Przypowieść o płycie pilśniowej
Seria wydawnicza: Pisma Kościoła

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
rWnt15Uy.png
uvP72Dui.png
[1] W owym czasie wielkie niepokoje targały Sarmacją, a lud wystąpił przeciw władcom, a służba uchylała się od pracy, a zwierzęta gospodarskie nie rosły, a dziatwa miast nauki pobierać lulki paliła, a żadnego zgorszenia opiekunom nie czyniąc, bo ci zajęci byli tworzeniem listów w temacie żeńskich narządów płciowych napełnionych smutkiem i w ogólności sianiem fermentu. Nie był to jednak ferment jaki z piwa warzenia znamy, jeno rzecz głęboce niepoważna i Proroka trapiąca.

[2] Przystąpili tedy uczniowie do Proroka i zgorszeni scenami ich otaczającymi, wzięli i zapytali go o przyczyny rzeczy takiego stanu. Rzekł im wówczas: „Oto widzicie co spada na kraj, w którem partykularne ambicje i interesy górę biorą nad dobrostanem całej społeczności”.

[3] Nadleciała tedy ogromna wrona i usiadła na ramieniu jednego z uczniów. A Prorok widział, że wroną tą jest niepowaga. Wrona ohydnie się spaskudziła, po czem skalany niepowagą uczeń jął głośno kontestować naukę Proroka.

[4] Kazał tedy Prorok wziąć i przynieść płytę pilśniową o grubości palca. Postawił ją na ziemi i rzekł do ucznia: „Weź i uderz w płytę tę pięścią”. Uczeń wziął, uderzył weń pięścią i przebił na wylot. Rzekł tedy Prorok: „Oto jest silna i zjednoczona ojczyzna wobec niepowagi”.

[5] Kazał tedy Prorok wziąć i przynieść drugą płytę pilśniową o grubości palca. Postawił ją na ziemi i rzekł do ucznia: „Weź i uderz w płytę tę dłonią, jeno palce rozczapierz, jakoby każden pokłócony był z każdym”. Uczeń wziął, uderzył weń dłonią i okrutnie palce połamał, aż trzask się rozległ i wrona odleciała ze wstydem na dziobie. Rzekł tedy Prorok: „Oto ojczyzna, w której koronę przyodział partykularyzm, w której każdy patrzy jeno na swój interes i każdy dba o swoje ambicje. Każdy kraj, jako ten palec, furda. Kraje celem wspólnym połączone, o siebie wzajem troskliwe, silne są jako żelazna pięść”. Kto ma oczy, niechaj czyta, kto ma liberta, niechaj jałmużnę przekaże. △
rWnt15Uy.png
Serduszka
14 762,00 lt
Nikt jeszcze nie lubi tego artykułu.
Komentarze
Aleksander van der Egval
O nie! Prorok znęcał się nad uczniami!
Odpowiedz Permalink
Susanne Delfina Kierkeller
Prorok nie znał granic w obrazowaniu Powagi, chwała Mu za to!
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
każda nauka wymaga poświęceń, a niekiedy i łez i bólu. tym więcej ich, im większej wagi nauka.
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
tak owszem ale każda płyta pilśniowa wymaga przeniesienia kto to weźmie na swe barki :P >
Odpowiedz Permalink
Peter West
Libertem powagi osiągnąć się nie da.
#reformacja
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.