Odkrycie archeologiczne w Hasselandzie (cz. II)

qko6Gkpz.jpg

Pracę archeologiczne w Hó ciągle trwają, naukowcy z Instytutu Historii Królewskiej Akademii w Angemont dokonali przełomowego odkrycia.

P
rzypomnijmy, że w wiosce Hó w ostatnią sobotę odkryto szczątki plemienego władcy z czasów epoki brązu. Zgodnie z oczekiwaniami badaczy, odkryto również pozostałości starożytnego miasta, na oddalonym o pół kilometra, od miejsca pochówku wzgórzu.

Osada na owym wzgórzu obejmowała powieszchnią blisko 4.6 hektarów, a w szczytowym okresie swojej świetności, mogła być zamieszkiwana przez nawet 2000 osób! . Jest to dotychczas najwieksza odkryta osada z tego okresu, na obszarze całej Orientyki.

Pierwsza stolica Hasselandu?


Stanowisko w Hó jest miejscem unikatowym na skalę światową. — mówi, w wywiadzie dla Gazety Hasselandzkiej dyrektor Instytutu Historii Akademii Królewskiej. — Osada powstała w okresie napływu na te ziemię ludności razuryjskiej z południowej i centralnej Nordaty, która w niedługim czasie podporządkowała sobie ludność tubylczą.

Pan profesor zapytany o znaczenie znaleziska odparł — Istnienie grodziska w I tysiacleciu przed naszą erą, świadczy o  znacznie wcześniejszej migracji plemion razuryjskich na teren archipelagu, niż początkowo zakładano. – zapytany o rolę grodziska na wyspach razuryjskich odparł — badania archeologiczne wskazują, że osada Hó w tych czasach, pełniła funkcje głównego ośrodka gospodarczego i administracyjnego w regionie.

Osada była zamieszkiwana przez blisko 400 lat, nieznane są przyczyny jej upadku i opuszczenia przez ludność zamieszkującą ten obszar.

Przedmiotem dociekań badaczy, są przyczyny upadku miasta, spośród licznych teorii przytaczanych przez środowiska naukowe, najbardziej prawdopodobna wydaje się być ta mowiąca o bliżej nieokreslonym kataklizmie naturalnym.

Rejestr zmian

Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Eddard Noqtern, Stanisław Mostowicki.
Serduszka
6 596,00 lt
Ten artykuł lubią: Eddard Noqtern, Julian Fer at Atera, Albert Jan Maat von Hippogriff, Stanisław Mostowicki, Incisive, Cudzoziemiec, Łukasz Kwiatkowski, Jean-François Leblanc, Cudzoziemiec 1, Bartłomiej Czapka.
Komentarze
Eddard Noqtern
No, no... Robi się coraz ciekawiej. Myślę, że jeśli wszystkie informacje się potwierdzą warto będzie otworzyć w tamtym miejscu Muzeum Historii Razurii wraz ze skansenem.
Odpowiedz Permalink
Erik Otton von Hohenburg
@Enoq liczę na taki ruch, będę o to szczególnie zabiegał, w imię popularyzowania historii antycznej naszego archipelagu.
Odpowiedz Permalink
Stanisław Mostowicki
Rzeczywiście warto otworzyć tam muzeum i/lub skansen, tym bardziej, że takie unikatowe na skalę światową znalezisko z pewnością przyciągnie wielu turystów i zyski z tego mogą być niemałe. Liczę na więcej informacji na ten temat i życzę szczęścia archeologom, aby odnaleźli jeszcze coś, co nas zadziwi.
Permalink
Erik Otton von Hohenburg
Będę na bieżąco informował o postępach prac archeologicznych w Hó.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Coraz lepiej. Liczę jednak, że moje wskazówki się przydadzą i zostaną uwzględnione w następnym wydaniu. Drobne błędy się wkradły, podeślę przez PK ;)
Odpowiedz Permalink
Erik Otton von Hohenburg
@AFvTD rozumiem
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.