Baronia de Bordeaux - krótkie spotkanie z historią
Seria wydawnicza: BORDONIA

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.

ico.png


Początki baronii siegają XV wieku, kiedy to na na ziemie sclavińskie przybywa założyciel rodu - Baron Maurycy de Bordeaux. Według najstarszej rodowej kroniki dokładnie 4 grudnia 1484 r. ogłasza akt fundacyjny i rozpoczyna na wybrzeżu późniejszej Zatoki Sclavińskiej budowę grodu z zamkiem warownym, podzamczem i 4 siedliskami. Niedługo później podczas podróży do Eldoratu poznaje Marię z rodu Ossolineuszy, córkę bogatych kupców, która 8 sierpnia 1490 r. wychodzi za niego za mąż. Maria i Maurycy pozostają przy swoich nazwiskach, ale dzieci zgodnie z ich decyzją posługują się nazwiskiem podwójnym rodziny - de Bordeaux-Ossolińscy.


pic1.jpg


W kolejnych stuleciach ze względu na bliskość szlaku transportowego gród Maurycego przeżywa rozkwit. W XVI wieku baronia rozrasta się z 4 siedlisk ziemskich do 11 wsi, które zostają wpisane do włości lennych i umieszczone w herbie baronii. Sto lat później lenno otrzymuje przywilej wydawania w imieniu władcy aktów prawa miejscowego bez konieczności uzyskania dla nich królewskiej aprobaty. Stulecia XVI i XVII nazywane są w kronikach złotymi wiekami z uwagi na rozbudowę baronii i nawiązanie szerokiej współpracy zagranicznej.


pic5.jpg


Wiek XVIII przynosi czasy powszechnego oświecenia i zainteresowania nauką. W 1785 r. Baron Dagomir de Bordeaux-Ossoliński, prapraprawnuk Maurycego, otwiera pierwszą na ziemiach sclavińskich drukarnię i publikuje Domus nostrae Sclaviane (pol. Dom nasz Sclavinia). Jest to dokument opisujący losy rodu de Bordeaux-Osolińskich w Sclavinii. Późniejszym - współczesnym kontynuatorem tradycji wydawniczych będzie Oficyna wydawnicza Dworku de Bordeaux-Ossolińskich w Eldoracie. Drukarnia Dagomira systematycznie publikuje dzieła o charakterze naukowym, edukacyjnym oraz literaturę piękną.


pic8.jpg


Kolejny wiek - XIX - przynosi baronii czas zmian. Po raz pierwszy w historii opiekę nad baronią przejmuje kobieta - córka Barona Klemensa de Bordeaux-Ossolińskiego - Baronessa Anna de Bordeaux-Ossolińska. Baronessa podejmuje wiele odważnych decyzji, między innymi rozbudowuje podzamcze oraz unowocześnia zamkową bibliotekę, jednak na przyszłość lenna wpłynie jej postanowienie o publikacji cyklu kontrowersyjnych dzieł dreamlandzkich, co stanie się przyczyną konfliktu z ówczesnym władcą Sclavinii. W odwecie za niepodporządkowanie się decyzji o zamknięciu drukarni baronia na 200 lat utraci status prawny lenna. Odzyska je dopiero w XXI wieku za sprawą prawnuka Anny - Marcelego de Bordeaux-Ossolińskiego i dzięki przychylności Jego Książecej Wysokości Helwetyka Romańskiego.


To synteza historii lenna, kiedyś zapewne powstanie opracowanie bardzo szczegółowe. Bardzo dziękuję za uwagę. Korzystając z okazji serdecznie zapraszam do odwiedzenia strony Baronii (nie wszystko jest jeszcze skończone, dlatego proszę o wyrozumiałość :).Serduszka
12 024,00 lt
Ten artykuł lubią: Incisive, Erik Otton von Hohenburg, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Ludwik Tomović, Cudzoziemiec 1, Laurẽt Gedeon I, Severin von Verwaltung, Helwetyk Romański, Simon Peter Liberi, Aaron Nerling, Guedes de Lima, Bartłomiej Czapka, Tomasz Ivo Hugo, Julian Fer at Atera, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Król Patryk I Labacki.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Piękna monarchofaszystowska okolica :)
Odpowiedz Permalink
Erik Otton von Hohenburg
Urocze miejsce z historią. Gratuluję :)
Odpowiedz Permalink
Prokrust Zombiakov
Ślicznie. Zawsze i wszędzie żałuję, że sumarycznego ogromu pracy jaki Sarmaci włożyli w opisywanie różnych miejsc i historii nie udało się systemowo zintegrować choćby w formie wikipedii z zazębieniami fabularnymi.

Szkoda.
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
@Zombiakov Ustawienie encyklopedii to żaden problem, jej prowadzenie…
Odpowiedz Permalink
Erik Otton von Hohenburg
Cytuję:
[...] jej prowadzenie…

@Helwetyk swego czasu byłem aktywnym redaktorem wikipedii i myślę, że na tym polu mógłbym się wykazać :)
Odpowiedz Permalink
Prokrust Zombiakov
@Helwetyk - jasne - nie twierdzę, że jest inaczej. Narzędzia to nie problem.

No i pewnie majac już 200 spójnych artykułów okazałoby się, że ktoś czuje się zblokowany i nie ma jak swojej historii wpasować. A w chaosie jest zawsze miejsce.
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Pięknie, gratuluję. :)
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Gdybym dostał zaproszenie to mogę wpaść na kawę, bo to lenno wygląda interesująco :)
Odpowiedz Permalink
Marceli z Ossolińskich Bordoński
@JulianF drzwi domu mojego dla Jaśnie Wielmożnego zawsze są otwarte :)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
i git :) ale ten ostatnio jak się spotkałem z historią to ostro popiliśmy :)
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Jaki ładny, nienaruszony zamek... Widać, że piraci nie zapuszczali się w te okolice :D
Odpowiedz Permalink
Marceli z Ossolińskich Bordoński
@RemigiuszL a bywali, jeno po smogówkę ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.