Przypowieść o trzech misach budyniu
Seria wydawnicza: Pisma Kościoła

rWnt15Uy.png
uvP72Dui.png

[1] A lato było piękne tego roku i bujnie rozwijała się wszelka roślinność, i intensywnie parzyła się wszelka zwierzyna. Z oblicza Proroka nie schodziło jednako strapienie wielkie. Powodem jego baron był pewien, który chodził po ulicach Feru fałszywie głosząc, iż jemu dane jest kroczyć prawdziwą ścieżką Powagi.

[2] Baron ów w swej niepowadze twierdził, iż Prorok zaślepion jest na wszelkie aspekta Powagi, iż uczniowie jego w niepowadze w istocie się nurzają, iż Senatorowie w tak wielkim zapamiętaniu żagiew Powagi niosą, że swym zaangażowaniem obracają się ku niepowadze, iż wreszcie Kościół w takiej jest kondycji, że wszyscy diukowie w kryptach się przewracają. Wielce był strapiony Prorok słowami barona.

[3] Baron ów w swej niepowadze twierdził, iż Powagę odnajdzie li tylko poprzez nieumiarkowane umiarkowanie. Z jego twarzy nie schodził uśmiech, jego ręce gotowe były czynić dobre uczynki, a jego nogi jeśli go niosły, to tylko powoli i statecznie. Baron ów wszystkich starał się godzić, wszystkim się przypodobać i ze wszystkimi zgadzać. Podstępem zasiadł w radzie miejskiej i tak się wszystkim przypodobał, tak ze wszystkimi zgadzał, tak wszystkim przytakiwał, że wielu krewkich mężów Fer opuściło, a ulice ciszą się zasnuły, którą tylko komplementa barona przerywały. Wielce był strapion Prorok postępkami barona.

[4] Przemówiła wówczas Powaga ustami Proroka i rzekł do swego ucznia: "Uczniu mój, poślij po Barona, rad bym wdać się z nim w dysputę". Wielkie zdziwienie było i przerażenie ucznia. "Nie troskaj się, mój diuku, przemówię do niego słowami Powagi".

[5] Udał się więc uczeń do Feru i stanął przed baronem. Ten w swej niepowadze wielką radość wyjawił i już następnego dnia stopa jego dotknęła żyznej ziemi Duppy. Usta jego nie zamykały się, głosząc wielkie komplementa a bluźnierstwa, pochwały a zniewagi, słowa słodkie a gorzkie ich niepowagą. Wszyscy mieszkańcy Duppy z obrzydzeniem a litością patrzali na przybysza.

[6] Oto poszedł baron do samotni Proroka, prawiąc mu znów komplementa i czyniąc uwagi, jakoby na wszystkich fotelach Senatu zasiadał. Prorok na to nie odezwał się ani słowem, tylko posadził go przy stole i zaprosił do wieczerzy.

[7] Wtedy uczeń jego poszedł i podał budyń. Ani słodki, ani słony. Ani ciepły, ani zimny. Ani gęsty, ani rzadki. Rzekł wtedy Prorok: "Strawa ta jest jako twoja mowa baronie i twoje postępki". Na co baron odparł w swej niepowadze: "I wielce sobie tę strawę chwalę". I zjadł budyń.

[8] Wtedy uczeń poszedł i podał drugą miskę budyniu. Na co baron rzekł w swej niepowadze: "Wielka jest Wasza hojność, Proroku". I zjadł budyń.

[9] Wtedy uczeń poszedł i podał trzecią miskę budyniu. Na co baron rzekł w swej niepowadze: "Wielce sobie odnajduję gościnność Duppy". I zjadł budyń.

[10] Wtedy z trzewi barona odezwało się czknięcie niepowagi. I złapał się za brzuch bolesny i przyparł do podłogi i wydalił wszystek pożywienie na nią z głośnym chlupotem.

[11] I przestał baron prawić swoje niepowagi, jedynie zamknął się w komnacie w Ferze wielce żałując swego nieumiarkowanego umiarkowania. Zebrali się uczniowie wokół Proroka sprzątnąwszy ekskrementa, by usłyszeć, że ścieżka Powagi musi czasem podążać poprzez czyny gwałtowne i konflikta ożywcze, które wzruszają glebę ludu i prowadzą go ku większej szczęśliwości. △
rWnt15Uy.png
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
5 991,00 lt
Ten artykuł lubią: Laurencjusz Ma Hi at Atera, Krzysztof Czuguł-Chan, Marceli z Ossolińskich Bordoński, Joanna Izabela, Artur Kardacz von Hohenburg , Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Stanisław Mostowicki, Aaron Nerling, Ignacy Urban de Ruth, Vladimir ik Lihtenštán, Heweliusz Popow-Chojnacki.
Komentarze
Laurencjusz Ma Hi at Atera
Alaliż niezłe musiało być to czknięcie niepowagi :)
Odpowiedz Permalink
Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener
Czknięcie niepowagi, jak wyśmienicie to brzmi! xD
Odpowiedz Permalink
Mateusz von Thorn-Chojnacki
Pouczające! ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.