Podsumowanie rocznicy — logi, przemówienia, nagrody
Seria wydawnicza: Komunikaty Rządowe

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
9HT5tL0y.png
Srebrny Róg, 27 maja 2018 roku


Szanowni Obywatele,

W dniu wczorajszym na naszym kanale IRC, odbyły się oficjalne uroczystości obchodów XVI lat Księstwa Sarmacji. W związku z tym, nadszedł czas na podsumowania.

Na kanale największa odnotowana liczba osób w jednym momencie przebiła 25 osób. Z zagranicznych gości, swoją obecnością zaszczycił nas Jego Ekscelencja Prezydent Republiki Bialeńskiej Mardred von Salvepol-Nova Vita. Delegacja Dreamlandu nie pojawiła się z uwagi na nagłe zmiany na tronie i abdykację JKM Karoliny Aleksandry.

Oprócz tego, o godzinie 19:00 wyemitowano znaczki z okazji rocznicy.


Logi z uroczystości znajdują się w tym miejscu. W rzeczywistości zapis jest krótszy niż może się wydawać po otwarciu linku — pod koniec miały miejsce gry i zabawy, a wcześniej był czas na konfitury, stąd zapis z IRCa w rzeczywistości czyta się szybciej niż to wygląda.

Poniżej znajdują się zredagowane stylistycznie zapisy przemówień (w kolejności ich wygłaszania).

Jego Książęca Mość Robert Fryderyk:
Cytuję:
Wasze Książęce Wysokości,
Szanowne Sarmatki, Szanowni Sarmaci,
Drodzy Goście!

Stając dzisiejszego wieczora przed Wami chylę czoła przed Ich Książęcymi Wysokościami Piotrem Mikołajem, Danielem Łukaszem, Michałem Feliksem, Piotrem II Grzegorzem, Mikołajem Janem i oczywiście Tomaszem Ivonem Hugonem. Chylę czoła przed Wami i niezliczoną rzeszą ludzi, która przewinęła się przez ten Kraj, a z której każdy kładł cegłę, która przyczyniała się do budowy Sarmacji i naszego społeczeństwa. Fundament jakim od lat jest Monarchia, pozwolił nam zbudować trwały Dom dla każdego. Monarchia była, jest i będzie, w co głęboko wierzę, tym fundamentem przez wiele kolejnych lat. Dziękuję Wam wszystkim za to, że jesteście, że budowaliście, że wciąż budujecie. Brawo Wy!

Księstwo Sarmacji obchodzi dziś swoje szesnaste urodziny. Coś, co z początku zrodził bunt przeciwko ograniczeniom możliwości tworzenia, wyrosło na wspaniały Kraj, w którym każdy może podejmować dowolną aktywność, nie będąc ograniczanym odgórnymi przykazami. Wolność twórcza zbudowała Sarmację i wierzę, że wciąż będzie ją budowała. Rozpoczynamy siedemnasty rok istnienia, od lat, największego, najaktywniejszego i najbardziej sprawnego kraju wirtualnego w naszej rzeczywistości.

Stworzyliśmy na przestrzeni tych lat organizm niebanalny, złożony, skomplikowany. I chociaż targają nim różne emocje i sytuacje, z każdej wychodzi silniejszy i bardziej doświadczony. My tacy z nich wychodzimy. Stając niekiedy naprzeciw siebie, wciąż znamy wartość jaką niesie za sobą nasza wspólnota, i gdy trzeba umiemy stanąć ramię w ramię i bronić wartości, dzięki którym tu dziś jesteśmy. To nasza prawdziwa siła. I wartość sama w sobie.

Przed v-światem z roku na rok stają coraz trudniejsze wyzwania. Dzieje się tak także wobec Sarmacji i nas wszystkich. Coraz większy rozdźwięk między naszymi możliwościami, a oczekiwaniami nowego pokolenia użytkowników internetu ma znaczący wpływ na demografię mikroświata. To nasze największe wyzwanie. O jego znaczeniu niech świadczy zagrożenie jakie za sobą niesie. Zagrożenie, z którym możemy sobie z radzić. Wciąż możemy stawać się coraz bardziej atrakcyjni, możemy być silni wewnętrznie, i możemy przyciągać nowych mieszkańców. Różnorodność, która od lat buduje Sarmację to nasz oręż, i nie obawiajmy się po niego sięgać. W ostatnim czasie powitaliśmy w naszych progach naszych braci z Hasselandu. Nie bójmy się wyglądać za drzwi i wyciągać ręki do innych. Mikroświata nie uratuje dzielenie się, tworzenie coraz to nowych małych i sezonowych państewek. Uratuje go dążenie do coraz większego zbliżenia różnych grup, różnych kultur, różnych historii. Wzmocnimy się gdy z różnych melodii upleciemy jedną spójną symfonię, która opowie nam o tym jak wyglądać nasz wirtualny świat będzie dalej. Nie bójmy się tego.

Nie bójmy się także działać na jakimkolwiek polu byśmy nie chcieli. Budując uczelnie, koleje, porty morskie. Zawiązując sojusze, prowadząc wojskowe ćwiczenia, czy interweniując w lokalnych konfliktach. Pisząc o władzy, o społeczeństwie, o wirtualnym sporcie. Emocjonując się meczami, wyborami i polityką. Nagrywając muzykę, tworząc filmy, czy tak wspaniałe rzeczy jak sarmacki haft. Nic Was nie ogranicza. Nic nie stoi na przeszkodzie. W Sarmacji zawsze tak było, jest i zawsze tak będzie. A Wy zdecydujecie kim będziecie jutro, jaką rolę przyjmiecie. Mamy przed sobą kolejny rok. Pokażmy wszyscy razem, że możemy więcej, mocniej, dłużej. Że Sarmacja dopiero się rozkręca!

Na koniec chcę podziękować za zorganizowanie tych uroczystości Radzie Ministrów i naszemu Kanclerzowi - Konradowi Jakubowi Arpedowi-Friedmanowi, pani Minister Susanne Delfinie Kierkeller, naszym siłom zbrojnym, samorządom, i Wam wszystkim. Dobrze być tu dziś z Wami. Bawcie się! Vivat Sarmacja!

Konrad J. v-hr. Arped-Friedman, Kanclerz Sarmacji:
Cytuję:
Wielce Szanowni Państwo, Obywatele, Urzędnicy, Mieszkańcy i Goście,

świętujemy dzisiaj szesnastą już rocznicę powstania naszego Księstwa. Nie jest to może najstarszy wynik w polskojęzycznym mikroświecie. Ale nie stało to na przeszkodzie ku temu, żeby stać się mikronacją największą, najtrwalszą i zapewne najciekawszą spośród wszystkich.

Jak Sarmacja wpływa na nasze realne losy, zdajemy sobie wszyscy sprawę. Chciałbym w tym dniu zwrócić uwagę właśnie na nieco inną stronę naszej zabawy — warstwa immersyjna to jedno, ale nie możemy zapominać o tej drugiej, zupełnie namacalnej i realnej.

Historia Sarmacji, to historia każdego z nas z osobna. Historia, która łączy się ze światem rzeczywistym i czasami w ogromny sposób na niego wpływa.

Jak wiemy, w różny sposób — czasem, w szalenie pozytywny. Przez te szesnaście lat, wydawać by się mogło zwykła strona internetowa doprowadziła do zawiązania wielu znajomości, przyjaźni, a czasami nawet miłości!

Wielu z nas, to co dzisiaj robi, i w jaki sposób to robi w życiu, na pewno w pewien sposób zawdzięcza Sarmacji. Może nie Księstwu samemu w sobie, ale ludziom, którzy je tworzą.

Ilu z nas mogłoby wieść przynajmniej trochę odmienne życie od obecnego, gdyby nie idea mikroświata? Jest to pytanie dość często pomijane, jednak kiedy się nad tym zastanowimy, jest to jedna z ważniejszych kwestii w naszym v-życiu.

Niektórzy przecież zaczynali swoją przygodę z Księstwem jeszcze w młodym wieku — dziś są już dorosłymi ludźmi z rodzinami i dziećmi. Ilu z obecnych mieszkańców, dziś będąc u początku swojego realnego życia, wytrwa tak długo? A może są jeszcze tacy Sarmaci, których nawet nie ma jeszcze ani na tym “v”, ani w realnym świecie?

Żeby odpowiedzieć na te pytanie, musimy postarać się, żeby Sarmacja mogła “upadać” jeszcze jak najdłużej. Mimo złowieszczych prognoz i przewidywań, trzymamy się całkiem dobrze i możemy z zadowoleniem wyczekiwać przyszłości. Może nie z przesadnym optymizmem, gdyż to i owo musimy poprawić, ale jak i przez te szesnaście lat, tak i w przyszłości — damy radę. Wystarczy tylko chcieć i włożyć w to odrobinę wysiłku.

Życzę tego i sobie, i Wam wszystkim.

Dziękuję.

Jej Królewska Wysokość Juliette baronetessa Alatriste, Wicekrólowa Baridasu:
Cytuję:
Dzień dobry!
Wielcy Tego Świata!

Patrzę na Was i jestem pod wrażeniem. Wciąż świetnie wyglądacie.

Jednogłośnie w imieniu Narodu Baridajskiego składam serdeczne gratulacje, udało Wam się stworzyć coś, co przetrwało te 16 lat.
Zwróćcie uwagę, ile ludzi zostawia tu swój wolny czas pro bono. Ile mamy powrotów, nieraz po latach. Ile przelewa się tu emocji.
Znajdujemy tu coś, czego nie mamy w realu. Ciągnie nas.

Sarmacja ma to coś, ten magnes, który trzyma w kupie. Naród Baridajski jednomyślnie jest pod wrażeniem faktu, jak pod rządami JKM Roberta Fryderyka Sarmacja rośnie w siłę, jesteśmy już pięcioma budującymi ją pustakami, tfu, filarami.
Jesteśmy jak wielka, pachworkowa rodzina. Dysfunkcyjna, ale potrzebna. Z okazji jubileuszu w imieniu Baridasu życzę Wam, Nam pomyślności,
wytrwałości, szacunku i zdrowego rozsądku.

Dziękuję :D

Jego Królewska Wysokość Andrzej Fryderyk, król Teutonii:
Cytuję:
Wasza Książęca Mość,
Sarmatki i Sarmaci,

jako że nikt nie lubi długich przemówień…
Wobec tego, nasze właśnie takie będzie.
… no dobrze, będziemy nieco się ograniczać.

Rocznica to przede wszystkim czas świętowania, radości, oddanie hołdu poprzednikom, którzy budując solidne fundamenty, umożliwili nam uczestnictwo w ich dziele.

To na nas – na każdym Sarmacie spoczywa teraz odpowiedzialność za kontynuowanie tego szesnastorocznego dzieła. Niezależnie, czy zajmujemy się prawem, systemami, kulturą czy sportem, jesteśmy antagonistami, czy też po prostu obserwujemy i komentujemy życie publiczne – to nie jest istotne.
Ważne abyśmy jako zarówno jednostki, jak i całe społeczeństwo, wyciągali z tego uczestnictwa satysfakcję. By tak cudowna zabawa nie stawała się problemem i obciążeniem.

Ubiegły rok przyniósł w naszej społeczności wiele zmian.

Wiwatując Księciu, mamy na myśli innego Księcia. Zliczając przemówienia samorządów, powinniśmy przygotować się na użycie wszystkich palców lewej dłoni.
Niestety, zmiany nie są wyłącznie, tego rodzaju. Wiele bardziej znaczące są zmiany społeczne. Jego Książęca Mość, w swojej wypowiedzi uznał że Monarchia jest fundamentem, wyrażając nadzieję, że będzie jeszcze tak przez długi czas.

Podzielamy tę nadzieję, ze smutkiem obserwując sposób wyrażania niezadowolenia z podejmowanych przez Jego Książęcą Mość decyzji. Podzielamy tę nadzieję, ze smutkiem obserwując reakcje Jego Książęcej Mości na takowe niezadowolenie.

Stoimy dziś przed wyborem drogi. Każda z nich może zaprowadzić nas w dowolną stronę – do rozwoju jak i upadku. Zatrzymajmy się choć na chwilę.
Popatrzmy na drogę którą jako Księstwo przebyliśmy do tej pory.
… I bez wahania ruszajmy dalej!
Jakkolwiek byśmy nie wybrali, gdziekolwiek by nas to nie zaprowadziło.

Kanclerz Księstwa Sarmacji wspomniał o przyjaźniach jakie w Sarmacji nawiązaliśmy.
Nie zapominajmy o nich, gdy uznamy, że brak nam chęci i sił. Nie zapominajmy, że w Sarmacji nigdy nie jesteśmy sami, a wśród Sarmatów mamy przyjaciół, nie wrogów. Bo gdyby miało być jakkolwiek inaczej, oznaczałoby, że umarliśmy.

Lecz nie jest tak – i mam nadzieję że nigdy nie będzie.
A więc – wiwat Sarmacja!

Dziękuję :)

Jaśnie Oświecony Diuk Gotfryd Slavik de Ruth, Hetman Wielki KSZ:
Cytuję:
Wasza Książęca Mość,
Czcigodni obywatele i mieszkańcy Księstwa Sarmacji oraz zaproszeni goście,

Rocznica powstania Księstwa Sarmacji to przede wszystkim okres w którym możemy sobie samym pogratulować. Pogratulować sukcesu i dobrze zorganizowanej zabawy, którą współtworzymy. Na przestrzeni tych lat tyle mikronacji stawało się aktywnymi by następnie przepaść w odmętach czasu, że naprawdę możemy siebie uznać za szczęśliwy wyjątek. Nie jest to jednak wyjątek przypadkowy.

Księstwo Sarmacji, na które składa się zbiór wielu unikalnych osobowości, było bowiem przez całe te 16 lat opcją najlepszą dla każdego kto chciał się pobawić w mikronacje. Tutaj człowiek ma przecież świadomość, że to co współtworzy przetrwa. Rok, dwa lata, pięć, a nawet więcej, co dzisiaj świętujemy. Tę świadomość mamy myślę i my tutaj zgromadzeni.

Wiemy, że za rok, dwa czy pięć lat, może nie w tym samym gronie, ale Sarmaci się spotkają świętując 21-lecie Księstwa Sarmacji. To jest ewenement, który należy pielęgnować i z którego należy być dumny. Dlatego gratuluję Wam Sarmacji! Gratuluję też i sobie.
Także i wtedy, za te kilka lat, na uroczystościach zjawią się przedstawiciele Książęcych Sił Zbrojnych. Nasza historia jest bowiem w oczywisty sposób związana z Księstwem. Służymy mu, dbamy o jego bezpieczeństwo oraz porządek w nim.

Co prawda, niewiele w naszej historii było wojaczki, ale nie można przecież na to narzekać. W każdym razie, my żołnierze, świadomi tego, że brak Sarmacji oznacza dla nas brak pracy, chcieliśmy podziękować za te 16 lat i za tę okazję do służby dla Narodu. Deklarujemy także gotowość do dalszej służby ku chwale naszej v-ojczyzny.

Niech żyje Sarmacja!

Jego Ekscelencja Mardred von Salvepol-Nova Vita, Prezydent Republiki Bialeńskiej:
Cytuję:
Wasza Królewska i Książęca Mość, Wielmożny Kanclerzu, Sarmaci!

Wiele, już dziś powiedziano, więc postaram się krótko.

Nie będę ukrywał, osobiście zawsze daleko mi było do Sarmacji.
Dużo mówi o tym fakt, że dopiero dzisiaj, po 10 latach v-życia zarejestrowałem, po wyraźnej sugestii JKiKM konto w Sarmacji.
Nie oznacza to jednak, że Sarmacja była mi daleka. 10 lat temu byłem graczem w grze na której rozwój wyraźny wpływ mieli Sarmaci.

Wielu Sarmatów w ciągu swojego 10-leniego v-życia poznałem, również realnie. Wreszcie – już po raz drugi jestem głową państwa wyrosłego z sarmackiego kręgu kulturowego. Powstanie Sarmacji 16 lat temu na zawsze odmieniło charakter polskiego mikroświata.

Jak pokazała historia – to sarmackie podejście do ruchu mikronacyjnego okazało się zwycięskim. Od 16 lat Sarmacja stanowi niedościgniony wzór do naśladowania dla innych mikronacji. Wobec tego chciałbym powiedzieć, że jestem dumny iż Bialenia jest sojusznikiem Księstwa i mam nadzieję, że nasz sojusz będzie się dalej rozwijał, również poza wojskowo.

Dziękuję za przyznane mi odznaczenie. W tym dniu chciałbym powiedzieć, że jakby się dobrze zastanowić wszyscy w Pollinie jesteśmy po trosze Sarmatami.

Vivat Sarmacja! Sto lat!
Dziękuję :)

Jaśnie Oświecona Diuczessa Rihanna Aureliuš-Sedrovski:
Cytuję:
Wasza Książęca Mość!
Drogie Sarmatki!
Drodzy Sarmaci!

Moje przemówienie nie będzie długie.
Do Sarmacji przybyłam 6 lat temu, przed 10 rocznicą powstania Księstwa Sarmacji. Oczywiście byłam tutaj i 8 lat, ale były to tylko przedbiegi.
Trwamy już razem 16 lat.
Nie pozwólmy, aby różne poglądy, które przedstawiamy, w jakichś sposób niszczyły to dzieło, które już tyle trwa.
Niech Sarmacja trwa jak najdłużej, a młodzi mieszkańcy czuli się tutaj tak samo dobrze, jak i Ci starsi.
Pomagajmy im, a nasze dzieło będzie się rozwijać i trwać.

Vivat Sarmacja! Vivat Książę! Vivat Sarmatki! Vivat Sarmaci!


Po przemówieniach Księcia i Kanclerza, odbyła się defilada wojskowa. Dziękujemy poddziałom KSZ za uświetnienie naszej uroczystości. Warto wspomnieć, że razem z Sarmatami, maszerował pododdział wystawiony przez Siły Zbrojne Bialenii.

Maszerowały następujące odziały:
 • Pododdział 1 Grodziskiego Pułku Straży Przybocznej
 • Pododdziały Książęcych Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych
 • Pododdziały Książęcych Sił Powietrznych
 • Pododdziały Książęcych Żandarmerii Wojskowej
 • Pododdziały Książęcej Marynarki Wojennej
 • Pododdział Książęcej Akademii Wojskowej
 • Pododdział Reprezentacyjny Królewskiej Armii Hasselandu
 • Pododdział Reprezentacyjny Sił Zbrojnych Republiki Bialeńskiej.


Następnie odbyła się ceremonia nadania odznaczeń, orderów oraz oczywiście wsi lennych. Listę odznaczonych można znaleźć tutaj, natomiast wsie lenne i nobilitacje — w tym miejscu.

Oprócz powyższych wyróżnień, awans otrzymała pani Danuta Kolibko. Po prawie czterech latach jako urzędnik najniższego szczebla w Banku Sarmacji, postanowiłem o stosownej nagrodzie z okazji święta państwowego. Za realizację postanowienia dziękuję JO Krzysztofowi Czuguł-Chanowi.


Na sam koniec odbyły się zabawy na IRCu — familiada oraz literaki.

W familiadzie stanęły na przeciwko siebie dwie drużyny — Janusze Arkusia w składzie (nicki na IRCu): mardred (Prezydent RB), Rihanna, AFvTD, Arsa oraz Arcadio. Drugi zespół to janusz: AJMaat, Marszalek i AF.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Janusze Arkusia - 1158 punktów za 39 odpowiedzi,
janusz - 619 punktów za 24 odpowiedzi.

INDYWIDUALNE:
 1. Arsa: 439
 2. AF: 383
 3. Arcadio: 303
 4. AFvTD: 231
 5. Rihanna: 185
 6. AJMaat: 159
 7. Marszalek: 77

Postanowiłem ustalić przelicznik w postaci 1 punkt = 20 libertów. W związku z tym, zwycięzca otrzymał 8'780 libertów, natomiast osoba na ostatnim miejscu — 1'540. Ogółem za tę część zabawy wypłacono łącznie 35'540 libertów.

Kolejna zabawa to literaki, czyli po prostu rozsypanka wyrazowa. Za każde odgadnięte hasło, przyznałem 1'000 libertów. Wyniki były następujące:
 1. Marszałek - 4 odpowiedzi,
 2. AF - 6 odpowiedzi,
 3. arcadio - 4 odpowiedzi,
 4. AFvTD - 5 odpowiedzi,
 5. AJMaat - 1 odpowiedź,
 6. Arsa - 6 odpowiedzi,
 7. Robert_Fryderyk - 2 odpowiedzi (uznałem tę odpowiedź z NTOK, gdzie zrobiłem błąd ;)

Na nagrody w tej części wydano 28 tysięcy libertów.


Przypominamy o wciąż trwających konkursach, w których można wygrać liberty:


ROCZNICOWE PUZZLE — całość zabawy została wyjaśniona pod tym linkiem;

ALEGORIA 16 LAT SARMACJIRada Ministrów ogłasza konkurs na obrazek przedstawiający alegorię szesnastu lat Księstwa Sarmacji. Nie chodzi o plakat zadziwiający napis "Sarmacja - 16 lat" i flagę w tle — chcemy, żebyście przedstawili własnymi oczami, jak widzicie cały ten miniony czas. Może jakaś scenka rodzajowa, może coś w rodzaju komiksu, a może też inny podobny obrazek, który skłoniłby do myślenia. Może być (a nawet powinna!) forma humorystyczna, przy czym poważniejsze prace również będą przyjmowane.

Termin nadsyłania prac to 1 czerwca — następnie zostaną one opublikowane w prasie oraz wybierzemy zwycięzcę. Dla uczestników zabawy przewidujemy po 5 tysięcy libertów, dla zwycięskiego dzieła — równe, i symboliczne, 16 tysięcy libertów. Podniosłem wysokość nagrody do 25 tysięcy libertów. Zgłoszeń należy dokonywać w formie wiadomości do Kanclerza.


KONKURSY ORGANIZOWANE PRZEZ DWÓR KSIĄŻĘCY — znajdują się pod tym linkiem.


Ze swojej strony, chciałbym podziękować Wam wszystkim za przybycie na uroczystość oraz miłą i spokojną atmosferę w jej trakcie. Obyśmy się mogli spotkać już za rok, czego życzę wszystkim Sarmatom.

Dziękuję.


3kz2ei5R.png
/—/ Konrad J. v-hr. Arped-Friedman

KANCLERZ SARMACJI
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
7 850,00 lt
Ten artykuł lubią: Helwetyk Romański, Cudzoziemiec, Incisive, Andrzej Fryderyk, David de Hoenhaim, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Albert Jan Maat von Hippogriff, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Albert Felimi-Liderski, Bartłomiej Czapka, Eddard Noqtern, GdL.
Komentarze
Cudzoziemiec
Z zagranicznych gości był także JE Prezydent Trizondalu Adam Peterelli.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Zgodnie z zapowiedzią nagroda mi wypłacona została przekazana na rzecz Dworu Książęcego.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@AF w imieniu Dworu dziękuję WKM.
Odpowiedz Permalink
Incisive
Dworu??? To już nie ma głodujących dzieci w Dreamlandzie?
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@incisive Już wszystkie zjedli.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Czy rocznica Sarmacji odbywała się po zażyciu cudownego proszku, czy słońce mocno grzało:
Cytuję:
Naród Baridajski jednomyślnie jest pod wrażeniem faktu, jak pod rządami JKM Roberta Fryderyka Sarmacja rośnie w siłę, jesteśmy już pięcioma budującymi ją pustakami, tfu, filarami.
Niby jaka jednomyślność? Aktywność w Baridasie sięga dna. W Sarmacji można powiedzieć, że poza RM i kilkoma osobami jakoś nikt nie spieszył do świętowania, bo i niby czego. Czy to już nie jest najwyższy czas by wyciągnąć wnioski? Słabo to widzę, można rzec. ze tak samo jak federalizację. Być może, że kiedyś się uda. Problem w tym, że może to być czas gdy nie będzie komu się z tego cieszyć :(

PS: Śpiewajcie dalej, że nic się nie stało :(
Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
Cytuję:
Naród Baridajski jednomyślnie jest pod wrażeniem faktu, jak pod rządami JKM Roberta Fryderyka Sarmacja rośnie w siłę

Ua5.gif
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Według mnie nawet ten śmiech i samozadowolenie naszego monarchy jest trochę naciągane :)
[img]https://goo.gl/images/13voe7[/img]
Odpowiedz Permalink
Eddard Noqtern
Żałuję, że nie mogłem być na rocznicy. Ale jeszcze raz wszystkiego najlepszego Sarmacjo! Gratulacje dla Rady Ministrów za dobrą organizację. ;)
Odpowiedz Permalink
Albert Felimi-Liderski
Niestety również nie mogłem przybyć, ale gratuluję wszystkim nagrodzonym oraz organizatorom ;-)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.