że obecny system trzeba zmienić! Książę powinien być stabilny (trudno odwoływalny) z potencjalnie dużymi możliwościami, na co dzień jednak raczej będący władcą tytularnym. Ale to jest oczywiście do dyskusji, można szukać innych rozwiązań - obecny system okazuje się nienajlepszy.
Odpowiedz Permalink
GdL
@RemigiuszL komunokapitalizm brzmi świetnie! Oddam swój głos na kandydata, który będzie dążył do transformacji komunokapitalistycznej Księstwa.
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
Komunokapitalizm w wydaniu mikronacyjnym to wandeizm czy wandystanizm - pójście w tym kierunku to jak wykopanie sobie niezbyt wygodnego, ale wyściełanego czerwonymi sztandarami grobu...
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
Moim zdaniem każda inicjatywa jest cenna przez sam fakt, że jest.
Życzę powodzenia, powiem więcej - w zasadzie się zgadzam z założeniami!
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
Dzięki - a zainteresowanych zapraszam tu: http://fc.sarmacja.org/viewtopic.php?f=115&t=26046
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec 1
Ja bym chętnie widział możliwość powoływania RN przez JKM, przy czym Premier mógłby być maksymalnie na 3 kadencję. Aby RN mogła podejmować decyzje musiałaby uzyskać większość 3/5 głosów jako wotum zaufania. W końcu Sejm jest wybierany przez ogół obywateli a wiec można powiedzieć jakich wybraliście, taką macie RM. To uelastyczni demokrację a przy tym płynność władzy.
I drugie to stworzyć instytucje vscatio legia gdzie nie mogłoby być krótsze niż np. 7 dni.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.