Baronia Márivar

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
LJBiS7rZ.jpg

Márivar — lenno położone na północnej części wyspy Arped w Baridasie. Administracyjnie jest częścią Kantonu Królewskiego. Baronia została utworzona dnia 10 lutego 2018 roku przez Króla Baridasu.
Leży na obszarze w większości wyżynnym, często obficie zalesionym. Na jego terenie znajdują się dwa miasta — Eslimar (Hradle Eslimar, w baridajskim Miasto Srebrne) oraz nieco mniejsza miejscowość, Pilawa.

Administracyjnie lenno dzieli się (oprócz samodzielnego Eslimar) na cztery gminy, trzy wiejskie i jedną miejsko-wiejską:

Ciemnogród — składająca się z ośmiu wsi, w tym wsi Rawicz jako siedzibą wójta i Ławy Gminnej — władz lokalizacji;

Krucza Skała — pięć wsi, w tym wspomniana Krucza Skała jako siedziba władz;

Białucha — również pięć wsi. Siedziba władz znajduje się we wsi Szafrany, w której znajduje się również zamek na którym urzęduje Pan lokacji;

Pilawa — obejmuje teren tylko trzech wsi oraz miasta Pilawa. W gminie tej, z racji miejskiego charakteru siedziby władzy, rezyduje zamiast wójta — burmistrz, natomiast w miejsce Ławy Gminnej, urzęduje Rada Miejska.

Samo zaś miasto Eslimar jest jednostką samodzielną, rządzoną przez Radę Miasta i burmistrza.

N
a terenie baronii znajdują się trzy zamki, z czego niestety tylko jeden przetrwał do czasów współczesnych i jest wykorzystywany jako siedziba Pana lokacji. Dwa spośród zniszczonych, to zamek Rabestein w gminie Krucza Skała. Nazwa “Rabestein” oznacza nic innego, jak… Kruczą Skałę właśnie, a pochodzi jeszcze z czasów ożywionych kontaktów z osadnikami teutońskimi, którzy owy zamek zbudowali.T4hWQ1F1.png

Ruiny zamku w Kruczej Skale.


Drugi z nich, to zamek na terenie wsi Zaklika, w gminie Białucha. Do czasów obecnych zachowała się w zasadzie jedynie brama wjazdowa. Trzeci zamek, który przetrwał w nienaruszonym stanie do czasów współczesnych, również znajduje się na terenie tej samej gminy — we wsi Szafrany. Służy on jako siedziba Pana lokacji, chociaż nie jest przez niego stale zamieszkany i przez większość czasu służy jako atrakcja turystyczna, otwarta dla każdego odwiedzającego.

I chociaż zamki te są albo zniszczone, albo nie pełnią już swojej pierwotnej funkcji, nadal istnieją lokalne tytuły ziemskie przyznawane “zarządcom” tych miejsc. Kasztelan Rabestein i zamku w Zaklikach, to urzędy czysto honorowe, jednak Kasztelan szafraniecki, reprezentuje Pana lokacji podczas jego nieobecności i wspiera go w codziennym administrowaniu baronią.


uYoHzDO6.jpg

Zamek w Szafranach — siedziba Pana lokacji.


M
iasto Eslimar (bar. — miasto “srebrne”) wzięło swoją nazwę od istniejących niegdyś kopalni srebra i miedzi, które niegdyś były własnością Książąt Arped. Po skończeniu się płytkich zasobów surowców, miasto podupadło i straciło na znaczeniu. W niedługim czasie otworzono w nim jednak kilka zakładów przemysłowych, które pomogły miastu podnieść się z kolan, chociaż nigdy nie zdobyło już dawnego statusu jakim mogło się cieszyć. Miasto przeszło na ręce prywatne i zostawało niezależne od książąt z wyspy Arped czy królów baridajskich.

yE25fR2f.jpg

Rynek miejski w Eslimar widziany z lotu ptaka.


P
ilawa, czyli drugie miasto na terenie lenna, nigdy nie było centrum przemysłowym. Co prawda w okolicy znajdują się wciąż czynna kopalnia odkrywkowa wapienia, jednak sam charakter miasta to miejscowość uzdrowiskowa i wypoczynkowa.

Na terenie miasta znajduje się pałacyk, będący własnością Pana lokacji. Wokół niego roztacza się niewielki park, na którym znajduje się kolejny pałacyk, chociaż mniejszy od poprzedniego. Jest jednak w o wiele lepszym stanie niż pierwszy, który zanim niedawno stał się własnością obecnego pana baronii, był zaniedbywany z uwagi na bankructwo dotychczasowych lokatorów.


c74XEXKq.jpg

Stary pałacyk w Pilawie.


N
a terenie lenna znajduje się wiele miejsc zabytków, w tym stary klasztor rotryjski w środku gęstego lasu, wspomniane zamki, stara stacja kolejowa w Eslimar oraz wiele innych ciekawych miejsc. Najpiękniejsza jednak jest przyroda, gdzie nie sposób nie wspomnieć o starych, kilkusetletnich lasach, dziś objętych ochroną w ramach rezerwatów czy parków.

Samo lenno z trzech stron oblane jest morzem, mimo to, na jego terenie znajduje się ledwo jeden port, w dodatku o niewielkim znaczeniu gospodarczym. Służy głównie miejscowym rybakom oraz jako miejsce przeprawy promowej do położonej po drugiej stronie morza Cracofii.


W
kolejnych artykułach dotyczących lenna, ukażą się po kolei wydania obejmujące tematyką każdą większą jednostkę Baronii z osobna. Na początek będzie to wpis opisujący miasto Eslimar, wraz z jego historią i podstawowymi informacjami. Późniejsze cztery artykuły, obejmą zakresem każdą z opisanych gmin. Zachęcam więc do śledzenia nowo wydawanej prasy ;)Dotacje
2 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Sorcha Raven, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Markus Arped.
Serduszka
9 252,00 lt
Ten artykuł lubią: Michał Pséftis, Prokrust Zombiakov, Fryderyk von Hohenzollern, Daniel Szekeres, Sorcha Raven, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Susanne Delfina Kierkeller, Julian Fer at Atera, Bartłomiej Czapka, Adrian Maksymilian Józef Alatriste, Kristian Arped, Markus Arped.
Komentarze
Prokrust Zombiakov
Chyba drobny błąd:
Cytuję:
została utworzona dnia 10 maja 2018
Odpowiedz Permalink
Michał Pséftis
PRZYSZŁOŚĆ JEST PRZESZŁOŚCIĄ
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Ciekawie się zapowiada, a rozwój ziemi baridajskiej zawsze cieszy :)
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Fajne, podoba mi się, zapowiada się ciekawy cykl artykułów.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.