Republika Suderlandu przyjacielem Sarmacji
Seria wydawnicza: Suderland

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
PPEuPbez.png

Republika Suderlandu, dawniej znana jako Królestwo Połudiolandii, to mikronacja o ustroju republikańskim, która powstała 24 maja 2016 roku. Suderland jest republiką parlamentarną, w której najważniejszym organem jest jednoizbowy parlament (senat). Najwyższym aktem prawnym jest Konstytucja Republiki Suderlandu z dnia 22 października 2016. W Republice Suderlandu obowiązuje trójpodział władzy oraz zasada niepołączalności stanowisk łączących uprawnienia władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej z wyjątkiem sprawowania funkcji członka Rządu i mandatu parlamentarzysty. Do władz wykonawczych należy Prezydent wybierany na 4-miesięczną kadencje i Kierownictwa Resortów. Do władz ustawodawczych należy senat, w którym kadencja trwa 3 miesiące, a do władz sądowniczych, Sąd Najwyższy, w którym sędziowie są wybierani przez senat i prezydenta na 6 miesięczną kadencje. Nowożytna historia Suderlandu opisuje przejście od okresu królestwa (24.05.2016-22.10.2016) przez bezkrólewie (12.02.2016-22.10.2016) do dzisiejszej republiki. Pierwszym prezydentem kraju był Katakal Stonoga, obecnie władzę pełni, od 5 marca 2018 roku, Prezydenr Ryszard Maj. Walutą Suderlandu jest Korona Suderlandzka, która dzieli się na 100 halerzy Suderlandzkich.

Y2eq9V5T.jpg

Suderland uznawany jest za część Moreniki. Leży na północ od Elderlandu i na zachód od wysp natańskich. Podzielony jest na 2 główne wyspy, właściwy Suderland i wyspę Elladorską. Oprócz nich na południowym wschodzie kraju znajduje się 6 mniejszych wysp. Główna wyspa jest w większości wyżynna, największą niziną jest tu nizina Alfold znajdująca się w centrum kraju. Zachód wyspy Elladorskiej jest nizinny, natomiast na wschodzie znajduje się niskie pasmo górskie. Na wszystkich wyspach znajduje się w sumie 8 pasm górskich, największe z nich to Szkila (najwyższy szczyt ok.2100 m.n.p.m.), góry Nagy i góry Kelet. W Suderlandzie znajduje się pięć zatok, a przez kraj przepływa wiele rzek. Największe to Alfold i Namesseg.

kF8f5g5S.png

Suderland podzielony jest na 5 hrabstw. Są to:
- Hrabstwo Alacurto (Alacurto)
- Hrabstwo Bradburg (Bradburg)
- Hrabstwo Ellador (Ellador)
- Hrabstwo Sefez (Jassena)
- Okręg Deliland.
Każdym hrabstwem rządzi Gubernator, który jest jednocześnie burmistrzem stolicy hrabstwa. Piecze nad poszczególnymi miastami sprawują burmistrzowie, powoływani i odwoływani przez senat bądź KRSW na 4 miesięczną kadencję. Wyjątkiem od tej reguły jest Okręg Deliland, które obejmuje stolicę i pobliskie tereny, Tutaj rządzi prezydent Delilandu (zwany prezydentem okręgu), wybierany w ogólnokrajowych wyborach na 6 miesięcy kadencji. Prezydenta nie może odwołać KRSW, jedynie senat.

F9Eq7I9S.png

Społeczeństwo suderlandzkie jest bardzo aktywne. Miesiąc w miesiąc znajduje się w czubie mikronacyjnej aktywności. Żywo komentowane są wydarzenia mikroświatowe, a wątek Wieści z zagranicy ma przeszło 10 tysięcy wyświetleń i blisko pięćset wiadomości. Aktywnie działa suderlandzka administracja państwowa, jak i służby dyplomatyczne. Suderland posiada traktaty z: Monarchią Austro-Węgierską, Rotrią, Dreamlandem, Brodrią, Batawią, Garapienią i Bialenią. Kraj znany jest też ze swego sportu - działa w nim Liga Suderlandzka, jak również aktywnie funkcjonuje Formuła Suderlandzka (wyścigi F1) a nawet kolarstwo. Rynek prasowy Suderlandu obejmuje takie czasopisma jak: Rozwój, Tygodnik Popularny, Tygodnik "Wolność", Daily Worker, Kurier Republiki i inne. Część z nich wychodzi bardziej regularnie, część mniej. W kraju działa akademia nauk, uniwersytet, a także Muzeum Narodowe, Akademia Oficerska, Filharmonia Narodowa czy Telewizja publiczna, w której szczególnym uznaniem cieszy się kanał pariodowy, z którym na pewno warto się zapoznać.


Dzisiejszego popołudnia delegacja suderlandzka przybędzie do Pałacu Książęcego, gdzie uroczyście podpisany zostanie traktat o wzajemnym uznaniu i nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. Zachęcam do poznania suderlandzkiego forum na własną rękę.
Serduszka
12 347,00 lt
Ten artykuł lubią: Daniel January von Tauer-Krak, Albert Jan Maat von Hippogriff, Krzysztof Czuguł-Chan, Cudzoziemiec, Tomasz Ivo Hugo, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Michał Pséftis, Ryszard Maj, Helwetyk Romański, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Fryderyk von Hohenzollern, Piotr III Łukasz, Bartłomiej Czapka, David de Hoenhaim, Laurẽt Gedeon I, GdL, Susanne Delfina Kierkeller, Michaś Elżbieta II.
Komentarze
Albert Jan Maat von Hippogriff
Zastanawiam się, czy nie warto byłoby zatrudnić u nas suderlandzkich kartografów... Mapy wychodzą im wspaniałe :-o
Odpowiedz Permalink
Michał Pséftis
Popieram, Suderland jest perspektywiczną mikronacją wartą bliższego przyjrzenia się! Cieszę się, że zacieśniamy relacje!
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
Dr Strangelove - sercuję
Odpowiedz Permalink
Apolinary Montserrat
Jaka mapa fizyczna... <3
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Zawsze miło mi się czyta o krajach z którymi łączą nas tak bliskie relacje. A i nie da się nie zauważyć jakości tu zaprezentowanych map. Jak na takie młode państwo, są ciekawą alternatywą. Chyba wiem gdzie na wakacje się udam :)
Permalink
Krzysztof Hans Arped-Winnicki
@AlbertJanMaat Tych od parodii też można by zatrudnić :)
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@KrzysztofHans Mi wystarczy satyra z "Gazety Teutońskiej" :-)
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Bardzo dużo mają gór :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.