[№ 10] Specyfika rządu mniejszościowego w warunkach bezpośredniego wyboru Kancle
Seria wydawnicza: Przegląd jurystyczny

X8u2tTIh.png
G5F262dC.png
X8u2tTIh.png


Dzień dobry,


W
dzisiejszym wydaniu rozpoczynamy nowy cykl Kuryera — Przegląd jurystyczny. Jest to segment mający być w założeniu sarmackim odpowiednikiem realnego Przeglądu Sejmowego — jest to czasopismo zawierające teksty naukowe z zakresu prawa konstytucyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa parlamentarnego. Na naszym gruncie, szczególnego uwzględnienia na takie prawo nie będzie.

Pierwsza edycja cyklu zawiera artykuł pt. Specyfika rządu mniejszościowego w warunkach bezpośredniego wyboru Kanclerza.
Cytuję:
Jedną z głównych obaw dotyczących ostatecznie odrzuconej w referendum re-reformy z zakresu wyboru Kanclerza przez Sejm, jest zjawisko powstania Rządu niemającego oparcia w większości parlamentarnej. Dokładnie te same obiekcje tyczą się kandydatów na urząd Kanclerza, którzy zdecydowali się wystartować w wyborach bez zaplecza w postaci własnego ugrupowania w Sejmie, które mogłoby wspierać działania Rządu.

Przyczyny tego typu obaw są jak najbardziej zrozumiałe. Co jednak warte odnotowania, zarówno w realu, jak i w wirtualu posługujemy się konstrukcjami, które niekoniecznie muszą być w sobie jednoznaczne i prawidłowe. Jednym z tego typu przykładów jest zjawisko istnienia rządu mniejszościowego. W Sarmacji jest to coś, czego należy co do zasady unikać — gdyż jak wspomniano, wiemy to również z nauki płynącej z reala. Okazuje się jednak, że zarówno jak w prawdziwej rzeczywistości, jak i tej naszej, jest to zjawisko zbyt mocno demonizowane. Chociaż co ciekawe, w praktyce czasami rząd mniejszościowy to wręcz… sytuacja pożądana.

Zapraszam do kiosków, cena wynosi przez pierwszy tydzień od publikacji, standardowe 2,5 tysiąca libertów. Trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, że teksty te są wybitnie nudne dla osób, których sarmackie prawo w zupełności nie interesuje. Treść głównego artykułu dedykowana jest więc w większości pasjonatom tematu.R
edakcja ponadto ma zaszczyt ogłosić, że pierwszym nabywcą Kuryera w nowej, płatnej formule, został Czcigodny Baron Alfred Fabian von Tehen-Dżek. W związku z tym, w nagrodę postanowiliśmy przekazać mu darmowy numer dzisiejszego egzemplarza. Dziękujemy i gratulujemy!ZJC1Ro1B.pngX8u2tTIh.png
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
4 208,00 lt
Ten artykuł lubią: Helwetyk Romański, Albert Felimi-Liderski, Stanisław Mostowicki, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Cudzoziemiec 1, Laurẽt Gedeon I.
Komentarze
Helwetyk Romański
Cytuję:
W dzisiejszym wydaniu rozpoczynamy nowy cykl Kuryera — Przegląd jurystyczny. Jest to segment mający być w założeniu sarmackim odpowiednikiem realnego Przeglądu Sejmowego — jest to czasopismo zawierające teksty naukowe z zakresu prawa konstytucyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa parlamentarnego.
Już za samo to: <3!
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
Cytuję:
Niestety, [Suweren] funkcjonuje wciąż w wersji Alfa i z uwagi na jego wcześniejsze porzucenie, nie zanosi się na dalszą rozbudowę.
TRIGGERED. Jeżeli w nowym Sejmie będzie wystarczające poparcie dla przywrócenia systemu gospodarczego, z wszystkimi tego konsekwencjami — także na odcinku emisji liberta, która będzie absolutnie niezbędna do tego, aby skutecznie zachęcić do aktywności w systemie — oczywiście, że Suweren będzie rozwijany. Wykaz rzeczy do zmiany tworzę praktycznie na bieżąco. Wykopywanie alfy z archiwów nie miałoby najmniejszego sensu.
Cytuję:
Warto tez pamiętać, że z jakiegoś powodu swego czasu zakończył swój żywot.
Moja pamięć jest tutaj zawodna, ale Historia gospodarcza Księstwa Sarmacji autorstwa @kaxiu podaje, że „Ostatecznie projekt Suweren SG zarzucono z racji braku wystarczającego zainteresowania (w 2007 roku Syriusz jeszcze działał, a po drugie wiązano z jego rozwojem istotne nadzieje)”. Mogło tak być.
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
Cytuję:
[…] Mała liczba kandydatur na urząd [Kanclerza] jest spowodowana przecież między innymi tym, że nie każdy ma czas i siły na budowanie szerokiego zaplecza politycznego.
W tym większym stopniu dotyczy to wyborów do Sejmu; wyniki tych najbliższych mogą okazać się „dziwne”. Oczywiście, mam nadzieję na przyzwoity wynik i zachęcam do poparcia programu Jednej Sarmacji, ale jeżeli 4 z 5 list są jednoosobowe, mechanizm list partyjnych może przynieść tutaj cokolwiek nieproporcjonalne rezultaty. Do wyboru mamy dwie spójne opcje: albo usiłujemy, jakoś, reanimować system partyjny (na co widoki wydają się, tu i teraz, średnie…), albo rezygnujemy z ordynacji, która zakłada start indywidualnych kandydatów w formule w oczywisty sposób przewidzianej dla większych formacji.

PS. WIĘCEJ.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Kupiłem! Jak przeczytam, podzielę się wrażeniami ;)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec 1
Rząd mniejszościowy ma trudniej, ale tym ciekawiej gdy chce wcielić w życie nowe przepisy szukając konsensusu.
Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Obiecałem podzielić się wrażeniami, więc stwierdzam, że są one bardzo miłe :)

Jeżeli ktoś na bieżąco śledzi życie mikronacji, zapewne treść newsów nie będzie dla niego żadnym zaskoczeniem, myślę jednak, że mogą być one pomocne dla osób wracających po realiozie, albo wpadających do KS tylko od czasu do czasu.

Choć nie jestem jakimś wielkim pasjonatem prawa, to artykuł o rządzie mniejszościowym był dla mnie najbardziej interesującą częścią numeru. Fajnie, że są też kontynuowane działy kroniki policyjnej i kącik matrymonialny (choć wciąż się dziwię, że w STS działa jakaś policja ;)).

Podobnie jak JKW @Helwetyk proszę o więcej! :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.