Wieści z poligonu, Gotfryd Slavik de Ruth, 27.08.2018 r. o 12:42
Wieści z Poligonu nr.23/2018

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
FVJKuj5V.png

Dziś po raz pierwszy Wieści z Poligonu, ukazują się pod swoim własnym szyldem. Wszystkie wcześniejsze części są dostępne w Żołnierzu Sarmackim. Mam nadzieję że dalej będziemy mieć, swoją wierna rzeszę fanów i miłośników militariów. Miłej lektury

Baza Grodzisk
Do stołecznej Bazy przybyło siedmiu podporuczników, którzy pierwsze stanowiska służbowe obejmą właśnie w tym garnizonie.


Młodzi oficerowie kilka tygodni temu zakończyli naukę w Książęcej Akademii Wojskowej a od teraz dowodzić będą plutonami w jednostce.
Pierwsze stanowisko służbowe po promocji oficerskiej z całą pewnością każdy oficer zapamiętuje do końca swojej służby. Niewątpliwie tak będzie również w przypadku oficerów, którzy pod koniec lipca zasili nasze szeregi. Jeszcze kilka tygodni temu byli podchorążymi, którzy oczekiwali na rozmowy dotyczące przydziału stanowisk po zakończeniu szkoły. Lata spędzonych na uczelni przygotowało ich do dowodzenia żołnierzami, za wyszkolenie których od tej chwili będą odpowiedzialni.
Czterech marynarzy, dwóch dowódców plutonu zmechanizowanego oraz lotnik już we wrześniu rozpoczną szkolenie poligonowe razem z żołnierzami. Dla nowych dowódców plutonów z całą pewnością będzie to czas wytężonej pracy. Czas poznawania swoich podwładnych i przełożonych, czas zapoznawania się ze sprzętem oraz realiami służby w jednostce. Od teraz, wypowiadając się na temat garnizonu, będą mogli z pełną odpowiedzialnością mówić „Nasza baza ”.


Baza Anheim
Żołnierze pododdziałów rozpoznawczych, biorą udział w szkoleniu prowadzonym przez instruktorów z Batalionu Saperów.


Szkolenie rozpoczęło się 30 lipca i potrwało do 7 sierpnia 2018 roku. Biorą w nim udział żołnierze pododdziałów rozpoznawczych z jednostek.
Każdy dzień szkoleniowy rozpoczyna się zaprawą fizyczną, polegającą na przepłynięciu ok. 4 kilometrów łodzią saperską. Po krótkiej przerwie żołnierze, już w wodzie, doskonalą swoje umiejętności pływackie, a szczególnie elementy ratownictwa wodnego. Wszystkie elementy szkolenia żołnierze wykonują w pełnym umundurowaniu.
Ratownictwo wodne obejmuje takie zagadnienia jak nauka poruszania się w kamizelce ratunkowej i jej dopasowanie, sprawdzenie pływalności w umundurowaniu i butach, a także naukę holowania poszkodowanego różnymi sposobami. Ćwiczona jest także pierwsza pomoc. W wodzie jest też czas na taktykę. Prowadzone jest rozpoznanie przeszkody wodnej oraz brzegu. Szkoleni realizują tą tematykę zarówno w dzień, jak i w nocy
Nad bezpieczeństwem żołnierzy w wodzie czuwa grupa ratunkowa w łodzi oraz nurkowie z bsap, którzy również się szkolą. Dodatkowo na lądzie stanęła nowoczesna komora dekompresyjna, która wykorzystywana jest do doskonalenia umiejętności nurków.


Baza Punta
Dnia 8 sierpnia 2018r. odbyło się kwartalne szkolenie elementów reagowania kryzysowego-trening REWO-DB18.


W dniu 8 sierpnia br. na ternie Bazy zostały przeprowadzone zajęcia pokazowe z pozorowanym naruszeniem systemu ochrony. Zgodnie ze scenariuszem zajęć na lotnisku w Punta 03 wylądował pasażerski statek powietrzny kategorii B, który został użyty jako środek ataku terrorystycznego z powietrza. Z jego pokładu, napastnicy w szybkim tempie po desancie na płytę lotniska. Zaatakowali stacje kontroli ruchu na lotnisku oraz pozostałe obiekty bazy. Doszło do gwałtownej wymianu ognia, napastnikom w pierwszej fazie udało się zaskoczyć obrońców. Ściągnięte posiłki, pozwoliły na skuteczne opanowanie sytuacji i przejście do kontrataku.
W zajęciach uczestniczyły służby lotniskowe i wojskowe organy porządkowe z Bazy, oraz siły Książęcej Żandarmerii Wojskowej, wsparte przez lokalne siły policji, starzy pożarnej oraz pogotowia.


Baza Cracoffi
W dniach 21-24 2018 roku śmigłowiec UH-60 Q z powietrznej Morskiej Jednostki Ewakuacji Medycznej. Wraz z załogą oraz personelem zabezpieczającym, uczestniczyli w pokazach lotniczych w Samund.


Pokazy w Samund są cykliczną imprezą organizowaną co trzy lata począwszy od 1980 roku, nosząc miano jednych najważniejszych pokazów lotniczych w regionie Nordaty.
W tym roku uczestnikami byli przedstawiciele z wielu krajów z całego świata. Prezentowano zarówno statki powietrzne sił zbrojnych, cywilne, a także konstrukcje historyczne.
Udział w przedsięwzięciu miał na celu promocję Książęcych Sił Zbrojnych oraz prezentację umiejętności wyszkolenia załogi z Morskiej Jednostki Ewakuacji Medycznej.
Załoga tej jednostki, od marca służy w ramach rotacji w Port Arthurberg- w ramach Paktu Gellońskiego. Ekipa maszyny o nazwie „Dagmara” jest doświadczoną i zgraną. Jej pierwszy pilot na ponad 890 godzin wylatanych na śmigłowcu. Dotychczas brali udział w wielu akcjach bojowych i szkoleniowy na ternie Księstwa. Za udział w operacji wyzwalania Awary zostali odznaczeni i wyróżnieni z rak samego Naczelnego Dowódcy KSZ.


Baza Zommerland
Artylerzyści w piątek 24 sierpnia podczas zgrupowania poligonowego. Przeprowadzili trening indywidualnych umiejętności strzeleckich oficerów w grupie dowódcy i szefa sztabu pułku
.

Trening zabezpieczała bateria artylerii samobieżnej- dywizjonu artylerii samobieżnej. Żołnierze bas wcześniej zostali przeszkoleni do pracy bojowej na 155 mm armacie samobieżnej CAESAR. Poprzez użycie sprzętu zastępczego, warunki wykonywanych zadań były zbliżone do instrukcyjnych ze względu na dużą ilość dostępnej amunicji.
Oficerowie podczas zajęć doskonalili umiejętności, które zapewniają wykonywanie zadań ogniowych, określali nastawy sposobami przewidzianymi w instrukcji strzelań, wyznaczali współrzędne jak również przygotowywali komendy i obliczali zużycie amunicji.
Kierownikiem treningu zajęć był por. Hubert Cyno, natomiast kierownikiem strzelań był ppłk Igor Kusa , który prowadził zajęcia z indywidualnych i praktycznych umiejętności szkolących się oficerów w zakresie przygotowania i wykonania zadań ogniowych.
Wyniki poszczególnych oficerów potwierdziły wysoki poziom znajomości Instrukcji Strzelania i kierowania Ogniem Artylerii Naziemnej.


Baza Shimontsen
W dniach 6-9 sierpnia 2018 r. kompania dowodzenia odbyła szkolenie.


Prowadzenie zajęć ze szkolenia z walki i bezpiecznego posługiwania się bronią. W ramach zajęć przez pierwsze dwa dni szkoleni poznawali założenia systemu oraz trenowali czynności manualne przy posługiwaniu się bronią będącą na ich wyposażeniu. Trzeciego i czwartego dnia w oparciu o obiekty bazy oraz przy wykorzystaniu trenażerów ASG przeprowadzono symulowane sytuacje bojowe mające na celu zweryfikowanie nabytych podczas szkolenia umiejętności oraz podniesienie poziomu wyszkolenia ogniowego szkolonych.


Port Arthurberg- Bialenia
Szkolenie dla Grup Nurków Minerów.


Podczas dwutygodniowych ćwiczeń wykonywano szereg prac minerskich i inżynieryjnych pod wodą. Marynarze każdego dnia spędzali w wodzie kilka godzin. Ćwiczono między innymi neutralizację zalegających w toni wodnej przedmiotów wybuchowych. Nurkowie wykorzystywali zdalnie detonowane materiały wybuchowe oraz modułowe systemy neutralizacji obiektów niebezpiecznych typu „Vox ” i „Pax”. W drugim tygodniu zajęć – zrealizowano epizody związane z rozpoznaniem, podejmowaniem i neutralizacją improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) w obrębie portu i na elementach infrastruktury portowej. W szkoleniu udział wzięło łącznie 68 nurków z Grup Nurków Minerów. W Książęcej Marynarce Wojennej istnieją osiem Grupy Nurków – Minerów.Wchodzą one w skład każdego z Korpusów KSZ. Poza tym, w strukturach etatowych wybranych Batalionów Saperów znajdują się specjaliści od prac podwodnych – nurkowie inżynierii.Są oni zawsze gotowi interweniować gdy wystąpi zagrożenie pod wodą.
FOTOGALERIA
v6Vx4G0f.jpg
JpVOIv0O.jpg
w15R3mBS.jpg
HUMOR
icV735FF.jpg
COŚ NA SPOCZNIJ
qDY74ZeW.jpg
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Ludwik Tomović.
Serduszka
6 746,00 lt
Ten artykuł lubią: Cudzoziemiec, Adrian Maksymilian Józef Alatriste, Artur Kardacz von Hohenburg , Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Julian Fer at Atera, Baszar Svensson at Atera, Laurẽt Gedeon I, Ludwik Tomović, Król Patryk I Labacki, Bartłomiej Czapka, Piotr III Łukasz, Michaił von Hippogriff-Vovkulak.
Komentarze
Michaił von Hippogriff-Vovkulak
A można się tam u Was w garnizonie wodnym osiedlić?
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.