Historia pewnej secesji...

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
0. Wstęp
Witam wszystkich Sarmatów po już dosyć długim okresie nieobecności! Niestety dopadły mnie dwie przypadłości: realioza i lenioza. Chciałbym w wstępie od razu przeprosić za wszystkie błędy, które być może popełniłem w tym artykule. Wiem o tym, że forma tego artykułu może odbiegać od pracy naukowej, jednakże mam po prostu taki styl pisania oraz dbam, aby treść była łatwo przyswajalna. Więc cóż, miłego czytania!

1. Wstępny zarys secesji

Były to czasy, kiedy UTN nie był zjednoczony, a były to trzy państwa z jednym forum, czyli:
-Rzesza Książęca Léarven;
-Republika Muratyki;
-Konsulat Ardemii;

Cała historia „secesji umelskiej” wg moich obserwacji rozpoczyna się wcześniej, a dokładnie 25 marca 2018, w Ardemii, w Prowincji Bordok. Znajduje się w niej wyspa Avacov, która była zamieszkiwana przez naród Doctrinczyków. Dokładna wiedza na temat tego narodu nie jest znana, jednak wiadomo iż jego przywódcą jest Kamiljan Harlin.
Tego dnia na ulicach stolicy Doctriny - Gaudium zaczęły się protesty ludności pracującej skierowane przeciwko rządom Ardemii na wyspie. Od początek lud zachciał odłączenia od Ardemii, a przyłączenia do Léarven.Ostatecznie cała historia skończyła się wykupieniem 3/4 części wyspy Avacov za 12 738 854 uncji złota przez Socjalistyczną Republikę Volkianu. Na tych terenach powstał Obwód Doctrinski rządzony przez Harlina.

Teraz musimy przenieść się do Muratyki, gdzie odegrała się historia.
W Muratyce było trzech obywateli - Kaspar Waksman, Tak Sewybrał, Jehmyd Niezyd (znany teraz jako Alfred Fabian von Tehen Dżek) oraz moja osoba :) Pan Waksman pełnił funkcję Prezydenta, a Pan Sewybrał - Marszałka Sejmu. Byli bliskimi współpracownikami, jednak szybko to się zaczęło psuć.
Zaczęły to powodować problemy prawne w Muratyce. Konstytucja RM nie była przystosowana do procedury zjednoczenia UTNu, przez co dochodziło do jej łamania przez Waksmana. Taka postać rzeczy nie podobała się Sewybrałowi, który uważał, że Prezydent Waksman ma zapędy autorytarne. I tak to spór między Kasparem Waksmanem, a Takiem Sewybrałem wzrastał i dodatkowo doszła do tego rywalizacja w wyborach o stanowisko Prezydenta UTNu, które ostatecznie wygrał Waksman.

Przejdźmy teraz do sedna.
Muratyka była (i jest) podzielona na jednostki administracyjne nazwane Ulenami. Jeden z nich, czyli Ulen Umel, zarządzany był przez Taka Sewybrała. Wg informacji podanych przez Sewybrała kiedyś na terenie Umelu istniała Republika Intelowa i właśnie do tradycji tego upadłego państwa odwołuje się Umel.
Dokładnie dnia 26 marca 2018 roku, Tak Sewybrał wydał o to taki dokument:
Cytuję:
Proklamacja niezależności Umel ulen

Na mocy stanowienia praw i życia narodów, własnej decyzji o swoim życiu i losie.

Art.1
Terytorium Umel ulen od dziś 26.03.2018 w drodze deklaracji secesji przestaje być częścią Republiki Muratyki.

Art.2
Stolicą Umel pozostaje miasto Poz

Art.3
Utworzona zostaje Armia Umel ze stacjonujących na terenie ulenu wojsk RM.

Art.4
Mieszkańcy Umel ulen mieszkający poza granicami Umel proszeni są o powrót do Umel

Art.5
Granice Umel ulen zostają zamknięte a nabrzeże jest patrolowane przez jednostki przybrzeżne.

Art.6
Głową powstałego państwa Umel zostaje Tak Sewybrał.

Art.7
Władze Umel są skłonne przejść w struktury Ardemii. Jako pewną rekompensatę za część Doctriny.

Art.8
Mieszkańcy Umel proszą o wsparcie dyplomatyczne, polityczne i w razie potrzeby wojskowe.
Doctrinę, Volkian, oraz ogólnie Ardemię oraz Learven

Prezydent Umel
(-) Tak Sewybrał

Publikacja o to tego dokumentu wywołała istną burzę w UTNie. Zwolennicy Waksmana odpowiedzili, iż Sewybrał po prostu ucieka z Muratyki i jest zdrajcą całego UTNu.
Ostatecznie w UTNie nikt nie uznał secesji Ulenu Umel, a na arenie międzynarodowej też nikt oficjalnie nie uznał niepodległości Umelu (oficjalnie, bo zdarzały się w nanonacjach próby współpracy z Umelem).

2. Co dalej?


Tuż po secesji Sewybrał stworzył forum Państwa Umel. I w sumie nie mam tutaj zbyt dużo do powiedzenia. Odsyłam do tego odnośnika: http://umel.5v.pl/.
Później Umel znowu dał o sobie znać wspomagając Ruch Oporu w Związku Winkulijskim podczas jego upadku.

eivxwm.png
Mapa Umelu (T. Sewybrał)

3. Koniec całej historii

W końcu UTN postanowił się rozprawić z Sewybrałem.
12 maja 2018, zostały wysłane do południowej Winkulii Siły Zbrojne UTNu. Potem na terytorium Umelu zrzucono spadochroniarzy. W końcu dnia 19 maja Państwo Umel zostało zajęte przez SZ UTNu, przez co zakończyła się kolejna pewna epoka w historii UTN.

Materiały:
EDIT na 31.05.18:
Niby Umel zdobyty, ale Sewybrał chyba sobie nic z tego nie robi i w ogóle się zachowuje jakby tej inwazji nie było. Moim zdaniem Orwellowskie dwójmyślenie w czystej postaci.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
9 766,00 lt
Ten artykuł lubią: Helwetyk Romański, Timan Demollari, Kaspar Waksman, Incisive, Laurẽt Gedeon I, Cudzoziemiec 1, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Marceli z Ossolińskich Bordoński, Guedes de Lima, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Albert Felimi-Liderski, Erik Otton von Hohenburg.
Komentarze
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
Widać znaczący postęp! Co prawda, można bylo niektóre elementy powiększyć i/lub wycentrować, ale wygląda zdecydowanie lepiej niż poprzednio. Liczę, że zechce pan zdobywać kolejne tytuły naukowe :)
Odpowiedz Permalink
Aleksander van der Egval
@AFvTD
Oczywiście chcę iść dalej. Teraz myślę o v-dziennikarstwie lub Pańskiej neozoologii
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
@AvdE Polecam v-dziennikarstwo, lub wyższy tytuł naukowy na wydziale historycznym :D
Odpowiedz Permalink
Albert Felimi-Liderski
Bardzo ciekawy zarys historii, takich rzeczy w sumie pojawia się mało.
Odpowiedz Permalink
Erik Otton von Hohenburg
Artykuł na bardzo wysokim poziomie - to trzeba przyznać, niezależnie od własnych sympatii politycznych. Szacunek!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.