Żołnierz Sarmacki, Laurẽt Gedeon I, 09.05.2018 r. o 22:01
Podsumowanie operacji "Majowy Świt"

ZU6X7254.png

Operacja Książęcych Sił Zbrojnych pk. "Majowy Świt", która jako ćwiczenie taktyczno-strategiczne realizowana była w terminie 20.04-09.05.2018 roku miała zadanie sprawdzenie zdolności bojowo-rozpoznawczych sił specjalnych oraz sprawdzenie zdolności logistycznych związanych ze zgromadzeniem zapasów strategicznych w rejonie wyjściowym do ewentualnej misji.

Zapasy zostały skumulowane w dwóch lokalizacjach. Pierwszą z nich była Baza Sił Powietrznych w Puncie, a drugą "pusta studnia". Jak powiadają doświadczeni żołnierze "połowa sukcesu każdej operacji to przemieszczenie sił i środków w rejon misji". Osobiście uważam, że jest w tym sporo prawdy gdyż poszczególne rodzaje wojsk rozmieszczone są w różnych miejscach Księstwa Sarmacji, a zgromadzenie właściwego komponentu i skierowanie go w odpowiednim czasie we właściwe miejsce to dość trudne zadanie.


z6vhYNqK.png

Etap I

W poprzedniej relacji pt."Majowy Świt", a sytuacja w Chanacie Kugarii opisany został pierwszy etap ćwiczenia, którego następstwem było upublicznienie części działań podjętych przez wydzielone siły z Bazy Wojsk Specjalnych w Anheim opisane w czasie działań pt. "Majowy Świt, a przemieszczenie do rejonu "Pusta Studnia". Szczególne zasady użycia Książęcych Sił Zbrojnych z uwzględnieniem działań humanitarnych lub operacji bojowych wraz z zaangażowaniem wojsk specjalnych i pancernych, lotnictwa, a także marynarki wojennej wymagały dodatkowego zabezpieczenia przez Książęcą Żandarmerię Wojskową.

z6vhYNqK.png

Etap II

Drugi etap ćwiczenia związany był z kumulacją w Puncie jednostek komponentu pancerno-zmeczanizowanego oraz przemieszczanie zapasów. Zadanie to realizowane było przez okręty Królewskiej Marynarki Wojennej stacjonujące w Cracoffi, których część podjęła wszystkim sprzęt pancerny i zmechanizowany zaraz po dotarciu do Bazy Wojsk Pancernych w Zommerland.

YtrVi2S0.jpg
załadunek czołgu M1A2 do C-17

Drugi konwój okrętów pobrał zapasy z portu Nikolaopol, który mieści się na Awarze Południowej. W porcie pobrane zostały zapasy długoterminowych racji żywnościowych, bo po konflikcie na Awarze zostało ich tam sporo, a termin przydatności do spożycia zbliża się ku końcu. Ponadto na wszelki wypadek gdyby KSZ użyte zostały do udzielenia pomocy humanitarnej to na pokład załadowano zapasy wody butelkowanej, koce, śpiwory. łóżka polowe, namioty oraz inny sprzęt kwaterunkowy i leki.

q5w8v0HH.png
poglądowa mapa z II etapu operacji

Wojska Specjalne w tym okresie nadal prowadziły rozpoznanie "pod przykrywką" bez ujawniania miejsca swej lokalizacji oraz ćwiczyły desant z powietrza oraz morza przy wykorzystaniu własnych środków transportowych. Dodatkowo w rejon przyszłych działań przebazowane zostały samoloty bezzałogowe X-47B, które testowane po raz pierwszy były w czasie ćwiczenia BLACK HORNET-2017 przez Grupę Ekspedycyjną "Awara" na jesieni ubiegłego roku.
Ys36tpMX.png


Etap III

Trzeci etap operacji obejmował wyłącznie doskonalenie i zgrywanie komponentu do udziału w ewentualnym konflikcie zbrojnym lub przyjścia z pomocą humanitarną. Wojska Specjalne dodatkowo trenowały techniki przetrwania w ekstremalnych warunkach i walkę wręcz w bliskim kontakcie z przeciwnikiem. Pod uwagę brany był również scenariusz ewentualnej współpracy z Siłami Zbrojnymi Hasselandu, ale sytuacja w Chanacie Kugarii zaczęła się stabilizować, więc działania koalicyjne nie weszły w etap realizacji. Służba dyżurna KSZ otrzymała raport o stopniowej stabilizacji sytuacji w Kugarii oraz podpisaniu porozumienia z Cesarstwem Hǔ.
.
35G2601n.png

Podstawowe siły i środki zaangażowane w operacji:

Książęca Marynarka Wojenna
 • lotniskowiec z grupą wsparcia
 • okręt desantowy LHD, niszczyciele, fregaty , korwety , zbiornikowiec, okręty podwodne, okręt dowodzenia flotą.

Książęce Siły Powietrzne
 • tankowce ,myśliwce wielozadaniowe ( jako uzupełnienie sił z lotniskowca ) śmigłowce transportowe i szturmowe.

Komponent Wojsk Lądowych
 • kompania dalekiego rozpoznania,
 • połączony batalion bojowy (czołgi + piechota zmechanizowana na bwp)
 • środki OPL i ppanc., artyleria samobieżna,
 • kompania walki radiolokacyjnej,
 • kompania BSP.

Wnioski:

W celu zapewnienia większej gotowości do użycia specjalistycznego sprzętu wojskowego wnioskuję by w każdej z Baz Wojskowych tj Anheim, Zommerland, Punta i Cracoffia:
 • funkcjonowało lotnisko z pełnowymiarowymi pasami startowymi dla samolotów i śmigłowców oraz hangarami (ewentualnie wydzielona część wojskowa z lotniska cywilnego) wraz z infrastrukturą lotniskową,
 • funkcjonował port wojenny wraz i niezbędn a infrastrukturą i dokiem remontowym (ewentualnie nabrzeże min. 10 okrętów),
 • powstał magazyn ciężkiego sprzętu bojowego (czołgi, bojowe wozy piechoty, artyleria samobieżna, samoloty transportowe, śmigłowce bojowe i transportowe itp.),
 • powstał logistyczny magazyn strategiczny (zapasy paliwa, żywności, sprzętu kwaterunkowego itp.),
 • powstały tajne bazy zaopatrzeniowe na czas wystąpienia sytuacji kryzysowych w strategicznych rejonach Księstwa Sarmacji, które są znaczne oddalone od Baz Wojskowych.

hyNswz43.png
bieżąca poglądowa mapa z Kugarii

PS: Szczegóły dotyczące przebiegu i wniosków z ćwiczenia zostaną przedstawione w czasie odprawy w Sztabie Generalnym.

(-) ppłk Laurencjusz MaHi at Atera
Zastępca Hetmana-Dowódca Wojsk Bojowych
Serduszka
8 777,00 lt
Ten artykuł lubią: Sorcha Raven, Albert Jan Maat von Hippogriff, Cudzoziemiec, Bartłomiej Czapka, Helwetyk Romański, Julian Fer at Atera, Gotfryd Slavik de Ruth, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, David de Hoenhaim, Severin Verwaltung-Esteladio.
Komentarze
Cudzoziemiec
Świetna robota żołnierze!
Odpowiedz Permalink
Arnold Kubinek
Nasi żołnierze są najlepsi. Tyle w temacie.
Permalink
Julian Fer at Atera
Samoloty bezzałogowe X-47B mogą się jeszcze przydać w tym rejonie ;)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Z dumą patrzę na naszych żołnierzy. Poziom ich wyszkolenia owocuje w takich sytuacjach. Brawo
Permalink
Julian Fer at Atera
Czyżby nowa wojna w Kugarii? Co na to odpowie Cesarstwo Hǔ?
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@JulianF Raczej ciągle ta sama. Wiele wskazuje na to, że pokój chana z Hu doprowadzi do zerwania negocjacji przez buntowników. Tak więc obecny spokój zdaje się być ciszą przed burzą.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
A mnie intryguje, cóż to za piękność jest na zdjęciu zdobiącym ten artykuł w rotatorze?
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@RCA
WKM to pięść pancerna KSZ w trakcie szkolenia na poligonie w warunkach pustynych, z dodatkowymi elementami wyposarzenia...a prościej mówiąc Abrams ;)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.