Gazeta Hasselandzka, Piotr Paweł I, 16.10.2018 r. o 16:34
Monarcha potencjalny

W
ybieramy Księcia nie zastanawiając się właściwie, co on może - a co móc powinien. Ja osobiście przychylałbym się do koncepcji monarchy potencjalnego. Czyli takiego, co na co dzień jest "brytyjską królową", ale w razie potrzeby ma narzędzia by działać.
Moglibyśmy dodać do Sarmacji więcej demokracji i uczynić z Kanclerza postać decydującą w o wiele większym stopniu niż dotąd. Książę mógłby nawet oddać Rządowi politykę zagraniczną i wojsko - jego obecne, główne prerogatywy - zachowując nad nimi pewien nadzór.
W tej sytuacji Książę byłby raczej symbolem, łączącym Sarmację i Sarmatów, niż realną władzą. Taką władzą byłby Rząd.
Ale też Książę mógłby mieć spore kompetencje potencjalne, czyli do wykorzystania w razie sytuacji szczególnych. I nie o stan wyjątkowy tu chodzi, ale o niedziałanie jakichś władz. W szczególnej sytuacji mógłby np. zastąpić Kanclerza. Przejąć kontrolę nad armią. Przejąć kontrolę nad sprawami zagranicznymi.
Byłby więc raczej takim monarchą potencjalnym. Działającym w razie potrzeby. Poważnej potrzeby.
Tak skonstruowana była Konstytucja Hasselandu - oczywiście, w Hasselandzie monarcha rzadko kiedy bywał potencjalny, zazwyczaj bowiem zmuszony był działać aktywnie, wobec niedoboru obywateli. Ale pomysł był dokładnie taki sam.
Nie wiem, czy dodanie Sarmacji demokracji rzeczywiście pomoże. Znając jednak rozwój wydarzeń w Bialenii, jestem na przykład zdecydowanie przeciwny nadmiarowi demokracji, a więc mikronacyjnej republice. Ale z monarchią potencjalną moglibyśmy spróbować.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
3 334,00 lt
Ten artykuł lubią: Peter West, Artur Kardacz von Hohenburg , James McCaskey, Aaron Nerling, Antoni Kacper Burbon-Conti, Stanisław Mostowicki.
Komentarze
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Tylko po co nam taki monarcha potencjalny? Jeżeli Rząd będzie nieaktywny, rozpisze się nowe wybory, Książę do niczego tu nie będzie potrzebny.
Monarcha bez prerogatyw to byt do odcięcia brzytwą Ockhama.
Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
"Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść." :)
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
Ale jest co pomacać :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.