[No. 8] (R)ewolucja Kuryera
Seria wydawnicza: Felietony Kuryera

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
X8u2tTIh.png
964IDtCN.png
X8u2tTIh.png


Dobry wieczór Państwu,

Z dumą przedstawiamy powtórny debiut Kuryera Impertynenckiego. Zgodnie z prośbami czytelników, przechodzimy na format wydawniczy w postaci pliku PDF dostępnego do pobrania na dysk swojego urządzenia.

Dzięki temu liczymy na zwiększenie dostępności Kuryera poza granicami Sarmacji. Oprócz tego, możemy przedstawić Państwu więcej ciekawej treści, wiadomości, opinii i informacji z rożnych dziedzin i innych krajów.

Obecne wydanie jest swego rodzaju eksperymentem. W związku z lekko testowym zabarwieniem wspomnianego wydania, istnieje kilka niedopracowanych spraw i małych, w tym technicznych, niedoróbek (niedokończony transfer na wektory kilku grafik, brak głębszego rozwinięcia niektórych poruszonych tematów i tym podobne). Przeprojektowano w zasadzie wszystko, co było możliwe, łącznie z nowym logiem, czcionkami, formą, stylem graficznym i podobnymi sprawami. Czekamy na słowa krytyki i opinie względem wprowadzonych zmian.

Głównie chodzi właśnie o nie — jeżeli odbiór będzie pozytywny, będziemy publikowali znacznie ciekawsze treści niż obecne, które służą bardziej do testu fontu, składu i układu graficznego.Sugerujemy zapisanie dokumentu na swoim urządzeniu, z uwagi na koślawy styl działania podglądu treści w Dokumentach Google. Nie ma wirusów, można pobierać śmiało. W przypadku problemów z pobieraniem, można zapisać plik na własnym dysku Google, skopiować go i następnie pobrać.

Dziękuję.ZJC1Ro1B.pngX8u2tTIh.png

Rejestr zmian

Serduszka
26 683,00 lt
Ten artykuł lubią: Stanisław Mostowicki, Erik Otton von Hohenburg, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Helwetyk Romański, Kristian Arped, Cudzoziemiec, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Albert Felimi-Liderski, Laurẽt Gedeon I, Incisive, Vladimir ik Lihtenštán, Tomasz Ivo Hugo, Andrzej Fryderyk, David de Hoenhaim, Julian Fer at Atera.
Komentarze
Erik Otton von Hohenburg
Pomysł bardzo intrygujący, życzę powodzenia i aby nie być gołosłowny zdecydowałem się pobrać plik
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Bardzo ciekawy felieton, dający do myślenia, podobał mi się. Za to serce i dotacja.

I niestety bardzo brzydkie kłamstwo na sam koniec numeru. Za to rózga na dupsko.
Cytuję:
Prezentu dla Rady Królestwa nie sprawił natomiast JKM Robert Fryderyk, odrzucając uchwalone przez Baridajczyków propozycje reformy ustrojowej zawartej w
wystosowanym doń Promissum.
Oczekuję, iż redakcja sprostuje te słowa, nie mają one bowiem nic wspólnego z faktami i prawdą. Swoje stanowisko, nader starannie, wyraziłem w tym miejscu, i nie ma w nim nic na temat odrzucenia postulatów, wręcz przeciwnie, jest kolejny raz przychylenie się do nich.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Sprostowanie - Starosarmacja nie buduje systemu gospodarczego, tylko parasystem :P

PS: Świetna robota! Chce się dać taką dotację, żeby zbankrutować :D
PS2: Ile kosztuje reklama w Kuryerze?
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Cytuję:
Jednocześnie NIA ma kłopoty z tak prozaicznymi rzeczami, jak implementacja ustaw.
Nie, nie ma.
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
Zawsze pełny szacunek za wydanie w formie PDF.
Cytuję:
Skoro mamy kilka prowincji, dlaczego nie możemy mieć kilka rodzajów współpracy centrala-prowincja?
Ponieważ żaden samorząd nie będzie chciał mieć mniejszych uprawnień niż inne, choćby to było obiektywnie bez sensu.

Post Scriptum: Wiszące spójniki i dzielenie wyrazów…? ;-)
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@RCA nie użyłem słów "odrzucając propozycje reformy ustrojowej", tylko odrzucił uchwalone propozycje tejże reformy. Promissum było integralną częścią zaproponowanych reform, podobnie jak są nimi w różnych krajach inne osobiste zobowiązania władców spisane w dokumencie.

Rada nie wystosowała prośby o spełnienie różnych pomysłów, ale w tamtym momencie, głównie o ich podpisanie. Jeżeli będą spełnione obietnice bez tego, to nie zmienia to faktu odrzucenia uchwały Rady i niepełne wykonanie jej propozycji.

@RemigiuszL dogadamy się na PK ;)

@piwniczak z dalszej części tekstu jasno wynika, że chodzi o problemy w znaczeniu nadmiaru obowiązków w wyniku dużej liczby zmian do wdrożenia — bez wchodzenia czy to implementacja ustaw, czy realizacja różnych pomysłów. W przypadku ewentualnego przejścia mojej ustawy przez Sejm, na pewno będzie to chyba dodatkowym obciążeniem jak mniemam.

Postawiłem tezę, iż do Izby przydałyby się jeszcze jakieś ręce do pracy z uwagi na dużo roboty do wykonania. Chyba nie chodzi o to, że jest to twierdzenie nieprawdziwe?

@Helwetyk nie jest to takie pewne stwierdzenie, zwłaszcza jeżeli rozpatrujemy nie tyle status różnych krajów w Sarmacji, ale obowiązki jakie na siebie biorą. Nikt o zdrowych zmysłach nie wziąłby w obecnym momencie pełnej odpowiedzialności za sprawowanie sądów na własnym podwórku, bez możliwości wyręczenia ich przez centralę. (No chyba że by wziął, ale to wtedy nie nasza strata tylko prowincji która nie potrafi myśleć i szkodzi sobie na własne życzenie).

Jak zwracałem uwagę w felietonie, chodzi o danie możliwości do różnych wzajemnych układów.

Co do błędów w druku, to z uwagi na to iż kupowałem licencje na różne programy w tym samym czasie, to i koniec tychże licencji przychodzi jeden po drugim. Po pakiecie od Adobe, wysiadł ten od MS, dlatego zamiast Offica, używam LibreOffica. Jest to program dość toporny w użytkowaniu (do tego dochodzi kwestia przestawienia się na nowy, niestety gorszy program).

W następnych wydaniach powinno być lepiej z formatowaniem i składem.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Co napisaliscie zacytowalem. Wprost napisaliscie że odrzucilem propozycje reformy. Co jest i pozostanie kłamstwem. Po prostu. Czarno na białym. Jakich słów uzyliscie widać. Twierdzenie, że ich nie uzyliscie, skoro w cytacie widać że było inaczej to robienie idiotow z czytelników. Stwierdzacie że odrzucilem propozycje reform uchwalone w drodze promissum, co jest kłamstwem. Nie brnijcie tylko prostujcie. Na kłamstwie niczego nie zbudujemy.
Odpowiedz Permalink
Albert Felimi-Liderski
Podoba mi się nowy format, szacunek za włożoną pracę.
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Króla prawda w oczy kole i znalzł sobie nową bajeczkę, że wszystko w rękach Sejmu, bo co on biedny może. Wstyd.

PS: Niedługo zamiast teutończyków i baridajczyków JKM przygrucha sobie kolejną prowincję, która będzie go całować po rękach (czyżby UTN). Nigdy bym się nie spodziewał, że takim czasów doczekam. Fuj!
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@MaHi
Cytuję:
Niedługo zamiast teutończyków i baridajczyków JKM przygrucha sobie kolejną prowincję, która będzie go całować po rękach (czyżby UTN).
Nie rozumiem jaki w tym problem. Skoro według diuka hipotetyczna nowa prowincja zastąpi Teutonię i Baridas, będziecie mogli z czystym serem ogłosić secesję. Powinniście się cieszyć, wtedy już nigdy żadni źli Sarmaci nie narzucą Wam równie złego króla.
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
@RemigiuszL ciemno za oknem, a tu proszę. Błysk intelektu mnie poraził.

PS: Nie lepiej napisać "pracuję" lub "buduję" i udawać aktywność?
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@MaHi Cóż, to już dziś zrobiłem. Mogę jeszcze to samo napisać przy budowie portu w Gidenie, ale tam nie płacą :/
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
@RemigiuszL Nie wszyscy pracują dla hajsu.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@MaHi Pardon, to port w Cracofii.

Owszem, ale w Zyriuszu buduję dla Starosarmacji i dla libertów. Wasze budowy nie mają żadnej z tych motywacji ;)
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
@RemigiuszL Eureka, a do tej pory myślałem, że tylko JKM jest nieomylny, a tu proszę kolejna osoba lepiej ode mnie zna moją motywację (i jak widać nie tylko moją). Jakiś Prorok.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@MaHi Rozumiem, że późna pora utrudnia czytanie ze zrozumieniem, ale jednak pragnę zauważyć, że pisałem o swoich motywacjach. Nadmienię też, że to JO pierwszy raczył zasugerować, że w Zyriuszu budujemy "dla hajsu".
Ze względu na niską merytoryczność dyskusji życzę dobranoc. Jeśli diuk ma ochotę kontynuować ją jutro, to bardzo proszę, o ile nie wywali nas stąd autor artykułu, bo jednak trochę offtop.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@RCA no jak na razie to wciąż stoimy na obietnicach reform i obietnicach respektowania zdania Rady. Reformy są na papierze, nie w pobożnych intencjach.
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
@RemigiuszL Prześwietny Hrabio, nie ma czego kontynuować, a ja nie mam zamiaru przekonywać. Miłego wieczoru ;)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@KonradFriedman i zależą od Waszych działań. A tych jak od tygodni, tak nie widać i teraz. Skończcie więc unikać odpowiedzialności i w końcu podejmijcie decyzję. Działanie w stylu "na złość mamie odmroze sobie uszy" chyba nie wypada już w pewnym wieku.
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
Konrad Jakub Arped-Friedman
Po pakiecie od Adobe, wysiadł ten od MS, dlatego zamiast Offica, używam LibreOffica.
Szczere wyrazy współczucia…
Konrad Jakub Arped-Friedman
Helwetyk Romański
Konrad Jakub Arped-Friedman
Skoro mamy kilka prowincji, dlaczego nie możemy mieć kilka rodzajów współpracy centrala-prowincja?
Ponieważ żaden samorząd nie będzie chciał mieć mniejszych uprawnień niż inne, choćby to było obiektywnie bez sensu.
Nie jest to takie pewne stwierdzenie, zwłaszcza jeżeli rozpatrujemy nie tyle status różnych krajów w Sarmacji, ale obowiązki jakie na siebie biorą.
Praktycznie każdy, postawiony przed pytaniem o to, czy chce posiadać wybór, odpowie twierdząco, choćby sama możliwość jego dokonywania nie leżała w jego interesie. W tym kontekście wymaga podkreślenia to, że wzięcie na siebie nowych obowiązków nie będzie wiązało się się z żadnymi, najmniejszymi konsekwencjami w przypadku ich niewypełniania; w najgorszym razie wrócą one do władz państwowych i zatoczymy koło. Ruch sam w sobie nie bywa zły, ale nie mam złudzeń co do tego, że rozwiązanie „modułowe” odniesie dokładnie ten skutek, przed którym słusznie Kanclerz przestrzega — „[po]mnożenie problemów razy pięć!”.
Konrad Jakub Arped-Friedman
Nikt o zdrowych zmysłach nie wziąłby w obecnym momencie pełnej odpowiedzialności za sprawowanie sądów na własnym podwórku, bez możliwości wyręczenia ich przez centralę. (No chyba że by wziął, ale to wtedy nie nasza strata tylko prowincji która nie potrafi myśleć i szkodzi sobie na własne życzenie).
Dwie prowincje mogą z powodzeniem wziąć tę pełną odpowiedzialność — Sclavinia i Starosarmacja (cytowana w artykule Teutonia ma trzech aktywnych obywateli). Z tego prostego powodu, że przytłaczająca większość „prawdziwych” konfliktów i tak ma miejsce na terytorium znajdującym się poza jurysdykcją władz samorządowych. Do Trybunału Koronnego doszłyby więc sądy prowincjonalne, razem z całą cudowną procedurą odwoławczą — po co?

Ocieramy się o granicę trzydziestu aktywnych obywateli. W tym momencie powinniśmy centralizować do oporu.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Teutonia ma 11 aktywnych obywateli.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@AF ale to są chyba obywatele w ogóle mający jakąś aktywność, a nie aktywni w znaczeniu ustawowym. Przynajmniej tak wynika z SISS.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Są to aktywni w rozumieniu ustawowym.
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
@AF Stosowanie definicji odmiennej od powszechnie przyjętej, prawda…
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Jest powszechnie przyjęta w Teutonii :)

Jak już wielokrotnie mówiłem – kryterium aktywności jest czymś wyjątkowo bzdurnym do brania pod uwagę. Obecnie Teutonia ma problemu aktywnościowe, z czego zdaję sobie sprawę. Jakiś czas temu jednak świeciła aktywnością i wyznaczała standardy, gdy wspomniana Sclavinia rozważała zakończenie niezależnego funkcjonowania.

… i dlatego sam patrzę ostrożnie na kierowanie wymiaru sprawiedliwości do samorządów. W mojej ocenie samorządy są zbyt niestabilne by móc uciągnąć taki ciężar, tak ważnego organu. A przypominam, że wiele osób z Trybunału do niedawna były związane ze społecznością Teutonii.
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
Wasza Królewska Wysokość,

wspomniana Sclavinia — przynajmniej, w mojej osobie — nadal rozważa zakończenie „niezależnego” funkcjonowania (cokolwiek owa „niezależność” miałaby oznaczać). Problem aktywności nie ma charakteru lokalnego; dotyka Sarmacji jako całości. Kryterium, o którym tu rozmawiamy, jest jedynie wskaźnikiem. Przepraszając za wyświechtane porównanie — zbicie termometru nie spowoduje, że przestaniemy mieć gorączkę.

Moim zdaniem, w tym momencie, w którym się aktualnie znajdujemy, powinniśmy skupić się na aktywności ogólnosarmackiej, nie rozważając i projektując — względnie pozostawiając — rozwiązań na okoliczność tego, że za kilka czy kilkanaście miesięcy sytuacja może się poprawić. Że z mojej perspektywy próg sensowności samorządów pojawia się w okolicach stu aktywnych obywateli w skali całej Sarmacji, to jedno. Drugie, to że chyba możemy zgodzić się przynajmniej co do tego, że trzydziestu aktywnych obywateli to jednak trochę dramat i wypadałoby coś z tym zrobić?
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
@RCA WKM sam zasłaniając się Sejmem winien upadku Baridasu. Obecnie widać, że WKM zasłaniające się Sejmem umywa ręce i próbuje przerzucać się problemem.

Czemu WKM nie respektuje postanowień Rady Królestwa?
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@JulianF proszę przeczytać co napisałem w odpowiedzi a list PRK. Potem się zastanowić nad swoim pytaniem. Miłego wieczoru.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@JulianF natomiast za pomówienia, jeśli ich pan nie zaprzestanie, po prostu spotkamy się w sądzie. Są granice grubianstwa i kłamstwa.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Wasza Książęca Wysokość,

przede wszystkim – wciąż będę powtarzać – opieranie się na statystyce aktywnych obywateli jest – w mojej ocenie – kiepskie. Gdyż mówi ona tyle co nic. Nie będę jednak zaprzeczać że sytuacja nie jest dobra.

Czy jest tragiczna? Była gorsza. Faktycznym czynnikiem sprawdzającym jest to, ile osób jest chętnych na obejmowanie stanowisk. W momencie, gdy mamy dwóch kandydatów na kanclerza (co jest sytuacją niepokojącą), nie jest tragicznie, gdy niegdyś była konieczność rządu książęcego.

Niemniej – można powiedzieć, że częściowo się z WKW w tym aspekcie zgadzam. Nie zgadzam się jednak z doborem czynników pomiaru.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
@RCA WKM brnie w zaparte. Gratuluję samozachwytu i braku królewskiej odpowiedzialności za Baridas. Miłego wieczoru i dalszego samo uwielbienia.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
@RCA WKM prawda zawsze w oczy kole. Jeśli zaś chodzi o sąd to proszę bardzo. Wiem, że to domena WKM. W "kopaniu" się w sądzie nikt WKM nie dorówna.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@JulianF i proszę o tym pamiętać. Dobranoc.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
@RCA Dobrze pamiętam. Szczególnie tą wymierzoną w bardzo zasłużonego Baridajczyka jakim jest JO Fryderyk von Hohenzollern. To było podłe, bezduszne i miedzy innymi dlatego nie ma go z nami teraz. Tylko nieliczni widzą jak pojawia sie tu i ówdzie. Wiem też, że WKM stać na więcej, bo WKM nie ma skrupułów i po trupach będzie dążył do swego. Miłego wieczoru.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@JulianF podłe to jest to co pan bzdurzy. Bezduszne jest to, że robi pan krzywdę logice. I nie ma go między nami bo zwyczajnie nie wrocił do aktywności.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
@RCA Jak zwykle WKM się myli, bo JO Fryderyk von Hohenzollern jest co łatwo można sprawdzić w systemie. Co innego jego aktywność. Nie zna go WKM i nie wie jak bardzo jest w stanie się poświęcić dla naszego wspólnego dobra, którym zawsze był Baridas. To smutne, ale jak widzę to WKM nie zdaje sobie powagi z sytuacji w Baridasie :(
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@JulianF ależ ja sobie doskonale zdaję sprawę z sytuacji w Baridasie. Nie trzeba być Sherlockiem Holmesem by wskazać, iż m.in. Pan nic w sprawie tej sytuacji nie robi, a jedynie dalej ją eskaluje i jątrzy.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
@RCA a co WKM robi? Nic co mogło by doprowadzić do zakończenia tej durnej sytuacji. Niech mi tylko WKM nie wmawia, że nic nie może zrobić, bo to nieprawda, że całe to nieszczęście to nasza wina.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@JulianF ale to jest Wasza wina. Wasza o tyle, że nie podejmujecie żadnych działań, które podjąć powinniście. Ja zaś napisałem wyraźnie co mogę, czego nie mogę, i kto może. Dwa tygodnie mijają i jedyne czego się doczekałem to kłamstwo w aperiodyku PRK. No cóż, no cóż.

Natomiast ja kończę z panem rozmowę. Pan nie przyjmuje argumentów. A ja nie zamierzam iść do rynsztoka by rozmawiać.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.