Kuryer Koronny 6/2018

GLmivVDv.png

Kolejne wydanie Kuryera, po dosyć długiej przerwie redakcyjnej. Materiału się trochę nawarstwiło, jednak sądzę, że jestem w stanie wszystko elegancko uporządkować. Obecne wydanie powinno się pojawić już parę dni temu - szkoda, że lenistwo nie pozwoliło na kontynuację. Liczę jednak, że aktywność prowincji starosarmackiej nie będzie z tego powodu spadać - a rosnąć jedynie. Bez zbędnego przedłużania - startujemy.
Polityka

Najważniejszym zdarzeniem politycznym, trwającym nieprzerwanie przez ostatni miesiąc był Sejmik Koronny, zwołany na początku maja. Jego obrady jak najbardziej przyniosły dla nas wiele dobrego. W ich trakcie został wybrany na kolejną kadencję namiestnik Starosarmacji Remigiusz Lwowski von Hochenhauser.


Kolejnym ważnym przedsięwzięciem Sejmiku jest przyjęcie poprawki do Konstytucji Prowincji, dotyczącej nazwy przewodniczącego naszej prowincji i reprezentanta naszego narodu. Ostatecznie, nasz władca to nadal Namiestnik!


Niestety wbrew oczekiwaniom JO Paviel Gustolupulo nie otrzymał honorowego obywatelstwa Starosarmacji. Na nieszczęście Marszałka, cała debata w tej sprawie została przez główną osobę zainteresowaną nazwana farsą, przez co posłowie opuścili obrady przed podjęciem decyzji - która zapowiadała się mimo wszystko negatywnie.


Przepięknym gestem na zakończenie Sejmiku zostało nadanie 4 orderów/odznaczeń Namiestnikowi Starosarmacji, Remigiuszowi Lwowskiemu von Hochenhauserowi. Są to: Złoty Krzyż Zasługi Starosarmacji; Srebrny Order Zjednoczenia; Srebrny Order Jedwabnej Oncy oraz Srebrny Krzyż Ojców Założycieli.

Na koniec Marszałek podsumował cały Sejmik i zebrał w elegancki sposób wszystkie podjęte decyzje. Jak sam powiedział, była to dla niego wspaniała lekcja legislatywy, która z pewnością przysłuży się do kolejnych osiągnięć Prześwietnego Baroneta Petera Westa. Gratulujemy sukcesu.


Namiestnik nasz wypłacił również zaległe wynagrodzenia - w wysokości 20 tysięcy libertów dla każdego z członków Rady Koronnej (poza próżnującym ministrem finansów). Z racji niskiej aktywności, zaniechano również wypłaty dla burmistrzów miast.

W biurze Namiestniczym natomiast ostatnio dużo się działo. Najpierw powołany został na ministra finansów Michał Franciszek Lisowicz - miało to miejsce 4 czerwca. Następnie została zakończona sprawa z wypadkiem w Ferze (o którym później) - jest to zdarzenie z 9 czerwca. Na koniec 11 czerwca nadano prawa miejskie miejscowości Harz, którą rozwijać będzie Marszałek ostatnio zakończonego Sejmiku - Peter West. W związku z tym ostatnim, życzymy jak najlepszych pomysłów.

Społeczeństwo i kultura

Na początek sprawa wydająca się błahostką, jednak jeżeli przyjrzymy się bliżej, może z tego wyjść niezły ferment. Nadal w grodziskiej części Systemu Ewidencji Gruntów nie można kupić dla siebie własnego pola - o czym przekonał się Incisive, próbując takową działkę zakupić. Liczymy, że uda się zakupić ją już w najbliższej przyszłości.


Zebrane zostały pierwsze chętne osoby do uczestniczenia w Starosarmackiej edycji Tygodnia z Lennem, w prawie że niezmienionej formie. Jedyną zauważalną zmianą jest jedynie fakt, iż konkursem nie zostaną objęte wszystkie lokacje, a jedynie te, znajdujące się w rodzimej sarmackiej prowincji.


Niestety, ale komenda główna OSP Krez nie stanęła na wysokości zadania, a strażacy zamiast zgodnie z zaleceniami Namiestnika Starosarmacji pojechać na miejsce wypadku w Ferze, pili dużo i głośno się bawili. Wstyd panowie! Wstyd!

Po zażegnaniu kryzysu znaczkowego niestety, ale władze Starosarmacji musiały wcielić w życie plan B czyli nakazać Gwardii Pirackiej porwać JKW Helwetyka Romańskiego oraz zmusić go do stworzenia znaczka - który to już niedługo będzie można w Poczcie Baridajskiej zakupić. W związku z rocznicą została również wygłoszona specjalna mowa El Dictatore - warto przeczytać.

Warto również wspomnieć o ostatniej katastrofie autobusowej w Ferze. W związku z wypadkiem mającym miejsce dnia 29.05 wszczęte zostało śledztwo, a liczba ofiar liczyła w tym momencie 30 osób. Ostateczne rozwiązanie akcji miało miejsce w dniu 31.05, a liczba ofiar wyniosła 40 osób.

Zyriusz

Pierwszy raz jest sens tworzyć tę kolumnę. Nie tylko dlatego, że mamy coraz większe postępy w tworzeniu Wienskodromu, ale również dlatego, że od niedawna rozpoczęły działalność Zakłady Włókiennicze im. Michała Feliksa i już można podjąć się w nich pracy - wszystko dzięki złotym dłoniom programisty całego systemu Zyriuszowego - JO Prokrustowi Zombiakovi.

Sport

Powaga Czarnolas spokojnie chociaż z lekką goryczką przyjmuje porażkę w Ekstraklasie. Przed ostatnimi 3 kolejkami mają jedynie dylemat, czy próbować postawić się w najbliższych meczach, czy całkowicie postawić na rozwój młodzieży. Decyzja należy do trenera.

Również przed FC Grodzisk pozostały 3 mecze. Niestety, grane u siebie na murawie, co nie jest dla zawodników korzystne - zdecydowanie lepiej idzie zawodnikom z Grodziska na meczach wyjazdowych.

CKS Grabarnia Grodzisk po meczu z Powagą nie wie, czy cieszyć się czy płakać. Pomimo początkowej porażki 2:0 udało im się zremisować, jednak nie zdołali przechylić na swoją stronę szali zwycięstwa. Trener obarcza winą za początkową porażkę młodzież, której pozwolił zagrać na początku meczu, jednak ostatecznie mogła to być porażka. Jak to mówi trener Grabarni - "szalony wieczór".

FC Czarnolas natomiast w kratkę. Szanse na obronę tytułu mistrza SLP są raczej znikome - natomiast na podium, matematyczne. Wszystko przez częściowe zaniedbanie obowiązków ligowych i zadbanie o mecze w pucharze, którego niestety zdobyć się nie udało.

Cocodrilos de Punta utrzyma się jednak w pierwszej klasie, jednak na awans już nie mają szczególnych szans. Niestety, ale 6 punktów do nadrobienia w 3 meczach jest już praktycznie niemożliwe - a nawet niewskazane, gdyż zawodnicy drużyny tropicańskiej sami nie doceniają swoich umiejętności. Liczymy, że w przyszłym sezonie już będą gotowi.

Piraci z Tropicany natomiast dają Słonikom w kość. I to nie z byle jakiej okazji, bo to pierwsza rocznica powstania El Distrito. Pomimo braku przytomności zawodników oraz nietrzeźwością ich, dali radę i zwyciężyli 1:0. Nie obyło się bez bójek ze strony gospodarzy, w których jak nigdy udział wzięli również zawodnicy rezerwowi, siedzący na ławce.

Świetną kondycją popisały się jednak Anioły Grodzisk, chluba starosarmackiej piłki nożnej. To właśnie Grodziszczanie mogą popisać się świetną kadrą oraz perfekcyjnym trenerem - który w zaledwie kilka sezonów pokierował drużyną osiągając razem z nią zwycięstwo w Pucharze Sarmackiej Ligi Piłkarskiej.To by było na tyle. Liczę, że nic nie pominąłem, a jeżeli tak jest, to oznacza, że albo nie dosięgnął tego przenikliwy wzrok ministra, lub też po prostu nie uważał tego za istotne.

EDIT: Poprawiono pewne nieprawidłowości w artykule w rubryce sportowej. Dodano bardzo ważny fragment o zwycięstwie Aniołów w Pucharze, oraz poprawiono kawałek o Cocodrilos (błąd autora)
Serduszka
12 212,00 lt
Ten artykuł lubią: Incisive, Robert Fryderyk, Paviel Gustolúpulo, Laurencjusz Ma Hi at Atera, Erik Otton von Hohenburg, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Helwetyk Romański, Krzysztof Czuguł-Chan, Bartłomiej Czapka, Konrad Jakub Arped-Friedman, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz.
Komentarze
Robert Fryderyk
Dlaczego pominięto Anioły GRODZISK?
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
@RCA Diabeł ogonem nakrył, zaraz naprawię swój błąd :D proszę wybaczyć.
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
Logo mamy nowe od ponad roku a z Lotosem nie gramy od całego sezonu bo sa w innej lidze :p
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
@rybczak Kurcze, najgorszy Kuryer ever XD Jeszcze informacje wziąłem nie z 3 a z pierwszej strony wątku ... no gorzej to być nie mogło :D
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
@RCA @rybczak poprawka na wiatr została wzięta. Mam nadzieję, że problemów z Kuryerem więcej nie ma :D
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Minister Finansów nie dostał pensji nie przez lenistwo, ale dlatego, że dopiero zaczął urzędowanie. Poprzednik pensję otrzymał.

Poza tym, jak zwykle, świetna robota!
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
zaniedbaliśmy.
Odpowiedz Permalink
Erik Otton von Hohenburg
Interesujące, czekamy na kolejne wydanie kuriera!
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
@leszcz niech mi tylko JO nie mówi, że i tutaj cos pokrecilem xD zaraz wyjdzie, że rubryka sportowa to największa porażka Kuryera :D
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
@AFvTD wszystko jest IDEALNIE.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.