Dwór Książęcy, Cudzoziemiec, 13.09.2018 r. o 08:29
Republika Bialeńska Protektoratem Księstwa Sarmacji — Komunikat
Seria wydawnicza: Służba Dyplomatyczna JKM

6T55lYw3.png
Grodzisk, 13 września 2018 r.

Wasze Książęce Wysokości,
Szanowne Panie, Szanowni Panowie.


Dzisiejszy komunikat wydaję w związku ze złożonym wczorajszego wieczora do Sejmu wnioskiem o wyrażenie zgody na ratyfikację nowego, świeżo podpisanego, Traktatu, który wiąże Księstwo Sarmacji i Republikę Bialeńską więzami, o których jeszcze nie dawno nikt nie śmiał marzyć, czy choćby myśleć.

Poprosiłem Wysoką Izbę o okazanie zaufania i wydanie swojej zgody na ratyfikację Traktatu — Umowy pomiędzy Księstwem Sarmacji a Republiką Bialeńską o otoczeniu opieką Republiki Bialeńskiej. Traktatu, który sprawia, że Republika Bialeńska dobrowolnie oddaje się pod opiekę Księstwa Sarmacji i Księcia Sarmacji w zamian za otrzymanie statusu Protektoratu pod bezpośrednim zarządem Korony Księstwa Sarmacji.

Negocjacje w sprawie traktatu trwały wiele tygodni i dni. Rozmowy, które przez chwilę przerwane zostały niedawnymi wydarzeniami, które miały miejsce w Wolnogradzie. Rozmowy, które ostatecznie doprowadziły nas do dzisiejszego wydarzenia. Rozmowy, które nie były łatwe. Nie dlatego jednak, że między nami były jakieś diametralne różnice, ale dlatego, że na bieżąco braliśmy pod uwagę zmieniającą się sytuację zewnętrzną i wewnętrzną Republiki Bialeńskiej. Ostatecznie negocjacje zakończyły się wczoraj wieczorem, kiedy to w Pałacu Książęcym w Grodzisku stojący na czele delegacji bialeńskiej Jego Ekscelencja Prezydent Republiki Bialeńskiej Bajtuś złożył podpis pod Umową.

Wielu wydawać się może, że to ruch zły. Wielu może uważać, że "Sarmacja zjada kolejne piksele", ale tu nie o piksele chodzi. Piksele to efekt, rzekłbym, uboczny całego porozumienia. Cel nadrzędny, cel, który nam przyświecał, to zachowanie dziedzictwa Bialenii, jej historii i tradycji. Celem było danie ludziom, którzy chcą działać w Bialenii bezpiecznego oparcia w stabilnym organizmie państwowym, tak by mogli się skupić na tym co do budowy mikronacji najważniejsze. Osiągnięte porozumienie daje im taką możliwość. Jeśli Sejm wyrazi zgodę na ratyfikację tego traktatu to spodziewam się przybycia w granice Księstwa Sarmacji 5-6 nowych osób.

Historia Republiki Bialeńskiej obfituje w burzliwe wydarzenia. Same narodziny dzisiejszej Republiki związane są z wydarzeniami, które miały miejsce na naszych ziemiach. Z czasem stosunki między oboma krajami ulegały poprawie, a ostatnie lata to rozkwit przyjaźni między Grodziskiem a Wolnogradem. W tym miejscu chcę gorąco raz jeszcze podziękować Jego Książęcej Wysokości Tomaszowi Ivonowi Hugo za to, że zaufał mojej wizji, moim ówczesnym namowom, i zawarł traktat o przyjaźni z Republiką Bialeńską, co otworzyło drzwi do zacieśniania współpracy i budowy prawdziwie partnerskich relacji.

Republika Bialeńska jeszcze niedawno uznawana była za kraj o ogromnym potencjale, osobiście wciąż ją tak postrzegam. Zawirowania i los zechciały jednak, że z kraju w topie aktywności wirtualnego świata Bialenia stała się krajem, który stanął na krawędzi zapomnienia. Wspólnie uznaliśmy wówczas, iż nie możemy na to pozwolić i musimy zrobić co tylko możliwe by zadość uczynić woli zachowania tradycji, pamięci i możliwości jakie Bialenia swym mieszkańcom dawała, i wciąż daje. Wspólnie uzgodniliśmy warunki, wspólnie uzgodniliśmy zasady. Bialenia będzie dzięki temu istniała dalej, zyska nowe możliwości przetrwania i rozkwitu. Dzięki wsparciu i pomocy Księstwa Sarmacji stanie się krajem, który zyskał nowe życie.

Stając się Protektoratem pod bezpośrednim zarządem Korony Księstwa Sarmacji Republika Bialeńska zakotwiczy na naszym Forum Centralnym, jej obywatele zyskają sarmackie obywatelstwa, jej mieszkańcy zyskają nowe możliwości realizacji swych ambicji i aktywności. Wszyscy na tym zyskamy. Wszyscy będziemy mogli się wspierać. Uzgodniliśmy, że na tym etapie Bialenia nie będzie posiadała statusu samorządu. Będzie posiadała swoje władze, swoje prawo, jednak nie będzie korzystała z przywilejów jakie posiadają sarmackie prowincje. Uznaliśmy wspólnie, iż tę możliwość zostawimy jako opcję rozwoju, jako drogę, którą warto podążać rozwijając się na nowo. Uznaliśmy, że zabezpieczając interesy strony bialeńskiej musimy też pamiętać o tych, co są z nami od dawna.

Zawarliśmy też możliwość odstąpienia od tego traktatu, strzeżonego Powaga strzeże. Zmienia się sytuacja polityczna Republiki, ale nie zmienia się przyjaźń między naszymi narodami. Wierzę, że od momentu zawarcie przedłożonego Wysokiej Izbie Traktatu wspólnymi siłami, jako Sarmaci, Baridajczycy, Bialeńczycy, Hasselandczycy, Sclavińczycy, Teutończycy, Tropicańczycy a być może wkrótce także Slawończycy, będziemy budować silne Księstwo Sarmacji, i Naród zjednoczony w Koronie Księstwa Sarmacji, w Rzeczpospolitej Sarmackiej.

Polityka Zagraniczna Księstwa Sarmacji realizowana jest konsekwentnie i odpowiedzialnie. Wraz z przybyciem nowych mieszkańców, którzy włączą się w aktywne działanie na rzecz Naszego Wspólnego Kraju, zyskamy nowy potencjał. Wierzę, że przyniesie nam to pożytek i pozwoli wspólnymi siłami przetrwać kryzys demograficzny, a z czasem także go przezwyciężyć. Kiedy tworzymy atrakcyjny i zróżnicowany kraj, jednoczące się pod Koroną Księstwa Sarmacji społeczeństwo, stajemy się atrakcyjni dla różnych osób, które poznają mikronację, stajemy się dla nich ciekawą przystanią, w której będą mogli się realizować na różne sposoby.

Vivat Sarmacja!
PN54OAyD.png
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
10 954,00 lt
Ten artykuł lubią: Piotr III Łukasz, Bartłomiej Czapka, Antoni Kacper Burbon-Conti, Severin Verwaltung-Esteladio, Albert Jan Maat von Hippogriff, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Elżbieta Kaczmarek, Stanisław Mostowicki, Eustachy Playstation, GdL.
Komentarze
Andrzej Fryderyk
A kto chciałby Bialeńczyków w Sarmacji? Mam nadzieję że Sejm wykaże się rozsądkiem w tej sprawie.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@AF ja bym chciał, i wielu innych także. I myślę, że na niebezpieczne zagrywki JKW wchodzi, bo tego typu pytanie można postawić wobec każdej nacji budującej nasz kraj. Byłbym ostrożny.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Bialenia nie buduje naszego kraju. Jest obecnie podmiotem zagranicznym z długą historią konfliktu z Sarmacją.

Groźby związane z wyrzuceniem Teutonii niczym Wandystanu po mnie spływają. To byłby Wasz koniec.

Jeżeli propozycja przejdzie przez Sejm złożę wniosek o referendum. Dość podejmowania takich decyzji przez Ksiecia bez woli narodu.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@AF z jak długą historią konfliktu? I chyba JKW nie dostrzega, że od lat już (i długich miesięcy) to nasi najbliżsi przyjaciele. Życie przeszłością to bardzo zły wyznacznik rzeczywistości.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Sejm wybiera naród > Sejm reprezentuje naród > Sejm dając zgodę nie reprezentuje woli narodu - seems legit ;)
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@RCA Wasi przyjaciele. Na pewno nie moi ani zapewne nie większości innych.

Przy pewnych sprawach przedstawicielstwo Sejmu jest za słabe. Dlatego właśnie do wykonania niektórych decyzji potrzebne jest referendum bądź Sejmowa jednomyślność.

Już przy sprawie Hasselandu zaznaczyłem - potrzebne jest referendum. Tym razem nie odpuszczę ze względu na brak czasu realnego.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@AF to Wasza wola, Wasze możliwości. Korzystajcie. Sarmacja szanuje zdanie swoich obywateli. Nie musi się z nim zawsze zgadzać. Szczególnie gdy są różne głosy o tej samej sprawie.

Wierzę, że Sejm dostrzega unikalną możliwość jaką buduje to porozumienie, wierzę, że wybierze mądrze kierując się racją stanu. Głosy krytyczne są zawsze, i okej, bywają potrzebne.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@AF Odbierzmy temu okropnemu księciu kierownictwo w polityce zagranicznej !!!111oneoneone
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@RemigiuszL dajmy narodowi prawo do decydowania o ziemiach własnego kraju.
Odpowiedz Permalink
Vanderlei àla Triste v. H. dela Sparasan
@RCA Z czystej ciekawości: ilu aktywnych obywateli posiada obecnie RB?

Dla mnie ten ruch to aneksja. Nazwana tak czy inaczej, ale aneksja, dlatego - jak w przypadku każdej aneksji - należy zadać sobie pytanie, czy Bialenia w obecnym kształcie wzbogaci czymkolwiek Sarmację. Czy będzie stanowiła wartość dodaną?

Żeby nie było - koncepcyjnie jestem za zbliżeniem Sarmacji i Bialenii, niezależnie od trudnej przeszłości. Bialenia to kraj z sarmackiego kręgu kulturowego i choćby z tego powodu powinniśmy się trzymać razem. Poza tym, mikroświat się kurczy nieubłaganie i żeby przetrwać musimy trzymać się 'w kupie'. Każda aktywna dusza jest na wagę złota. Tylko właśnie - ile aktywnych osób ma obecnie RB?
Odpowiedz Permalink
Vanderlei àla Triste v. H. dela Sparasan
@AF Koncepcja dobra teoretycznie, ale w praktyce będzie to referendum pro i anty @RCA, jak wszystko co się w Sarmacji dzieje od dłuższego czasu.

Ja bym rozmawiał o faktach, twardych faktach, tzn. ile aktywnych dusz da nam RB.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@Vanderlei czy oznacza to że mamy rezygnować z formy bezpośredniego wyrażenia opinii? Bo osoba na tronie wywołuje tyle emocji wśród Sarmatów? Czy czyni to przyzwolenie dla każdych działań Księcia?

Nie popadajmy w paranoję i nie paraliżujmy społeczeństwa z powodu takiego a nie innego Księcia!
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@AF ale gdzie tu WKW widzi konieczność decyzji o ziemiach sarmackich? Bialenia ma być naszym protektoratem, czyli oddzielnym państwem.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@AF aj niestety głupoty gadam, pierwsze zdanie umowy przeczy temu co napisałem.

Dla jasności nie jestem przeciw referendum, ale nie powinno być to referendum wymierzone w Księcia, a ton wypowiedzi WKW trochę to sugeruje.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@RemigiuszL obserwując moją działalność publiczną można zauważyć pewne rozdzielenie mojej nieustannej niechęci do osoby Roberta Fryderyka związane z jego działalnością w przeszłości, a oceną i krytyką działań Księcia Roberta Fryderyka.

Jak mówiłem w przypadku Hasselandu, do którego nic nie mam (oprócz braku przeprosin) tak i mówię teraz. W takich sprawach, w mojej ocenie? trzeba referendów. I o nie zabiegam.

Łączy się to również z moja negatywną oceną Bialenii. Nie ma to nic wspólnego z JKM, nawet mimo słów których użył w odpowiedzi na moją sugestię dotyczącą negatywnej oceny Bialenii.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Vanderlei odpowiem inaczej, bo o aktywności na forum RB mówić trudno, zaś w rozmowach uczestniczyło w sumie 5-6 właśnie osób, nie brały 1-2 sporadycznie pojawiające się na forum.

@AF a jakich to słów użyłem, które znów spowodowały święte oburzenie JKW? Bo patrzę na swoją wypowiedź i widzę miękkie zwrócenie uwagi na niewłaściwą postawę JKW. Nic więcej, nic mniej.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@RCA raczej groźbę wywalenia Teutonii.

To że kupujecie się z Bialenią i chcecie jej u nas nie znaczy że inni jej muszą chcieć i się cieszyć na działania przez Was podjęte. A póki, na szczęście, do niczego nie doszło nie rozmawiamy o naszych obywatelach.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@AF przepraszam, czy my żyjemy w dwóch równoległych uniwersach, które JKW przenika wedle woli? Proszę mi wskazać choćby zakamuflowaną groźbę, jakąkolwiek, wobec Teutonii... Przyznaję, że właśnie sprowadził JKW rozmowę na poziom, w którym nie będę z Wami dyskusji kontynuował. Otrząśnijcie się w końcu.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@RCA acz w jaki inny sposób mam odbierać słowa że takie pytanie można postawić wobec każdej nacji budującej Księstwo, mając w pamięci długą historię Waszych wystąpień przeciwko Teutonii jeszcze jako Kanclerz?

Groźba jest zrozumiała. Zamknijcie się albo będziemy Was represjonować
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@AF To dosyć samolubne że strony Teutonii, że gdy Książę rzekomo grozi wszystkim sarmackim nacjom, Wy uważacie, że chodzi konkretnie o KT. Równie dobrze mógł się pod tym zwrotem kryć Baridas :P
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@RemigiuszL mimo wszystko Książę zwracał się do mnie. To i zakładałem że chodzi o akcję z którą jestem związany :)
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Jako ten, który był drugi w kolejce do tronu - co samo w sobie w jakimś stopniu winno uprawniać mnie do wyrażania zdania "w imieniu książęcej opozycji" - chcę powiedzieć, że o polityce dworu miewam zdanie różne, ale politykę zagraniczną popieram całkowicie.

P.S. Jako exmarszałek TK nieśmiało, jako jednoosobowe gremium hucpiarskiego porządku Leges Absurdalis, zawieszam częściowo przepisy referendalne i składam wniosek do Trybunału Sprawiedliwości w Alfredsztadzie.
Odpowiedz Permalink
Antoni Kacper Burbon-Conti
Szanowni Sarmaci,
zdaję sobie sprawę, że decyzja Bialeńczyków i Waszego Księcia może być dla Was zaskoczeniem. W tym miejscu również chcialbym się do Was zwrócić, abyście nie patrzyli na nas przez pryzmat tego czy jesteście sympatykami Księcia, czy nie. Dla nas sprawa jest niezwykle ważna i priorytetowa, bowiem działanie „pod skrzydłami” Sarmacji umożliwi nam rzeczywiste działanie. Przyznaję, że obecna sytuacja w Bialenii nie jest najlepsza, o ile nie jest tragiczna. Duża cześć aktywnych obywateli została pochłonięta przez realiozę, inna część zrezygnowała z działalności na rzecz innych mikronacji. Nie jest możliwe funkcjonowanie państwa przystowanego dla dużej liczby obywateli i osób zaangażowanych w obecnych warunkach. Dlatego zwróciliśmy się do Księcia o pomoc i wsparcie w tych trudnych dla nas, ale również dla wszystkich, czasach. Proszę o wyrozumiałość, chcemy zabezpieczyć to, co tworzyliśmy przez lata, aby nie zostało całkowicie zapomniane. Dla nas to również nie jest łatwe, ale mamy na uwadze wyższe dobro.
Chciałbym odpowiedzieć na Wasze pytania, ile osób obecnie działa w Bialenii: na forum nikt. Jednak jest kilkuosobowe grono, które przejdzie do Sarmacji, są również obywatele czy mieszkańcy, których teraz nie ma, ale którzy z pewnością do nas i do Was wrócą.
Uwagę również chciałbym zwrócić na to, że w obecnych czasach pojedyncze mikonacje w końcu zaczną upadać i tracić resztki swoich działaczy. Powinniście być dumni, że to Sarmacja zaczyna pełnić rolę mikronacji przewodniej, która jest ostoją dla wszystkich innych mikronautów.
Proszę, zostawcie na chwilę swoje prywatne uczucia i zadziałajcie również dla dobra innych.
Pozdrawiam serdecznie!
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
Myślę, że nieźle znam Bialenię - ostatecznie, Hasseland był z Bialenią stowarzyszony i funkcjonował na jej forum. Dziś Bialenia jest cieniem samej siebie. Ja popieram objęcie jej sarmackim protektoratem, bo wg mnie zyskają na tym obie strony.
Jednak, oczywiście, Sarmaci powinni odpowiedzieć sobie samym na kluczowe pytanie: czy poszerzanie Sarmacji o nowe prowincje, do niedawna silne, a dziś słabe mikronacje, jest korzystne? Moja odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: tak, jest korzystne.
I drugie kluczowe pytanie: co zrobić, by poszerzając Sarmację, nie zatracić jej "sarmackości", by Księstwo nie przekształciło się w federację luźno połączonych mikronacji? Otóż - nad tym trzeba debatować.
Ja przez wiele lat w Sarmacji byłem - i teraz tu po prostu wróciłem. Hasseland jest i będzie stawiał na Sarmację, na jej umacniania - ale też widzę, że dziś jest inaczej niż kilka lat temu. Kiedyś mocne było i centrum, i prowincje. Dziś centrum ewidentnie jest za słabe. Za mało aktywne, za mało inicjujące - także inicjujące współpracę prowincji.
I jeszcze jedno. Zamiast referendum "za czy przeciw Księciu", spróbujmy przeprowadzić poważną debatę w sprawie poszerzania Sarmacji w ogóle - i objęcia patronatem Bialenii w szczególności. Bo to jest bardzo ważne. Służe swoją pomocą, jako były Marszałek Szlachty Sarmackiej...
Odpowiedz Permalink
Adi Alatristé
Anschluss <3
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
Kolejna "inkorporacja"? Warto się zastanowić czy nam to wyjdzie na dobro. Mamy już pięć regionów, gdzie można być aktywnym. Wątpię, że potrzebujemy kolejnych, ale nowe osoby zawsze miło widzieć!
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Zibby pakiet.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Zibby i nie, nie inkorporacja.
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
https://www.youtube.com/watch?v=08fpFyr-6Rk

Robert Fryderyk łowi na Polinie.
Odpowiedz Permalink
Kaspar Waksman
To co następne? Pustkowia? RON? A może NUPIA? :thinking:
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
@RCA Zwał jak zwał, generalnie w praktyce wychodzi na to samo. Cieszy, że chociaż nie są z góry samorządem, ale i tak. Szkoda, że takie decyzje nie są w ogóle konsultowane.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@Zibby były konsultowane już od dłuższego czasu w gronie sporo szerszym niż sejm (namiestnicy, RM). Trudno żeby w dyplomacji o każdy zamiar pytać publicznie.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@Zibby Choć przyznam, że gdy odbywały się te konsultacje, w Bialenii była nieco inna sytuacja. Jednak swego rodzaju konsultacją jest też debata sejmowa. Może większość parlamentarna wreszcie wyjdzie z podziemi i zajmie się tą umową.
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
O każdy zamiar to oczywiście nie, ale tak kluczowe decyzje warto! Chociaż na jedno wyjdzie, społeczeństwo będzie marudzić jak ja! :)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Zibby gdzie zatem miejsce na prowadzenie polityki, i realizację jedynych uprawnień, które Książę posiada?
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
@RCA Prowadzenie polityki idzie JKM bardzo sprawnie, szukani są ambasadorzy, nowe traktaty i porządki. To się chwali! Ale taki traktat to już mocno ingeruje w naszą wewnętrzną sytuacje. Publikując takie coś oczywiste jest, że ludzie się oburzą.
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
Jeszcze z mojej perspektywy, aktywny jestem dopiero od tygodnia, może dwóch. Ten traktat to dla mnie kompletna niespodzianka.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Zibby w jaki sposób ingeruje, skoro sam zauważyłeś że nie będzie statusu samorządu?
Odpowiedz Permalink
Stanisław Mostowicki
Przywożę nam pokój na nasze czasy!
Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Sarmacja latającym holendrem vświata.... przychodzi Davy Jones(znaczy książę) do ludków(innych mikronacji) i pyta się: "czy lękasz się śmierci? mogę odwlec w czasie wykonanie tego wyroku, w zamian za sto lat służby na pokładzie holendra... zaciągniesz się?" tak mi się skojarzyło XD
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
A dla mnie to naturalność że w obecnej sytuacji politycznej. Nie ma wyjścia i trzeba się łączyć z innymi mikronacjani. Inaczej sami obumrzemy w swoim własnym otoczeniu. Tylko łącząc sie na takich zasadach, lub podobnych możemy się rozwijać.
Permalink
Ola Marcjan-Chojnacka
Czekam na koniec okupacji Wysp Razuri i Zegisa oraz Nowej Chakony.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.